Nokia N70: zkušenosti nováčka Symbianu

Nokia N70 je jedním z nejlepších mobilních telefonů na trhu. Využili byste její potenciál a otevřený operační systém Symbian? Napoví vám zkušenosti uživatele, který k Nokii N70 před nedávnem přešel od běžného véčkového mobilu střední třídy.
Nokia N70: zkušenosti nováčka Symbianu
Kapitoly článku
Nokia N70: ve zkratce
cena 12 995 Kč
hodnocení výborný (89 %)
rozměry 109 × 53 × 24 mm, velmi velký telefon
hmotnost 126 g, velmi těžký telefon
hlavní displej 35 × 41 mm, 176 × 208 bodů, aktivní, 262 tisíc barev
udávaná výdrž až 264 h (pohotovost), 210 min (hovor)
komunikace Bluetooth, systémový konektor, GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), 3G
paměť 30 MB, paměťová karta: RS-DV-MMC
operační systém Symbian 8.1a Series 60
adresář sdílená , vícepoložkový, vyhledávání postupným psaním
vyzvánění polyfonní, 64 hlasů, MP3
zprávy SMS (sdílená), T9 zkracuje, MMS, e-mail
multimédia Java, MP3 přehrávač, rádio
fotoaparát 1 600 × 1 200 bodů, 1,92 Mpx, natáčení videa
Podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů

Proč jsem si pořídil Nokii N70

Rozhodnutí koupit si právě tento telefon nebylo příliš složité. Hledal jsem mobil, který mi nabídne nejmodernější funkce, slušné rozměry a kvalitní design. Po telefonu požaduji kompletní správu PIM (kontakty, kalendář a úkoly), e-mail a web (v nouzi) a v současnosti také dobré multimediální funkce („dobrý“ fotoaparát, mp3 přehrávač, rádio). Nokia N70 nakonec zvítězila díky podpoře 3G, operačnímu systému Symbian, 2Mpix fotoaparátu, mp3 přehrávači a výbornému designu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N70 je moc pěkný telefon

Kde jsem koupil

T-Mobile nabízel telefon za 14 499 Kč, Eurotel za 12 995 Kč (jsou ale bohužel na pořadníky, čekat musíte přibližně čtrnáct dnů) a Oskar za 13 977 Kč. Já jsem využil nabídky Oskara a telefon zakoupil s tarifem Rozjezd naplno (50 Kč/měsíc) s voláním do sítě Oskar o víkendech na tři měsíce zdarma. Celkem mě Nokia i s předplacením tarifu na pět měsíců stála 12 277 Kč. Po šesti měsících si nové číslo ponechám, nebo ho zruším.

Klepněte pro větší obrázek
Prohlédněte si telefon ze všech stran (AVI, DivX 5.2, 2,1 MB)

Konstrukce, design

Nokia N70 je prvním telefonem s operačním systémem Symbian, který se mi líbí. Výrazný design telefonu mě velmi zaujal a byl jedním z důvodů proč jsem si sedmdesátku pořídil. Doposud mi předchozí modely připadaly velké, těžké a moc „plastové. N70 sice velkou redukční dietou neprošla, ale díky zaobleným hranám vypadá menší než její předchůdkyně. Zároveň se velmi dobře drží v ruce. Luxusní vzhled telefonu je umocněn kovovým lemováním displeje, směrového tlačítka a druhé kamerky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bohužel nemohu chválit konstrukci zadního krytu. Věděl jsem předem, že zadní kryt není nejlepší. Nejsem proto z vrzání zklamaný, počítal jsem s tím. Jen mě zaráží, proč Nokia tuto velmi důležitou součást telefonu nevyřešila lépe. Na Symbian Foru jsem objevil návod, jak vrzání odstranit drobným upilováním drážek krytu (vrzání je způsobováno tření těchto drážek v kanálku). K této operaci jsem se zatím neodhodlal, dle reakcí to ale prý zabírá a kryt přestane vydávat nedůstojné pazvuky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt nepříjemně vrže

