Nokia Morph: spojení technologie a umění

Nokia vyvinula unikátní koncept, který chce za pár let používat ve svých mobilech. Budoucnost má jméno nanotechnologie.

Nokia se poslední dobou pravidelně věnuje konceptům budoucnosti. Nedávno představila svou vizi ekologického telefonu z recyklovatelných materiálů, nyní přichází ve spolupráci s výzkumným týmem Univerzity v Cambridge se záhadně znějícím projektem Nokia Morph. Při pohledu na název, ve spojitosti s futuristickým provedením a zelenou barvou, určitě jásají všichni příznivci Matrixu. A mají důvod.

Neo, Trinity a Morph(eus)

Morph ztvárňuje nanotechnologický koncept, který má v praxi nabídnout spojení vědy s designovým uměním. Má ukázat, že elektronické obvody a další statické komponenty přístrojů nejsou tak pevně svázány svojí formou do tvarů typických pro mobilní telefony. Podle Nokie tak konstrukce mobilu zdaleka nemusí znamenat omezení na tři nejběžnější konstrukce – klasickou, vysouvací nebo véčkovou. Morph ukazuje, že telefon může být klidně ve tvaru náramku nebo kreditní karty. A co víc, už se nebudeme muset strachovat o to, jestli nám tu a tam upadne na zem, nebo jestli nás každou chvíli čeká otravné leštění dipleje. Bude totiž z odolného materiálu, který se dokáže i sám čistit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Morph jako „běžný“ telefon nebo jako náramek

To vše umožňují nanotechnologie – obor na pomezí fyziky, chemie a biologie, který se zabývá tvorbou a využíváním technologií v měřítku řádově nanometrů, což je pro představu rozměr odpovídající zhruba tisícině tloušťky lidského vlasu. Za použití mikroskopicky sestavovaných ohebných materiálů, transparentních elektronických součástek a přizpůsobivého rozhraní by bylo možné dosáhnout požadovaného tvaru telefonu na přání zákazníka. Dá se tomu ještě vůbec říkat telefon?

Samozřejmostí nového konceptu je nanejvýš ekologické provedení a šetrnost vůči životnímu prostředí. Počítá se s několikanásobně delší výdrží baterie při mnohem menších rozměrech, přičemž velkou část energie by měla poskytovat přeměnou ze světla. Celkově co do velikosti bude vše proti současnosti miniaturizováno, nanejvýš kompaktní rozměry ale nebudou na úkor ergonomie ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Futuristický hudední přehrávač • QWERTY budoucnosti

Technologický ředitel Nokie Dr. Bob Iannucci k projektu říká: „Výzkumné centrum Nokia hledá možnosti, jak znovu nalézt dnes již v podstatě neměnnou formu a funkčnost mobilního přístroje. Morph ukazuje, co všechno je v tomto směru možné.“ Šéf výzkumu z Univerzity v Cambridge Dr. Tapani Ryhanen dodává: „Myslíme si, že kombinace umění a vědy ukáže obrovský potenciál nanotechnologií do budoucnosti, nejen pro oblast elektroniky. Jedná se obecně o možnost zkoumání, jak bezpečně a kontrolovaně vytvářet a spojovat nové materiály.“

Jaké inovace přinese Morph do oblasti mobilních telefonů?

  • nové ohebné materiály korespondující s moderním životním stylem
  • zařízení budou mnohem více chráněna před poškozením, uvádí se i možnost samočištění otisků a nečistot
  • průhledné elektronické součástky, které nabídnou novou dimenzi v průmyslovém designu
  • vestavěná vysokocitlivá solární baterie, umožňující téměř nepřetržité dobíjení, kdykoliv je přístroj vystaven dennímu světlu
  • nejrůznější vestavěná čidla a senzory, reagující na čistotu ovzduší, různé druhy záření apod.

Jak by takový mobil budoucnosti mohl fungovat, se podívejte v následujícím videu:

Partnerství mezi výzkumnými centry Nokie a Univerzity v Cambridge trvá už od března 2007. Jedním z výsledků jejich kontinuálního výzkumu je právě využití nanotechnologií v mobilní oblasti. Základy projektu Morph by se v praxi mohly objevit už v horizontu sedmi let, ze začátku Nokia plánuje jeho využití pouze v segmentu nejdražších přístrojů. Později, až se nanotechnologie dostanou na úroveň běžných průmyslových postupů, měly by proniknout i do telefonů nižší třídy.

Pozn.: Nokia Morph je od konce února až do 12. května exponátem Muzea moderního umění v New Yorku v rámci výstavy nazvané „Design a elastická mysl“.

Diskuze (50) Další článek: Netelefon LG MPS-200 zahraje stereo

Témata článku: Nokia, Moderní umění, Tápání, Výzkumné centrum, Mor, Spojení, Spoje, Technologický ředitel, Tapa


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

RECENZE: Pocophone F1 — extrémní výkon za dostupnou cenu

RECENZE: Pocophone F1 — extrémní výkon za dostupnou cenu

** Výkonově zvládne vše, co byste po dnešním telefonu mohli chtít ** Chybějící NFC bude pro mnohé nepřekonatelnou vadou ** Drobné nedostatky se vyhnuly důležitým funkcím

Martin Herodek | 43

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22