Nokia N70: ukloňte se, přichází král (velký test)

Nokia N70 je chytrý mobilní telefon. Až tak chytrý, že mu v podstatě nic nechybí. Podporuje 3G, má dvoumegapixelový foťák, třikrát víc paměti než předchůdci, rádio, MP3 přehrávač, paměťové karty… V této opravdu rozsáhlé recenzi ale budeme i kritizovat. Bonus: video
Nokia N70: ukloňte se, přichází král (velký test)

Přímo v telefonu využijete data pro e-mailový prohlížeč, posílání MMS, rychlé posílání zpráv s aplikací Chat a pro prohlížení internetu. V nabídce jsou dokonce dva prohlížeče: standardní od Nokie a skvělá Opera. Tím jsem už naznačil, co je výhodnější používat. U standardního prohlížeče navíc někdy dělalo problémy české kódování a vůbec zobrazování znaků. Opera pro Symbian je moc dobrý prohlížeč, zvlášť, když je v ceně a nemusíte za něj platit. Má rozsáhlé možnosti nastavení, podporuje záložky, zobrazení přes celý displej… zkrátka funguje.

  
Vlevo standardní prohlížeč Nokia, vpravo třikrát Opera

Stejně jako u MMS a e-mailu lze i datový profil pro připojení k internetu nebo wapu nechat nastavit aplikaci SettingWizard.

Na internet z počítače

S počítačem se Nokia N70 dokáže spojit pomocí dodávaného USB kabelu nebo prostřednictvím Bluetooth. Infraport tradičně chybí, s ním se asi už v chytrých telefonech nesetkáme. Je to trochu škoda, protože infraspojení je ze všech ostatních to nejspolehlivější a když všechno selže, infra je poslední záchrana.

Nastavení Bluetooth

Měřil jsem rychlost přenosu přes Bluetooth mezi počítačem a mobilem: 1 MB se přenese za 24 s.

Nastavení připojení přes Bluetooth je u smartphonů Series 60 velmi jednoduché. Spojení bylo stabilní, při downloadu jsem naměřil v průměru 82 kb/s, což by už mělo být EDGE; i když trochu pomalé. Datové spojení ale zkrátka funguje, a to byl účel tohoto testu. Jsem zvědavý na 3G.

Spolupráce s počítačem

Všechny současné telefony Nokia používají pro komunikaci s počítačem stejný softwarový balík PC Suite. Najdete ho i na cédéčku k N70, výhodnější je ale stáhnout aktuální verzi z webu Nokie. Na cédéčku je potom ještě aplikace Nokia Multimedia Factory pro tvorbu zpráv MMS na počítači. Co balík PC Suite nabízí?

 • zálohování dat
 • synchronizaci adresáře, kalendáře, úkolovníku a poznámek
 • správce souborů pro přístup do paměti telefonu z počítače
 • nástroj pro instalování aplikací do telefonu z počítače
 • program Nokia Audio Manager pro práci s hudbou
 • lze zde vytvářet tapety a další obrázky pro mobil
 • přehrávač multimediálních souborů
 • nástroj pro tvorbu vyzváněcích melodií
 • aplikaci pro posílání SMS z počítače
 • program pro stáhnutí všech obrázků a videa na disk počítače
 • jednodušší nastavení připojení k internetu

Nokia PC Suite je zdarma a i když bychom k některým součástem mohli mít dost výhrad, pořád patří mezi nejlepší programy, které výrobci dodávají ke svým mobilům.


Drobky

Teď už jen procházím nabídkou Nokie N70 a hledám funkce, o kterých jsem nenapsal a které by si přitom zasloužily zmínku.

Režisér: Program pro rychlou tvorbu videoklipů z nahrávek. Přidá k nim hudbu, akčně je sestříhá a výsledek potom můžete třeba poslat v multimediální zprávě.


