Nokia N82 v redakci: živé foto, první dojmy

Dlouho očekávaná Nokia N82 je tady. Už při jejím prvním představení se zdálo, že N95 bude mít konkurenci. Je tomu opravdu tak?

Musím hned zkraje říct, že mám rád telefony klasické konstrukce. Zvláště ty, co jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a nevypadají na první pohled jako skořápka z kinder vajíčka. Proto jsem se na Nokii N82 docela těšil. Při vybalování mě ale trochu vylekala hned přední strana telefonu. Je tohle opravdu lesklý kov, nebo až příliš naleštěný pokovený plast? Jisté je, že první věc, kterou při setkání s N82 uvidíte, bude váš vlastní odraz v klávesnici. Celá její plocha je totiž zhotovena z tohoto lesknoucího se materiálu. Budiž, budeme tedy leštit nejen displej, ale i klávesnici. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co samotná tlačítka? Jsou tuhá, prťavá a navíc už najisto z umělé hmoty. Stejně až na velikost dopadly i klávesy pro hovor a čtyřsměrný kurzor s potvrzovacím středem. Jediné místo, kde si budete jisti, že jste ho opravdu stiskli, je právě střed. Ostatní čtyři směry se sice prohnou, ale cvaknutím nás neujistí. Nejlepší na klávesnici tak zůstavají kontextové klávesy, symbianovský vstup do menu a korekční céčko. Tlačítko s tužtičkou mělo tentokrát smůlu, na N82 jej nehledejte. Je to trochu nepochopitelné, symetricky na opačné straně se místo pro tlačítko rychlé volby našlo. A vsadím se, že díky jeho vyčnívání si ho nejednou po hmatu spletete s pravou kontextovou klávesou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Zadní část telefonu už si na nic nehraje, tvoří ji kryt z hladké, perleťově lesklé umělé hmoty. Ve dvou třetinách výšky se potom nachází zlatý hřeb a dle mého názoru největší trumf N82 – pětimegapixelový fotoaparát s xenonovým bleskem, automatickým ostřením, optikou Tessar od Carl Zeiss a hlavně výborně řešenou aktivní krytkou. Okolí čočky je ze zdrsněného matného kovu a působí na mě nejpoctivěji ze všech součástí telefonu. Škoda, že takhle nevypadá celá N82.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát je luxusní

Krátkým pohledem na tělo mobilu zjistíme, že zvuk se na nás bude linout celkem ze tří reproduktorů, sluchátka připojíme i svoje vlastní s jackem 3,5 mm a USB kabel bude mít koncovku microUSB. Ve slotu pro paměťovou kartu, umístěném na boční straně, je rovnou osazena 2GB microSD. Telefon je pevný a přiměřeně těžký, jeden velký monolit, na kterém nic nevrže. V sundávání krytu žádné záludnosti, stejně tak při vkládání SIM karty. Obojí jde snadno, nemusíte nad ničím bádat.

Zapínáme

Už když je přístroj vypnutý, je zřejmé, že displej je o hodně menší, než u srovnávané N95 8GB. To se projeví naplno až po zapnutí telefonu. Při stejném rozlišení a barevnosti je všechno drobounké a vyhlazené. Pár mm navíc ve vertikálním i horizontálním směru by proto vůbec nebylo na škodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s N95 8GB

Velmi potěšila rychlost přístroje. Zřejmě máme nového šampiona v závodu startování systému. N95 8GB zaostala o celé čtyři sekundy. I pohyb v menu je lehce svižnější. Co se týká obsahu nabídky, zůstává vše při starém, resp. při novém. Včetně barevných schémat. To co najdete v nejnovějších firmwarech N95 a N95 8GB, čekejte i u této novinky. Nechybí Nokia Maps ani položka N-Gage. Při namátkové prohlídce menu jsem objevil pouze jednu novinku navíc. Tou je předinstalovaná hra oblíbeného nokiáckého Hada 3D. Verze firmwaru v Nokii N82 je 10.0.046.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vybalování z krabice a odlepování ochranných fólií • daktyloskopický fototest špinivosti
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
N82 ze všech stran • s telefonem dostanete paměťovou kartu microSD 2 GB
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice i displej jsou velmi náchylné na otisky • fotoaparát je ale chráněn aktivní krytkou
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon po sundání krytu • obsah balení

Po prvním pohledu na N82 mě zklamalo provedení klávesnice a použití některých levně vypadajících materiálů. Možná by samy o sobě nepůsobily tak rušivě, kdyby v jejich okolí neležel o několik tříd vyšší klenot celého přístroje. Tím je bezesporu 5Mpx integrovaný fotoaparát. Jak ale telefon dopadne celkově a ujme-li se vlády na trůnu nejlepších symbianových Nokií, na to si počkáme až po absolvování velkého testu.

Diskuze (36) Další článek: Dálkový ovládač v mobilu: zatím bez záruky

Témata článku: Nokia, Nokia N82, Nokia N-Gage, Red, Reda, Foto, Zlatý hřeb, Předinstalovaná hra

Určitě si přečtěte