Nokia N85: první OLED smartphone v redakci

Očekávaná N85 konečně dorazila a naše první dojmy jsou rozhodně kladné. OLED displej se líbí, vysouvací konstrukce se povedla.

Již v červenci jsme se mohli rychle seznámit s novými Nokiemi N79 a N85. Zatímco první z nich ještě vyhlížíme, N85 už pár minut osáháváme. Výrobce se již na krabici chlubí výdrží přehrávání 30 hodin, 8GB paměťovou kartou, 5Mpx fotoaparátem Carl Zeiss s možností natáčení VGA videa se 30 snímky za sekundu a hlavně OLED displejem o velikosti 2,6 palců.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dobíjí se přes USB

Hromádku tradičního příslušenství doplňují manuály, instalační DVD a dokonce instalační kód pro hry N-Gage. V příslušenství se vedle handsfree a A/V kabelu nachází i nabíječka s konektorem microUSB. Někdo možná zajásá, Nokia se pro tentokrát nedrží svého 2mm dobíjecího konektoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pozornost umí N85 strhnout hlavně při pohledu na konstrukci. Zaoblené hrany a vysouvání na obě strany působí moderně, telefon je 128 g těžký (stejně jako třeba N95 8GB). Velký zobrazovač se dočkal OLED technologie, v porovnání s displejem u N78 ale působí poněkud rozostřeně, jako by mu scházel větší kontrast. Prokreslení ikon je oproti většímu displeji N96 ještě přijatelné.

Horní kryt kromě displeje okupuje ještě osm ovládacích kláves (včetně jedné čtyřměsrové), přičemž čtyři z nich se aktivují s podsvícením (kontextové, vstup do menu a mazací C). Červené a zelené tlačítko nepatrně vystupují nad hladký povrch, takže je lze nahmatat. Vysunutá klávesnice neobsahuje hmatové odlišení tlačítek, ta jsou zcela v rovině. Kompletní přední strana včetně alfanumerické klávesnice je jako magnet pro otisky, telefon se po chvíli použití pěkně upatlá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samotné vysouvání N85 je bezproblémové, nezažívám podobné trable jako kolega s N96, jejíž mechanismus pracuje jakoby skokově. N85 se vysouvá plynule, dostatečný odpor klade silná pružina, pokud časem trochu povolí, nebude to na škodu.

Po odsunutí horního dílu dolů se na horní straně zpřístupní čtveřice tlačítek přehrávače, která v režimu focení slouží pro zoomování, aktuální funkce se vyznačuje bílým podsvícením. Boky telefony obsahují doplňky pro chod Nokie. Vlevo se nachází slot microSD s dodávanou microSDHC 8GB kartou, nahoře stačí využít 3,5mm jack pro sluchátka či A/V kabel, nechybí konektor nabíječky a vypínací tlačítko. Pravá strana je výživnější, dvojice stereoreproduktorů svírá dvojtlačítko hlasitosti (či zoomu), tlačítko spouště a rychlého zámku kláves. Tenký plastový zadní kryt s integrovaným páskem antény ukrývá Li-Ion baterii o kapacitě 1 200 mAh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Podrobnější pohled na funkční výbavu a funkce čekejte v recenzi. Pro ilustraci přikládám několik ukázkových fotek, které dokazují, že obsažený 5Mpx snímač je určitě konkurenceschopný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Focení ve tmě, makro a interiér

Ukázková fotogalerie

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

Nokia N85
Klepněte pro větší obrázekStěžejní prvek výsuvné multimediální Nokie se Symbianem je výborný OLED displej se schopností zobrazit až 16 milionů barev. Má ale jen průměrné QVGA rozlišení. Pro ovládání hudby a her N-Gage má speciální klávesy a dokáže i navigovat a pořídit 5MPx fotky nebo VGA videa.rozměry a hmotnost: 103 × 50 × 16 mm, 128 g
displej: 2,6'', aktivní OLED, 240 × 320, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 32, EDGE tř. 32, UMTS, HSDPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 78 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1200 mAh
operační systém: Symbian 9.3 S60 3rd Edition, FP2
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 5MPx (2 584 × 1 938), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
80 %
(32. místo z 963)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 12 680 Kč (koupit)

 

Témata článku: Nokia, OLED, Nokia N85, Nokia N-Gage, Oled technologie, Ukázková fotogalerie, Zelené tlačítko, Reda

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Online přenos: Apple představil bezrámečkový iPhone X

Online přenos: Apple představil bezrámečkový iPhone X

** Novinek bude řada, ale nejvíc se čeká na iPhone X ** Tim Cook vstoupí na pódium v 19:00 ** Pro Apple je dnešní akce naprosto klíčová. Povede se?

12.  9.  2017 | Kůžel Filip | 162