Nokia N80 (malý test)

Základní recenze pro ty, kdo mají málo času. Nokia N80 je nejnovější smartphone. Slovo „revoluční“ by možná bylo nadsazené, ale určitě lze mluvit o velkém kroku dopředu. Má špičkový displej, kompletní vybavení pro mobilní data, dokonce i Wi-Fi. Je to nejlepší fotomobil, první s 3 Mpx.
Nokia N80 (malý test)
Kapitoly článku
 
Nokia N80 je chytrý telefon s operačním systémem Symbian. Nokia se po delší době vrátila k vysouvací konstrukci, konečně vylepšila displej, přidala 3Mpx fotoaparát a poprvé u tohoto typu svých telefonů přidala do výbavy podporu bezdrátových sítí Wi-Fi. Zároveň ale použila zbrusu novou verzi Symbianu a svého grafického prostředí S60. Důsledkem je nekompatibilita se staršími programy, na druhou stranu ale také řada výhod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální obrázky Nokie N80

Testovaná Nokia N80 je podle našeho redakčního hodnocení nejlepší mobil na trhu, navíc se značným náskokem. Nokia si však za skvělý telefon nechá skvěle zaplatit, je to nejdražší smartphone s cenou téměř osmnáct tisíc.

Tip: K Nokii N80 jsme připravili také velmi podrobnou megarecenzi.

Design a konstrukce: Nokia se vrací na místo činu

N80 je telefon s vysouvací konstrukcí. Na jednu stranu je malý, oproti předchůdci N70 je při pohledu zepředu výrazně menší a dokonce i užší. Jen tloušťka 26 mm neodpovídá moderním telefonům a také hmotnost 134 gramů je nadprůměrná. Při srovnání se všemi telefony je Nokia N80 velký a velmi těžký mobil

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Horní díl telefonu má vůči spodnímu malou vůli několik desetin milimetru. N80 je ale jinak pevný telefon, u něhož zatím nic nevrže. Nokia místo pružin pro poloautomatické odsouvání displeje raději spoléhá na lidskou sílu. Mám ale trochu problém, kam při otvírání telefonu opřít palec. Ocenil bych také zamknutí tlačítek při zasunutí displeje, nebo alespoň možnost uživatelského nastavení.

Postavíme na hranu

Nokia N80 se prodává ve dvou barevných variantách: stříbrné a černé. Design telefonu celkově hodnotím jako průměrný. Nokia telefon vyrobila z plastů, čelní stříbrný štítek je ale kovový. Telefon se dá postavit na stůl nastojato. Pod displejem je blok funkčních tlačítek, kde se ke klasické sestavě známé ze všech smartphonů S60 přidala další klávesa pro rychlé spouštění nastavených aplikací; už jsme ji viděli na modelu N70.

Vpravo nad displejem najdete objektiv druhé kamery. V levém rohu je čidlo úrovně okolního světla pro regulaci podsvětlení tlačítek klávesnice. Pod ním je modrá dioda, která bliká v situacích, kdy je displej kvůli šetření energií kompletně vypnutý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotky: stříbrná a tmavá varianta • funkční tlačítka • kamera pro videohovory

Na levém boku je slot pro paměťovou kartu. Nokia nyní podporuje karty MiniSD, kartu s kapacitou 128 MB dodává přímo v krabici. Krytka slotu je dost chatrná, je to kousek tenkého plastu visící na ještě tenčím pásku. Do pravého boku telefonu Nokia vyfrézovala dvě drážky hlasitého reproduktoru. Pod nimi je stříbrné tlačítko pro ovládání fotoaparátu. Infraport na horní straně výsuvné části Nokia znovu objevila, u smartphonů ho dlouho nepoužívala.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kryt slotu • vyjmutá karta • vypínač a infraport • spoušť fotoaparátu

Objektiv fotoaparátu na zadní straně není nijak chráněný. Vpravo vedle objektivu je světelná dioda pro přisvětlení snímané scény. Dole potom najdeme úplně nový mechanický přepínač, díky němuž lze s Nokií fotit zblízka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Objektiv třímegapixelového fotomobilu

Akumulátor typu Li-Ion má kapacitu 860 mAh. Podle Nokie s ním telefon vydrží až 192 h v pohotovosti, nebo 180 minut hovoru. Na spodní straně je nezakrytý systémový konektor Pop-Port, vedle něj malý otvor pro nabíječku. Baterie se nabije asi za hodinu a půl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod zadní kryt Pop-Port, zdířka pro nabíječku a otvor pro připevnění poutka

Displej a klávesnice: Nokia má na pár let pokoj

U displeje Nokia výrazně zvětšila rozlišení, displej je nesrovnatelně jemnější: 352 × 416 bodů. Je ale škoda, že se zároveň trochu nezvětšily i rozměry displeje. Formát 35 × 41 Nokia používá už od dob modelu 7650.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon ve tmě a detaily displeje

Displej je typ TFT, který zobrazí 262 tisíc barev. Dá se na něj dívat z širokého úhlu, i při nejvyšším nastavení jasu však svítí méně než model N70. Na slunci se na displej musíte víc soustředit, nemá reflexní fólii v pozadí.

