Nokia má zálusk na celý Symbian (komentář)

Kdo má nejvyšší ambice, musí jít důsledně svou vlastní cestou. Nokia má podle všeho zájem o pohlcení britského Psionu, aby jeho prostřednictvím ovládla celé konsorcium Symbian. Válka s Microsoftem může začít.
Nokia má zálusk na celý Symbian (komentář)

Finská Nokia podle zatím oficiálně nepotvrzených zvěstí zvažuje, že pohltí britskou firmu Psion, aby především získala jasnou kontrolu nad konsorciem Symbian. Zprávy pocházejí z několika zdrojů a zatím neříkají, co na to praví samotný Psion, jehož tržní hodnota je okolo 500 milionů dolarů. Jeho manažerů se na to vlastně ani nikdo příliš neptá, protože akcionáři na dobrou nabídku zcela jistě kývnou – je to lepší než čekat, zda firma zkrachuje nebo se náhodou udrží ještě nějaký rok při životě.

Přes Psion k Symbianu

Samotný Psion ale není hlavním důvodem, proč Nokia uvažuje o pohlcení firmy; tím je Symbian, joint-venture vzniklá za účelem vytvoření a šíření operačního systému pro chytré mobily, kterému dnes konkuruje zejména systém Windows Mobile od Microsoftu.

V Symbianu dnes drží Nokia podíl 32,2 %, Psion 31,1 %, Ericsson 17,5 %, další drobotinu má Panasonic, Siemens, Samsung a Sony Ericsson. Všechno to jsou kamarádi z tábora, kde musíte při vstupu projít pod nápisem Nemáme rádi Microsoft. Ze sdružení nedávno vystoupila americká Motorola – většinu uvolněných akcií koupila právě Nokia, čímž naznačila, že je v této věci při chuti. Pokud k pohlcení Psionu dojde, získá Nokia jasnou kontrolu nad Symbianem (63 %), takže ostatní akcionáři budou jen do počtu. Pokud bychom ve spekulacích pokračovali, je dosti logické, že časem i oni prodají své podíly a Symbian bude zcela včleněn do Nokie.

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft do zbraně

Pokud k akvizici dojde, mění Nokia pravidla hry. Už to nebude „skupina nás kamarádů“ v úsilí proti společnému protivníkovi, ale soupeření Nokia vs. Microsoft s tím, že na další hráče se už příliš nebere ohled. Jenomže to vychází i z poměrů na trhu: zatímco ostatní výrobci mobilů jsou víceméně rádi, že se drží a nejsou ve ztrátě, je Nokia natolik velký a natolik významný lídr trhu, že si už razí cestu sama – ostatní ji zdržují. Nokia si chce tuto pozici zabezpečit i pro příští roky a naprosto odmítá jakoukoli závislost na Microsoftu.

Válka mezi Symbianem a Microsoftem už ostatně byla vyhlášena před třemi lety a obě strany ji berou velmi vážně. Od několika opatrných schůzek mezi Billem Gatesem a Jormem Ollilou (Nokia) je už jen mrazivé ticho. Microsoftu se podařilo bodovat v případě, kdy přetáhl bývalého zakladatele Symbianu (a dříve viceprezidenta Psionu) J. Christensena do svých řad a učinil jej viceprezidentem pro mobilní zařízení. Byl to údajně dosud jediný viceprezident Microsoftu, který byl do této funkce ustanoven hned při příchodu z jiné firmy. Ovšem téměř ve stejný den, kdy tiskem probíhá zpráva o možné akvizici Psionu Nokií, přichází další zajímavá zpráva – Christensen náhle odchází od Microsoftu, údajně chce založit vlastní společnost.

Nic není tak levné

Je možné, že Nokia nebyla se Symbianem příliš spokojena – to, co firma zatím předvádí, nejsou zázraky, i když také ne vyslovené zklamání. Pokud vezme konsorcium do vlastních rukou, bude moci diktovat vývoj a investovat dle svých úvah. Dnes se na tom musí shodovat skupina sedmi akcionářů, z nichž pět si navzájem velmi ostře konkuruje.

Jiné odůvodnění je pak úplně prostinké, stačí na něj školní matematika. Symbian dnes inkasuje zřejmě něco mezi 5-10 dolary za každou licenci svého operačního systému. Pokud Nokia plánuje, že v budoucnu bude většina jejích mobilů „chytrého“ typu, tedy osazena operačním systémem Symbianem, znamenalo by to pro ni platit několik set miliónů dolarů ročně. Takhle si je může dát do vlastní kapsy, na druhou stranu ovšem musí vývoj také sama financovat.

Diskuze (6) Další článek: Skandál: Hry pro Nokii N-Gage lze spustit i jinde

Témata článku: Nokia, Ostatní, Komentář, Zálusk


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11