Nokia N-Gage: šílenost, ale krásná

Včera Nokia zveřejnila další parametry a možnosti očekávané herní konzole a mobilního telefonu v jednom balení N-Gage. Vaše fantazie nestačí na možnosti, které tato konzole nabízí. Nevěříte?
Nokia N-Gage: šílenost, ale krásná
Kapitoly článku

Herní konzole křížená s mobilním telefonem a kdoví s čím ještě, nese označení Nokia N-Gage. Tento multimediální produkt je těžké někam zaškatulkovat, neboť Nokii se podařilo implementovat téměř vše myslitelné v jeden – sympaticky vypadající produkt. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mnohé nadchne již svým futuristickým vzhledem a ostatní uzemní nabídkou funkcí. Hmotnost přístroje je 137 gramů, což je vzhledem k rozměrům 133,7 x 69.7 x 20,2 mm a použitému hardwaru velmi příjemná hodnota. Základem této herní konzole je osvědčená platforma Series 60 s operačním systémem Symbian a podporou J2ME. Pravděpodobně nejvíce času strávíte pozorováním barevného displeje, který zaujme rozlišením 176 x 208 pixelů a podporou 4 096 barev. Věřte, hry vypadají na N-Gage velice dobře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K čemu novinku využijete a co od ní můžete očekávat? Jen ve zkratce:

Hlavní zábavou budou hry, kterou budou Nokii šité takříkajíc na míru. K jejich snadnému ovládání bylo podřízeno vše, včetně ergonomické klávesnice, které vévodí pětisměrné tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek

Můžete rovněž poslouchat, ale i nahrávat digitální hudbu. Podporovány jsou formáty MP3, AAC a WAV. K snadnému propojení s počítačem za účelem stahování hudby je konzole vybavena konektorem USB (mini). V balení naleznete paměťovou kartu MMC o velikosti 64 MB, která bude sloužit k ukládání písniček. Pokud budete chtít kartu s větší kapacitou, nezbývá než si ji dokoupit dodatečně. K dispozici je aplikace Nokia Audio Manager PC pro správu vašich písniček.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při poslechu hudby se nemusíte spoléhat pouze na vlastní písničky z karty, ale můžete využít stereo FM rádio. V paměti konzole nalezne útočiště až dvacet radiostanic. Nejlepší poslech zaručují stereo sluchátka, která opět naleznete hned v balení. V opačném případě je na místě hlasitý odposlech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kromě samotného telefonování, můžete odesílat i multimediální zprávy MMS. Hlasově vytáčet můžete dvacet čísel, což není ani moc - ani málo. K dispozici je rovněž hlasový záznamník. Výhodou platformy Series 60 je bezesporu multitasking. Dovolí vám během hry poslouchat rádio nebo telefonovat. Podpora sítí 900/1800/1900 MHz zaručí, že ani v Americe nepřijdete s novinkou zkrátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jedním z nejpoužívanějších komunikačních kanálů současnosti je bezesporu email. Nokia N-Gage nabízí kompletní podporu používaných protokolů (POP3, IMAP4, SMTP a MIME2). K dispozici je i prohlížeč XHTML stránek – kromě WAPu můžete zabrousit i na stránky iMode.

Připraveny jsou základní aplikace pro organizování času. Ty spolu s telefonním seznamem, obrázky a dalšími aplikacemi jsou náročné na paměť telefonu – můžete být bez obav, Nokia dostala naděleno celkem 4 MB.

Kvůli multiplayerovým hrám s více hráči byla Nokia vybavena podporou technologie Bluetooth. Své uplatnění nalezne i GPRS (3+1, 2+2) nebo HSCSD (až 43,2 kb/s).

Kompletní výčet schopností konzole N-Gage uzavírá podpora aplikací napsaných v jazyce Java. Přesněji standardu Java 2 Micro Edition (J2ME).

Žádný z manažerských mobilních telefonů se nemůže pochlubit takovým výčtem schopností – a to si řeknete – N-Gage, to je jen hračka.

 V další kapitole už netrpělivě čekají všechny hry, kterou jsou k dispozici hned od startu.

Témata článku: Nokia, Nokia N-Gage, Futuristický vzhled, MLB

Určitě si přečtěte