Mezi číslicovými tlačítky, která se objeví po vysunutí displeje, nejsou žádné hmatatelné rozdíly, hmatová orientace je obtížná. Na tlačítka, která jsou blíže k dlani, se palcem velmi nesnadno sahá a odezva tlačítek při stisknutí není podle mého názoru dostatečná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Odhalená klávesnice

Systém, prostředí, rychlost: špatně, dobře, průměrně

Nokia N80 používá novou verzi operačního systému: Symbian OS v9.1 a S60 3rd Edition. Nejsou s ní kompatibilní programy pro starší verze Symbianu, vývojáři musí napřed všechny aplikace převést. Inovace grafického prostředí má hlavní příčinu v novém rozlišení. Písmo je menší, ale zároveň prokreslenější a ve výsledku dobře čitelné. Stále ale chybí možnost nastavení jeho velikosti.

Na hlavním displeji najdeme užitečnou funkci Aktivní pohotovostní režim. Zobrazuje informace z kalendáře a úkolovníku přímo v pohotovostním stavu. Hlavní nabídku lze zobrazit jako seznam nebo matici 3 × 4 (o řádek víc než dříve). Celkový design prostředí telefonu se dá přizpůsobit prostřednictvím grafických témat – motivů. Stejně jako aplikace ale ani ony nejsou kompatibilní a starší témata není možné použít.

   
Aktivní pohotovostní režim • rozcestník po stisknutí multimediálního tlačítka •
hlavní nabídka • jiné grafické téma

Rychlost Nokie N80 je v průměru stejná jako u předchůdce N70. Není zde žádná změna; ani k horšímu, ani k lepšímu. Ve srovnání s běžnými mobily jsou ale smartphony stále pomalejší. Ke stabilitě N80 nemám připomínky.

Kapacita vnitřní paměti Nokie N80 je kolem 47 MB. Pokud nebudete chtít telefon použít jako přehrávač MP3, spolu s dodávanou kartou 128 MB by paměť měla stačit. Velikost paměti RAM Nokia neudává.

Fotoaparát a obrázky: nejlepší fotomobil

Na fotografie pořízené Nokií N80 jste se mohli podívat už v tomto článku. Čtenáři v anketě pod článkem usoudili, že N80 fotí lépe než Sony Ericsson K750i, doposud nejlepší fotomobil.

Nokia N80 je první fotomobil s rozlišením 3 Mpx na českém trhu. Fotit ale můžete i na nižší rozlišení. Největší zásluhu na vylepšení kvality snímků má lepší optika a hlavně hardwarový přepínač makrorežimu. Díky němu lze s Nokií konečně fotit texty tak, aby byly k přečtení.

 
Prostředí fotoaparátu • panel pro nastavení • ovládání kompenzace expozice

S Nokií N80 se fotí naležato, jako spoušť slouží tlačítko na boku. Fotit lze i pomocí předního objektivu, snímky mají v takovém případě rozlišení jen 640 × 480 bodů a výrazně nižší kvalitu.

Ukázkové snímky, další najdete v tomto článku:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka zoomu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Text je ostrý a čitelný

Video ve formátu 352 × 288 je sice ve srovnání s ostatními telefony stále výjimečné, není to už ale zázrak. Video není detailní, ani dokonale plynulé, příliš nepomůže ani elektronický stabilizátor obrazu.

Prohlédněte si ukázkové video


Článek pokračuje v další kapitole
Kapitoly článku

Témata článku: Nokia, Recenze, Test, Nokia 1100, Nokia N80, Sony Ericsson K750i

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • spage, spage 1. 5. 2006 17:14:51
    ja sem si plnohodnotnou recenzi taky precet, ale vzhledem k tomu, ze n80...
  • Mr. B 1. 5. 2006 12:54:41
    Diky Marku za tuhle minirencenzi - je to dobry napad. Ta dlouha spustu...
  • folik 1. 5. 2006 11:09:58
    Za tuhle minirecenzi jsem rad, protoze jsem se o telefonu chtel neco bliz...
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

** Povedený telefon s rozumnou cenovkou ** Evropská verze bohužel bez čtečky otisků prstů ** Odladěné prostředí nad Androidem 7 s řadou užitečných funkcí

13.  8.  2017 | Herodek Martin | 13

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

** Precizní kovové zpracování a líbivý design ** Výdrž na baterii je solidní a čistý Android je velké plus ** Zklamala pomalá čtečka otisků i škobrtání fotoaparátu

9.  8.  2017 | Vrbacký Jakub | 34

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

** Srovnáváte s Huawei P10? Volba je jasná – Honor 9 ** Designem a poměrem výkon/cena obstojí i proti ostatní konkurenci ** Oproti loňské generaci je dražší, ale dostanete dvojnásobek paměti

6.  8.  2017 | Kůžel Filip | 85

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

Chytrý adaptér NextDrive Plug a webová kamera NextDrive Cam S: osobní cloud s dohledem

** Chytrý adaptér do zásuvky poslouží jako osobní cloud ** Pomocí webové kamery získáte dálkový dohled ** Mobilní aplikace umožní rychlý přístup na disk, flasku nebo webovou kameru

20.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1


komerční sdělení

Komerční sdělení