Nokia N80 na vlastní oči (+ živé foto)

Nokia nám včera ukázala připravovaný smartphone N80. Má výsuvnou konstrukci, maximální výbavu a navíc vypadá skvěle. Viděli jsme a prozkoumali stříbrnou i tmavou variantu a nabízíme několik desítek živých fotografií.
Nokia N80 na vlastní oči (+ živé foto)
Nokia včera představovala svoji značkovou prodejnu v pražském Paláci Flóra. Nabízí v ní kompletní sortiment telefonů a příslušenství – co v této prodejně nenajdete, nemusíte vůbec hledat jinde.

S prvními značkovými prodejnami Nokie je to trochu složitější. Ta úplně první vznikla v Praze na Národní třídě ve spolupráci s Eurotelem. Druhá první značková prodejna je brněnská Nokia Gallery, kterou provozuje distributor Agora Plus. A třetí, tentokrát úplně první a k tomu ještě originální značková prodejna je od konce října na Flóře – na starost ji má pro změnu firma Setos. Aby distributor GSMobile Group nebyl smutný, v zastoupení provozuje pro Nokii internetový obchod shop.nokia.cz; ten je vlastně také první. Raději nechejme zastoupení výrobce a distributory v jejich sporech, důležité je, že všude se dá nakoupit.

Klepněte pro větší obrázek 
První je teď v Paláci Flóra

Jen kvůli otevření obchodu bychom se asi do Prahy nevypravili. Nalákala nás ale prezentace smartphonu Nokia N80. České zastoupení totiž tentokrát neudělalo jeho tradiční představení hned pár dnů po oficiálním celosvětovém uvedení na začátku lisotpadu. A jak se zdá, nebude ho dělat ani u dalších telefonů. Nechce, aby se o nich psalo tak brzy před prodejem (proč je ale tedy tak brzy ukazuje veřejnosti?). Takže máme – a máte – asi smůlu, živé fotky už nebudou tak rychle jako dřív.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle Nokia N80 vypadá na oficiálních fotografiích

Nokia N80 za návštěvu obchodu rozhodně stála. Je to dobrý smartphone, který bude opět příčinou dlouhých rozhodování, zdali koupit současnou Nokii N70 nebo počkat. Na Flóru se ale kvůli tomuto telefonu nechystejte. Byl jen v kapsách produktových manažerů, kteří si ho zase odnesli zpět do sídla české Nokie.

V tomto článku už nebudu popisovat parametry telefonu, zaměřím se jen na první dojmy z dvou funkčních kousků. První pohled na Nokii N80 najdete tady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A tady je Nokia N80 naživo. Omlouvám se za kvalitu snímků. Takhle to dopadne, když člověk fotí s přístrojem, který nezná; a když si neuvědomí, že stejné nastavení citlivosti ISO na jednom fotoaparátu vyjde na druhém úplně jinak.

Tmavá je hezčí

Úplně první dojem: ten je malinký! Díky vysouvací konstrukci je telefon menší než současná Nokia N70, se kterou budu novinku často srovnávat. Jakoby u N70 úplně chyběla klávesnice. Když se na oba telefony podíváte z boku, vypadá N80 tlustší, ale specifikace o obou tvrdí, že mají tloušťku 24 mm. V ruce se mi Nokia N80 zdá těžší, ale je to spíš subjektivní dojem, hmotnost se liší jen o čtyři gramy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je menší než N70 – alespoň v zavřeném stavu

Měl jsem možnost prozkoumat dvě verze telefonu. Stříbrná vypadá podobně jako Nokia N70 a osobně mi připadala trochu nudnější. Kolem displeje je lesklý štítek, zbytek horní části tvoří matný stříbrný plast. Černá varianta je podle mého názoru atraktivnější. Štítek kolem displeje je černý, zbytek těla Nokia vyrobila z tmavého matného plastu. Tento materiál je stejný jako záda u Nokie N70.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Světlá a tmavá verze, srovnání s N70

Zatím pevná

Překvapení: při otvírání telefonu – posouvání horní části po spodní – nepomáhá pružina. Čekal jsem něco jako zadní kryt Nokia N70 nebo mechanismus známý z vysouvacích telefonů Samsung. Ale nic, musíte prstem zabrat po celé dráze. Aby se displej samovolně neposouval, v obou úvratích jej drží jemná západka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej se posouvá v kolejničkách

Ke kvalitě konstrukce zatím nemohu říct ani „ň“. Přestože jsem zkoumal jen prototypy, výsuvný mechanismus neměl žádnou vůli. Po zkušenostech si ale samozřejmě netroufnu tvrdit, že telefon po několika týdnech nezačne vrzat a kývat se. Odpověď na to ale nedá asi ani recenze, budou potřeba delší zkušenosti.

Fotoaparát s makrem

Jako bych se díval na Nokii N70. Vpravo nahoře je objektiv fotoaparátu určeného pro videopřenosy, do levého horního rohu Nokia opět přidala světelné čidlo pro regulaci podsvětlení. Na displej ještě přijde řeč, pod ním je sada funkčních tlačítek, aby se telefon dal ovládat i v zavřeném stavu. Jsou zde stejná tlačítka jako na N70 včetně nové uživatelsky nastavitelné klávesy.

