Nokia musí zrychlit. Symbian ustoupí, MeeGo bude

Nokia prodělá ozdravnou kúru. Obmění vedení, zrychlí firemní procesy a do smartphonů nasadí Windows Phone. Co Symbian a MeeGo?
Nokia musí zrychlit. Symbian ustoupí, MeeGo bude

Nokia dnes oznámila zásadní partnerství, které může do budoucna výrazně zahýbat silami na trhu telekomunikací. Bude úzce spolupracovat s Microsoftem a systém Windows Phone 7 nasadí jako hlavní platformu do svých nejvyšších smartphonů. Spolupráce bude oboustranně prospěšná, Microsoft získá například přístup k propracovanému systému map a geolokačních funkcí pod hlavičkou Ovi. Díky rozsáhlé penetraci regionální podpory Nokia se také výrazně zlepší lokalizace Windows Phone i na minoritnější trhy a jazykové oblasti. Další výhody spolupráce Nokie a Microsoftu čtěte zde.

Vybudování nového efektivně fungujícího ekosystému společně s Microsoftem je hlavní součástí ozdravné kúry, kterou Nokia nasadí s platností od 1. dubna. V korporátní struktuře ji bude mít na starost oddělení Smart Devices, za jehož chod bude zodpovídat dosavadní ředitelka sekce smartphonů Jo Harlow. Do úseku chytrých zařízení budou vedle smartphonů s Windows Phones patřit také telefony se Symbianem, jednotka s názvem MeeGo Computers a oddělení Strategic Business Operations.

Klepněte pro větší obrázek 
Dvě nejdůležitější divize Nokie povedou ženy: Jo Harlow – Smart Devices

Druhou subdivizí, která sice Nokii nebude generovat závratné zisky, ale zajistí udržení podílu na trhu, jsou Mobile Phones, tedy obyčejné mobily bez operačního systému. Nokia zde razí heslo „web pro další miliardu“, zaměří se na rozvíjející trhy, kterým nabídne jednoduché mobily s přístupem k mobilnímu internetu. Divizi povede současná viceprezidentka pro mobilní telefony, Mary McDowell. Obě nově vzniklé klíčové jednotky ponesou samostatnou zodpovědnost za vývoj, produktový marketing, management a také finanční výsledky ve svém sektoru.

Klepněte pro větší obrázek
Mary McDowell – Mobile Phones

MeeGo později

O prodej produktů, výrobu a péči o zákazníky se postará divize Markets. Do struktury Nokia dále patří oddělení designu, lidských zdrojů, NAVTEQ (mapy), vývoj služeb a další. V nově sestaveném vedoucím týmu, který nahradí dosavadní výkonnou radu ředitelů, zasedne celkem 13 osob včetně Stephena Elopa. Navzdory původním spekulacím se zde objevují většinou známá jména finských manažerů, z dosavadního managementu Nokii opouští pouze Alberto Torres, výkonný viceprezident pro platformu MeeGo. Nový tým má za úkol hlavně urychlit rozhodovací procesy ve firmě.

Torresův odchod z Nokie mnohé napoví o pozici MeeGo v nové strategii firmy. Systémy MeeGo a Symbian ustupují do pozadí, přičemž Symbian se vrací na pozici franšízové platformy, kterou budou moci v případě zájmu využít také ostatní výrobci. Nokia i přes útlum vývoje počítá s tím, že v následujících letech prodá dalších 150 milionů symbianových smartphonů. MeeGo naštěstí nezmizí úplně. Nokia jej poskytne jako open source mobilní platformu a později v tomto roce chce konečně vypustit první zařízení s tímto systémem. V Barceloně se tedy Nokie N9 ani MeeGo tabletu pravděpodobně ještě nedočkáme.

Diskuze (144) Další článek: Nokia přechází na Windows Phone. Potvrzeno

Témata článku: Nokia, Produktový marketing, Výkonný viceprezident, Rozvíjející trh, Meego, SMART Devices, Lidský zdroj, Nový tým


Určitě si přečtěte