Režisér rychle vytvoří efektní videoklip

Jdi na: stará a známá funkce, která ale u moderních symbianových telefonů trochu ztrácí smysl. Dnes už existuje dostatek možností, jak přiřadit rychlé spuštění vybrané aplikace třeba některému z tlačítek. Odkazy ve speciální nabídce jsou už potom možná zbytečné.

Hry: Card Deck je sbírka nejlepších pasiánsů, smyslem hry je zbavit se karet. Snakes je známý had převedený do prostoru. V 3D hře Snowboarding, která se dost dlouho spouští, si sjedete kopec.


Karty a had

Lifeblog: mobilní deníček, o kterém si více můžete přečíst v tomto článku. Nejsem si stoprocentně jistý, ale zdá se, že tentokrát nejde jen o demoverzi, ale o ostrý program.

Symantec Mobile Security: antivirový program.


Je to král

Nokia N70 je vynikající telefon. Bylo to vidět už při doplnění parametrů do katalogu mobilů, kde se N70 dostala na první místo z více než dvou set hodnocených mobilů. Prokazují to navíc i praktické zkušenosti. Stejně jako u jiných smartphonů řady Series 60 to není zcela nový telefon, ale pokračování přirozeného vývoje. Co nového přibylo oproti předchůdci, Nokii 6681?

 • podpora 3G, druhá kamera a videotelefonování
 • více paměti: jak úložné, tak operační
 • fotoaparát s rozlišením 2 Mpx a novým ovládáním
 • vestavěné rádio

Tip: prohlédněte si podrobné srovnání Nokií N70 a 6681

Nokia N70 je skvělá pro práci i pro zábavu. Je to pěkný a vybavený telefon, který začíná s cenou 15 tisíc korun. To je méně než v dubnu při začátku prodeje Nokie 6681. Jaké jsou hlavní nedostatky? Velmi mi vadilo chování červeného tlačítka při minimalizování aplikací, Nokii by se dala stejně jako jiným smartphonům vytknout rychlost, pokračuje věčný problém s háčky a čárkami ve slovníku T9. Musím upozornit také na řadu stále neopravených chyb a špatných vlastností: typicky u budíku nebo diktafonu. Téměř všechno jsou ale nedostatky všech chytrých telefonů se Symbianem Series 60.

Být majitelem Nokie 6681 nebo 6630, možná bych váhal, jestli má smysl přejít. Novinek není zase tolik, aby se to dalo odůvodnit něčím jiným než snahou mít novou hezkou hračku. U starších telefonů ale už má přechod určitě smysl.

Co koupit dnes? Nokii N70 nebo 6681? První stojí patnáct tisíc, druhá třináct a půl. Rozhodování opět není jednoznačné, ale inovace u novějšího modelu podle mého názoru za patnáct se korun stojí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání s Nokií 6681 (modrá)

Podrobné parametry Nokie N70 najdete v katalogu mobilů, v katalogu fotomobilů; and also in mobile phones catalogue for English speaking users


V poslední kapitole najdete fotogalerii. Jsou v ní také snímky, které jsme v recenzi vůbec nepoužili

Témata článku: Nokia, Recenze, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola MPx220, Nokia 1100, Nokia 6681, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Nokia N90, Nokia N91, Nokia N91 8GB, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Sony Ericsson P910i, Druhé číslo, Viditelný šum, Velký, Král, Nokia audio, Známý had, Kožené poutko, Uživatelské tlačítko, Test, Věčný problém


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

** Cenovka střední třídy, avšak pocitově napůl v třídě nejvyšší ** Periskopová selfie kamerka a stylová záda = designový skvost ** Minimum kompromisů a chyb, tohle by mohl být prodejní trhák

Jakub Vrbacký | 28

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

** Samsung představil dva modely řady Galaxy Note 10 ** „Náčrtník“ dostal chytřejší S Pen, displej s průstřelem i ToF kameru ** Éra 3,5mm jacku končí, základní Note 10 nemá ani slot pro microSD.

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 157

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 27