Nokia N82 s novým firmwarem: data zůstanou

N82 se dočkala prvního opravného balíku. Vychytává mušky, ale hlavně přidává funkci, na kterou jsme dlouho čekali.

Nokia konečně uvolnila novou verzi firmwaru pro svůj nejlepší chytrý fotomobil N82. Už dříve se slibovalo, že N82 bude prvním smartphonem Series 60, který uchová kontakty v adresáři, instalované aplikace a veškeré nastavení telefonu i po přehrání firmwaru. Ve středu byla uvedena verze V 11.0.117, se kterou jsme vlastnost nazvanou User Data Preservation (uchování uživatelských dat) otestovali.

Update firmwaru jako koníček

Nokii N82 běžně nepoužívám, ale shodou okolností se ke mně dostal jeden exemplář z rukou kolegy Honzy Horalíka, který ji na MobilManii už dříve podrobně testoval. S N82 se nicméně rozloučil, protože jako velmi estetický člověk nemohl vystát neustále se umazávající displej i klávesnici. Pro mě byl „cizí“ mobil spíše výhoda. Do N82 jsem mohl s klidem nakopírovat své kontakty s vědomím, že kdyby avizovaná automatická záloha náhodou nefungovala, ztracená čísla mě nebudou trápit. Naopak Honza trochu znejistěl, když se později dozvěděl, že telefon s novým firmwarem je jaksi svižnější a má více volné RAM. Ale nepředbíhejme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Updatovat firmwary chytrých Nokií mě baví. Jde to jednoduše a vždycky se těším, jaká vylepšení nové verze přinesou. Celý proces probíhá za pomoci PC aplikace Nokia Software Updater. Tu seženete buď v rámci kompletního balíku PC Suite, nebo i samostatně na webu Nokie. Pro přehrání firmwaru je nutné mít příslušný datový kabel a dostatečně nabitou baterii, aby telefon uprostřed obnovovací činnosti „nezkolaboval“. Přes Bluetooth vás aplikace k přehrání firmwaru nepustí a navíc by celá akce trvala mnohonásobně déle.

Po připojení telefonu a spuštění Nokia Software Updateru se automaticky zobrazí typ telefonu, verze aktuálního firmwaru a číslo případné novější verze. Pokud novější firmware není dostupný, není třeba ten starý přehrávat, pokud se vyloženě nesetkáváte s nějakou závažnější chybou, která nezmizí po restartu telefonu. Vždy je dobré všechna data předem zálohovat na paměťovou kartu (v případě Nokií N81 8GB a N95 8GB na separátní velkokapacitní paměť, která je od vnitřní ROM telefonu oddělená). Pro tentokrát ale tuto pojistku záměrně vynechám, abych měl jistotu, že si nový firmware nevypomůže při znovunačítání dat nějakými údaji z karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zálohu veškerých vlastních dat a nastavení provedete v nabídce Nástroje –> Paměť

Samotný proces updatování trvá cca 10 minut, hodně záleží na rychlosti, kterou jste připojeni k internetu. Nejprve se totiž stahuje zhruba 100MB instalační soubor, který se potom přes USB rozbaluje do telefonu. Po dokončení přenosu dojde k automatickému restartu přístroje a ten vás potom uvítá už s novým firmwarem. Vzpomínám si, že při posledním updatu Nokie N95 8GB na mě telefon po znovuoživení trochu nepochopitelně mluvil německy, N82 si ale pamatuje i původně nastavený jazyk. 

TIP: aktuální verzi firmwaru zjistíte na všech Nokiích vyťukáním kódu *#0000#

Klepněte pro větší obrázek
Aktuální verze firmwaru Nokie N82

A nyní se pojďme podívat, jestli všechna původní nastavení zůstala nedotčena. Firmware se hlásí označením V 11.0.117 a všechna data jsou přesně tam, kde jsem je zanechal před updatem. Na svém místě zůstaly kontakty v adresáři, SMS zprávy a co je důležité, také veškeré instalované aplikace. Ty jsou při tomto procesu asi nejcennější, neboť při opětovném nahrávání veškerého softwaru, který jste používali, byste znovu museli bojovat se všemi certifikáty a pracně hledat aktuální instalační soubory. Problém při takové operaci znamenají zejména jednorázově zaplacené a instalované javahry a některý další software. Nezměnila se dokonce ani personalizovaná grafická témata, na kterých si někteří uživatelé dávají velmi záležet.

Ruční zálohování? Zbytečné

Na závěr ještě drobnosti, které N82 s nejčerstvějším firmwarem ještě o něco vylepšují: subjektivně se mi zdá telefon rychlejší, svižnější při procházení menu. Také náběh fotoaparátu je téměř okamžitý, stejně jako ukládání fotografií do paměti. Zřejmě to má na svědomí efektivnější využití paměti RAM, jejíž volná hodnota čerstvě po restartu dosahovala více než 90 MB (z celkových 128 MB).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Průběh instalace v Nokia Software Updater

Lépe fungovat by měl i hudební přehrávač. Softwarové opravy mají zajistit jeho komfortnější ovládání z bezdrátového Bluetooth headsetu nebo prostřednictvím adaptéru AD-54 na dodávaných sluchátkách. Přeskakování na další skladbu nebo pozastavení přehrávání by neměly provázet výraznější prodlevy ani některé nehudební pazvuky.

Pokud držíte telefon v landscape módu, tzn. koukáte se na displej na šířku, měli byste zaznamenat zlepšení přizpůsobení obrazu zejména v aplikaci Mapy. V prostředí nabídky funguje adaptace na příslušnou horizontální nebo vertikální polohu bezchybně. Jediná výtka tak směřuje k internetovému prohlížeči, který stále neumožňuje přehrávat flashe, videa z YouTube si tak zatím na N82 nepustíte. Zajímavé je, že N95 8GB už to s posledním firmwarem umí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přizpůsobení aplikací zobrazení na široko je opět dokonalejší

Ačkoliv je nový firmware pro Nokii N82 chápán především jako oprava chyb verze předchozí, přináší uživatelsky pozorovatelnou změnu k lepšímu. Došlo ke zrychlení některých aplikací, lepšího využití operační paměti a v neposlední řadě se také potvrdila přítomnost funkce uchování uživatelských dat (UDP), díky které se už nemusíte chytat za hlavu, když si uprostřed přehrávání firmwaru vzpomenete, že jste nezálohovali své cenné kontakty.

Diskuze (20) Další článek: Statistika Vodafone: firmy lákají zaměstnance na mobil

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia N82, Jediná výtka, Data, Původní nastavení, Nový firmware, Cizí mobil, Firmware

Určitě si přečtěte