Nokia N80: WiFi a UPnP, mluvte na mě slušně

Všichni víme, co to je Wi-Fi, málokdo ale tuší, co to znamená UPnP. Nokia N80 podporuje obě tyto technologie a vy si můžete přečíst, k čemu je Wi-Fi a UPnP v telefonu dobré. Na praktických ukázkách uvidíte, jak přes mobil ovládat počítač – a v budoucnu třeba televizor, hi-fi věž nebo chytrou chladničku.
Nokia N80: WiFi a UPnP, mluvte na mě slušně
Kapitoly článku
Technologie Wi-Fi je dnes běžnou součástí notebooků, silně se prosazuje i v kapesních počítačích. Do mobilních telefonů se už také začíná dostávat, jde to ale zatím ztěžka. Na trhu jsou dnes pouze čtyři zařízení z třídy mobilů, které Wi-Fi podporují.

Nokii N80 právě testujeme. Pojďte si přečíst, k čemu všemu lze Wi-Fi v tomto telefonu použít. Zdaleka totiž nejde jen o připojení k internetu.

Pohodlně nebo rychle

Připojení přes Wi-Fi k internetu ale určitě bude nejpoužívanější služba. Bezdrátovými sítěmi je pokryta řada kancelářských budov, mnozí uživatelé si tento typ připojení zprovoznili i doma. Wi-Fi se dá najít v hotelech, na letištích a dalších veřejných prostorách, přes Wi-Fi se šíří signál komunitními sítěmi.

Rád bych uvedl na pravou míru otázku k ovládání Wi-Fi v Nokii N80. Wi-Fi v telefonu skutečně nelze manuálně vypnout, což se už v diskuzích kritizovalo. Tato vlastnost ale na druhou stranu ničemu nevadí. Wi-Fi je totiž vypnuto vždy, když ho nepotřebujete. Aktivuje se jen v případech, kdy se chcete připojit k internetu a když tak chcete učinit prostřednictvím Wi-Fi. Jinak telefon šetří energii.

V nastavení si můžete nechat zobrazit přítomnost bezdrátových sítí v okolí. Kromě názvu, typu (infrastruktura nebo ad-hoc) se dozvíte i další údaje: úroveň signálu, způsob zabezpečení, rychlost. K vyhledané síti se dá vytvořit přístupový bod, který posléze třeba nastavíte jako standardní pro přístup k internetu.

   
Rozcestník • dostupná síť Wi-Fi • její parametry • seznam přístupových bodů

Pro rychlé připojení ani nemusíte přístupový bod vytvářet. Před otevřením stránky nebo využitím jiné internetové služby si necháte vyhledat dostupné bezdrátové sítě, zadáte případné ověřovací kódy a hned budete online. Jestli se ale k síti hodláte připojovat vícekrát, vyplatí se vytvořit přístupový bod.


Aktivní připojení Wi-Fi • tři stránky informací

Parametry jsou tajné

Nokia se nechlubí přesnou specifikací WiFi v modelu N80. Na oficiálních stránkách lze najít jen zmínku o standardu 802.11g. Jde tedy o síť v pásmu 2,4 GHz s nejvyšší teoretickou rychlostí 54 Mb/s. Dál už jsou ale specifikace skoupé, takže pojďme prozkoumat možnosti nastavení. Co všechno lze zvolit u přístupového bodu?


Základní parametry u přístupového bodu do sítě Wi-Fi

Název připojení: údaj jen pro váš přehled.

Název sítě: buď ho zadáte ručně, nebo necháte vyhledat dostupné sítě.

Stav sítě: veřejná, nebo skrytá.

Režim sítě: infrastruktura, nebo ad-hoc.

Režim zabezpečení: otevřená síť, WEP, 802.1x, WPA/WPA2

Nastavení zabezpečení (rozdílné pro různé režimy zabezpečení):

  • WEP: použitý klíč, typ ověření (otevřené, sdílené), nastavení klíče (64/128 bitů, hexadecimální/ASCII)
  • 802.1x: režim WPA (EAP, sdílené heslo), nastavení zásuvného modulu EAP (EAP-SIM, EAP-AKA, EAP-TLS...)
  • WPA/WPA2: režim WPA (EAP, sdílené heslo), nastavení zásuvného modulu EAP (EAP-SIM, EAP-AKA, EAP-TLS...), kódování TKIP


Nastavení ověření

Tip: adresu MAC svého telefonu zjistíte zadáním kódu *#62209526#

Přes Wi-Fi a už nikdy jinak

Prostřednictvím Wi-Fi se z vestavěného prohlížeče připojíte k webu, stáhnete e-maily, dají se tak využívat všechny další internetové služby. Bohužel nelze využít opačný směr – například z kapesního počítače se pomocí Wi-Fi propojit s Nokií a využívat její datové technologie, např. UMTS. Odezvy internetových aplikací připojených prostřednictvím Wi-Fi jsou okamžité a práce ani v nejmenším nepřipomíná relativně pomalé připojení technologiemi mobilních operátorů.

Poznatky k Wi-Fi v Nokii N80 platí i ke smartphonu N91, který Wi-Fi také podporuje.

Připojení k internetu ale není jediným využitím Wi-Fi. Dalším je nová a na první pohled trochu nepochopitelná technologie UPnP. Vyzkoušel jsem, jak se dá prakticky využít, výsledek najdete v druhé kapitole tohoto článku.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia E60, Nokia N80, Nokia N91, Nokia N91 8GB, Qtek 8310, Dostupná síť, Pomalé připojení, Cílové zařízení, Veřejný prostor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39