Nokia N-Gage: největší pondělní překvapení

Nokia v pondělí představila velmi zajímavý a odvážný mobil. Označení „mobil“ však N-Gage příliš nesedí. Jde totiž v první řadě o přístroj pro zábavu, chce se říci gameboy. Revolucí je hra více hráčů přes Bluetooth či GPRS.
Nokia N-Gage: největší pondělní překvapení

Pamatujete si ještě na dobu, kdy jsme nevěřícně kroutili hlavou nad hadem či pexesem na stařičkých Nokiích? Ať už je váš postoj ke hrám v mobilech jakýkoli, s odstupem času můžeme prohlásit, že to byly hlavně hry, které Nokie rozšířily mezi početnou skupinu mladých uživatelů. Nokia si význam her uvědomila jako první a dokázala jich patřičně využít. Všechny dosud vyrobené mobily byly především prostředkem hlasové, textové či datové komunikace a hry soužily jako příjemný doplněk pro zkrácení dlouhé chvíle. Nyní se misky na váhách převáží a hry na mobilních telefonech projdou historickým milníkem. Tvůrce? Nokia. Jméno? N-Gage!

Zábava na prvním místě

N-Gage se jednou větou rozhodně popsat nedá. Jde o multifunkční zařízení, jehož prioritou jsou hry; funkce telefonování ustupuje do pozadí. Hrám je přizpůsobena klávesnice, která doznává velmi netradičního rozložení. Zejména čtyřsměrový joystik uvítá každý náruživý hráč. Doposud nebylo na N-Gage, krom designu, nic zajímavého. Slibovanou revoluci nastíní teprve slovíčko multiplayer. Pamatujete na Nokii 8210, 8850 či Ericsson T39m a R520? Všechny tyto telefony umožňovali hru více hráčů, a to pomocí infraportu respektive Bluetooth. N-Gage posune hranice mnohem dál. Po vzoru Ericssonů a legendárního Tenisu bude možné hrát s dalšími majiteli N-Gage nejrůznější hry kdekoli a hlavně zadarmo. Pohrávali jste si s myšlenkou multiplayerové pařby Dooma na tramvajové zastávce? Tato odvážná myšlenka se stává realitou. Hraní přes Bluetooth však není tou pravou revolucí, Ericsson ji již realizoval. Mnohem zajímavější shledávám on-line hraní her přes internet, a to díky datovým přenosům GPRS. Věřím, že postupem času bude možné zahrát si třeba šachy s jakýmkoli uživatelem N-Gage kdekoli na světě.

Klepněte pro větší obrázek

Naskýtá se otázka, kdo bude vyrábět hry. Nokia si za dvorního dodavatele zvolila Segu, věřím však, že se najdou desítky firem a stovky nadšenců, kteří svá vlastní dílka nabídnou na internetu.

Umí toho mnohem víc

N-Gage je postaven na platformě Series 60 (Symbian), což přináší mnohá pozitiva. Programy postavené pro Nokii 7650, a že jich přibývá, bude možno užít i v N-Gage. Jak známo, pro Nokii 7650 již vznikl výše zmíněný Doom, který je zřejmě nejlepší presentací schopností platformy co se her týče. Schopnosti N-Gage hrami začínají, nicméně jimi nekončí. Přístroj obsahuje slot pro paměťové karty MMC a umí přehrávat hudební soubory Mp3 - výborná zpráva pro milovníky hudby, kterým bylo 64MB pětpětdesítky málo. Rádio je u takového přístroje samozřejmostí.

Nokia je předním tahounem multimediálních zpráv a barevný displej N-Gage po obrázcích přímo volá. Přístroj neobsahuje vestavěný fotoaparát, bude-li však vybaven Pop-Portem, můžete připojit nový fotoaparát Nokia Camera Headset HS-1C, o kterém jsme psali včera.

Těšíte se?

Nyní si jistě mnoho čtenářů říká, s jakouže nepraktickou zbytečností Nokia zase přišla. Nicméně i ten nejzatvrzelejší konzervatista musí uznat, že má N-Gage něco do sebe a že přináší do nudných vod mobilních technologií dravou rybu. Osobně jsem velmi zvědav na nové hry podporující hru více hráčů, ať už přes Bluetooth či přes GPRS a internet. Kdo ví, možná dnes Nokia vytváří nový fenomén.

Diskuze (13) Další článek: Eurotel: jste příliš sexy pro dopravní zácpy?

Témata článku: Nokia, Ericsson T39m, Nokia N-Gage, Náruživý hráč, Příjemný doplněk

Určitě si přečtěte