Na klávesnici jsem si musel chvíli zvykat a při psaní se zpočátku musel více soustředit. Bývalá Motorola V547 měla veliká luxusní tlačítka. Po čtrnácti dnech už píšu rychle bez vážnějších problémů. Klávesnici řadím mezi nejlepší, jaké jsem kdy měl. Na pravé straně telefonu pod paměťovou kartou je spoušť fotoaparátu při focení na výšku. Škoda, že nelze tomuto tlačítku přiřadit jinou funkci v době, kdy nefotíme – například aktivaci diktafonu apod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je menší, píše se na ní ale dobře

Displej telefonu je vynikající. Naštěstí jsem neměl možnost vidět dvojnásobné rozlišení N90 naživo. Proto mi jako nováčkovi Symbianu plně dostačuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Displej je kvalitní, ale Nokia už dokáže víc

Barevné podání je skvělé, písmo je velmi dobře čitelné. Někomu by mohlo vadit, že nelze měnit velikost písma. Já mám zatím zrak dobrý a potřebu větších nebo menších znaků nemám.

Operační systém Symbian

Ačkoliv je Symbian S60 mezi námi už téměř čtyři roky, koupi telefonu s tímto operačním systémem jsem se neustále bránil. K pracovním účelům používám kapesní počítač a přišlo mi zbytečné pořizovat další chytrou krabičku. Jenomže kontaktů, schůzek a úkolů přibývá a nosit neustále Palm a telefon není zrovna nejpohodlnější.

  
Aktivní pohotovostní režim: ikony a událostihlavní nabídka jako matice ikon a jako seznam

N70 není tak „hloupá“ jako klasické telefony a není ani dostatečně chytrá na to, aby nahradila kapesní počítač. Prostě je tak akorát. U komunikátorů mi vadí, že se více tváří jako kapesní počítače (zkušenost mám s MDA Compact a Treo 600) než jako telefony. Symbianový mobil mi z uživatelského pohledu připadá jako vynikající přístroj, do kterého si mohu cokoliv nahrát a tím i rozšířit jeho základní možnosti.

U funkcí nebudu popisovat to, co si každý může přečíst v recenzi. Spíše se zaměřím na zajímavé funkce u vestavěných aplikací, které jsem v recenzích neobjevil.

Telefonování, adresář

Zde mě čekalo největší překvapení. Dva dny jsem nemohl přijít na to, jak aktivovat hlasové vytáčení. Postaru jsem se pokoušel přiřadit ke kontaktům hlasové nahrávky. Nikde jsem ale neobjevil „Jak na to“. Nakonec mi pomohl kamarád, který si N70 koupil dříve. Paradoxně je to velmi jednoduché. Nokia má v sobě ukrytý systém rozpoznávání hlasu. Máte v telefonním seznamu jméno, například Jirka Paroubek či Mirek Topolanek? Stačí podržet pravé kontextové tlačítko a říct telefonu jméno, tak jak ho máte uložené v telefonu (pořadí jméno – příjmení). Světe div se, telefon začne číslo vytáčet a jako třešničku na dortu vám Fin ukrytý v Nokii jméno přečte.

  
Vyhledávání v telefonním seznamu • detail jména • obrázek při příchozím hovoru

Adresář je počtem položek a skoro neomezenou pamětí plně dostačující, vyhledávání je rychlé. Po čtrnácti dnech se otevírání aplikace kontaktů lehce zpomalilo. Způsobené je to možná nainstalováním a odinstalováním několika programů. Četl jsem, že za zpomalování může zaplněný protokol.

Vyhledávání, úprava, přiřazování fotek ke kontaktům je velmi intuitivní a rychlé. Nelíbí se mi pouze, jak Symbian všude plýtvá místem. Například u kontaktů vidím najednou pouze tři položky. Uvítal bych alespoň 4–5 položek. Kvůli tomu si musíte zvyknout na časté rolování položkami v menu, kalendáři, adresáři, zprávách, atd.


V druhé kapitole budeme pokračovat zprávami, kancelářskými aplikacemi, multimediální výbavou a zaměříme se také na propojení telefonu s počítačem

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Motorola V547, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, T-Mobile MDA Compact, Zkušenost, Každodenní dobíjení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34