Na levém boku najdeme slot pro paměťovou kartu. Na pohled působí lépe než u N70, opět je ale uchycen jen slabým plastovým páskem. Telefon tentokrát používá karty formátu miniSD, typ RS-MMC je zřejmě minulostí. Na pravé straně je otvor hlasitého reproduktoru a dole speciální tlačítko pro ovládání fotoaparátu. Funguje jako spoušť při focení naležato a fotoaparát se jím také spustí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Levý bok se slotem pro kartu • pravý bok s tlačítkem fotoaparátu 

Objektiv na zadní straně není chráněný krytem. Vedle něj je světelná dioda a dole posuvný ovladač, kterým lze fotoaparát přepnout do makrorežimu. Tato funkce je rozhodně potřebná, protože makro bylo na předchozích smartphonech Nokie tragické (s výjimkou modelu N90 s autofokusem).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Objektiv na zadní straně mobilu

Fotoaparát má rozlišení 3 MPx, přesně 2 048 × 1 536 bodů. Když budete fotit naležato, snímek se vytvoří ve formátu „na šířku“. S Nokií N80 jsem udělal pár fotek, ale neukážu vám je, protože do uvedení finálního vzorku zbývá ještě několik měsíců. Můžeme očekávat, že přetrvají problematické vlastnosti pevně zaostřeného objektivu, už teď je ale vidět, že makrorežim opravdu pomůže.

Na horní plošce telefonu najdeme kulatý vypínač, konečně znovu infraport, dole je systémový konektor Pop-Port, zdířka pro novou malou nabíječku a otvor pro připojení poutka.

Klávesnice mě moc nepotěšila. Je hodně zapuštěná, s menším stiskem, než by se mi líbilo. V celém bloku je navíc vyhloubena mělká drážka – sahá od jedničky po hvězdičku, od ní po křížek a nahoru po trojku.

Displej je vážně dobrý

Displej je asi nejdůležitější změna oproti Nokii N70. Má vyšší rozlišení 352 × 416 bodů, stejné jako u modelu N90 a zobrazení je fantastické. Kvalita displeje asi bude jeden z největších argumentů, proč na novinku počkat. Mám ale pocit, že vyšší rozlišení vyžaduje vyšší grafický výkon a telefon je trochu pomalejší. Ale s finálními soudy počkejme na prodejní kousky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní displej a hlavní nabídka 

Prostředí telefonu je stejné jako u Nokia N90. Oproti jiným smartphonům S60 se mírně liší, do hlavní nabídky se například vejde dvanáct položek místo devíti. V rohu některých ikon jsem našel zvláštní symbol spirály. Nepochopil jsem ale její smysl a nevěděli ani zástupci Nokie. Mezi aplikacemi je nový přehrávač hudby (možná jen nový skin aplikace Music), nová horizontální galerie, vylepšené bylo také prostředí fotoaparátu. V rychlosti jsem se podíval na budík – opět není opakovaný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky displejů: galerie • fotoaparát • zprávy • píšeme textovku

Samozřejmě, že bude drahý

Nokia N80 je moc pěkný smartphone. Je dostatečně malý a na pohled atraktivní (zvlášť tmavá varianta), má maximální výbavu. Do prodeje se dostane příští rok v březnu za cenu kolem sedmnácti tisíc korun.

Podrobné parametry Nokie N80 najdete v katalogu mobilů; and in catalogue for English speaking users


Nokia N80 ve zkratce

  • sítě: GSM 850/900/1800/1900 MHz, WCDMA 2100 (UMTS)
  • datové přenosy: GPRS třídy 11, EDGE třídy 11, UMTS, Wi-Fi
  • rozměry a hmotnost: 95 × 50 × 24 mm, 130 g
  • displeje: aktivní TFT, rozlišení 352 × 416 bodů, 262 tisíc barev
  • fotoaparát: hlavní fotoaparát - rozlišení 3 Mpx, 2× digitální zoom, možnost natáčení videa, diodový blesk; kamera na přední straně – rozlišení VGA (640 × 480 bodů)
  • konektivita: USB 2.0, Bluetooth, Wi-Fi
  • paměť: 60 MB vnitřní paměti, možnost rozšíření paměťovými kartami miniSD až do kapacity 2 GB
  • multimédia: přehrávač hudby a videa, rádio, možnost připojení sluchátek s konektorem jack 3,5 mm
  • další funkce: velký adresář s hlasovým vytáčením všech kontaktů, kalendář s upomínkami, možnost synchronizace s počítačem, e-mailový klient, podpora MMS, internetový prohlížeč, Push to talk, hlasové ovládání, podpora Javy 2.0


Další živé fotografie najdete ve fotogalerii
Diskuze (68) Další článek: Wayfinder pro Javu: k navigaci nepotřebujete smartphone (recenze)

Témata článku: Nokia, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Nokia N80, Nokia N90, Celosvětové uvedení, Tmavá varianta, Foto, Kompletní sortiment


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136