Nokia N9: rozporuplná primadona [velká recenze]

Podívali jsme se pod pokličku nové MeeGo Nokii N9. Jaká je? Jaký je celý systém? Stojí za to? Velká recenze vám napoví.
Nokia N9: rozporuplná primadona [velká recenze]

Pod taktovkou jediného jádra

V srdci samotné Nokie N9 nalezneme jednojádrový 1 GHz procesor AMR Cortex-A8 včetně hardwarové grafické akcelerace s podporou standardů OpenGL ES. Jemu zdárně sekunduje operační paměť RAM o úctyhodné kapacitě celého 1 GB. N9 je nabízena ve dvou provedeních s vnitřní pamětí, 16 a 64 GB. V poměru cena/výkon je na tom lépe 64 GB varianta, nicméně pakliže vám ke štěstí stačí 16 GB, nebo máte hlouběji do kapsy, můžete sáhnout po levnější variantě.

Výkonově lze telefon zařadit do současné vyšší střední třídy. Na vícejádrové mobilní smartphony N9 povážlivě ztrácí, ale za to ji snad ani nelze kritizovat. N9 si prostě jde svou cestou a nezajímají jí hony za nejvyšším počtem bodů v různých benchmarcích. Papírové hodnoty hovoří jednoznačně pro dostatečně plynulý chod celého systému, pravda je to bohužel pouze napůl. Občas se telefon velmi nepříjemně zadrhne a následuje citelné zpomalení všech reakcí.  Zvláštní ovšem je, že se tomu tak děje i s minimem spuštěných aplikací na pozadí, přičemž když telefonu dáváte opravdové „kapky“, tak nezaznamenáte sebemenší škobrtnutí. Na vině tak bude nejspíše neodladěnost nové platformy MeeGo.

Použitý panel je zvláštním způsobem vypouklý a usnadňuje tak ovládání celého telefonu, jehož filozofii Nokia označuje jako Swipe. Pozor, neplést s technologií Swype pro rychlejší psaní textu tažením po displeji. Jak již bylo zmíněno výše, panel má velikost 3,9", nabídne rozlišení 480 × 854 pixelů a zobrazí 16 milionů barev. Je z výroby vybaven kapacitní snímací technologií, přičemž proti poškození ho chrání speciální polarizované sklo Gorilla glass. Hodnota vyjadřující jemnost displeje se zastavila na příjemných 251 DPI, což odpovídá 9 783 bodů na cm2. Displej je vybaven akcelerometrem, který přizpůsobuje jeho orientaci poloze telefonu. Přítomen je i senzor přiblížení pro automatické vypínání displeje během hovoru.

Displej zelenáč

Displej je bohužel dalším kontroverzním prvkem telefonu. Ne že by nebyl kvalitní, čemuž by nakonec nasvědčovaly i jeho papírové hodnoty, nicméně několik mušek mu vytknout musíme. První je celkové barevné podání. V souvislosti s AMOLED displeji se hovoří o přepálených, nevěrohodně kontrastních barvách. Případ N9 není bohužel výjimkou. Osobně bych si na takové podání dovedl časem zvyknout, nicméně chápu rozhořčení jiných uživatelů, kteří to přes srdce nepřenesou. To by ale nebyl největší problém. Displej vedle toho trpí zvláštním a velmi nepříjemným neduhem při pozorování byť jen z nevelkého úhlu. Co mám konkrétně na mysli? Těžko se to slovně popisuje, a tak se budu snažit tento jev ukázat na přiložených obrázcích a také na videu. 

Pakliže se na displej nedíváme kolmo, ale z byť minimálního úhlu, lze u něj pozorovat velmi nepříjemný zelený nádech, který se zvětšuje ruku v ruce s narůstajícím úhlem náklonu. Těžko říci, jestli má tento jev na svědomí výše zmiňovaná speciální polarizace, nicméně ať tak či tak, je to velmi nepříjemné. Papírově silnější AMOLED tak zaostává rozdílem minimálně jedné třídy za TFT LCD s technologií BRAVIA engine u Sony Ericssonu Xperia Ray, který prošel redakčním testem nedávno. U telefonu s cenou daleko nad 10 000 Kč je toto nedostatek vskutku zásadní. Na druhou stranu je ale třeba alespoň pochválit odstín černé barvy, kterou displej poskytuje při kolmém pohledu. Ta je opravdu ukázková a černější už být opravdu nemůže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zelenání displeje. U takto drahého přístroje jev opravdu nepěkný.

EDIT: Po sepsání recenze jsem měl možnost porovnat displej Nokie N9 s displejem Samsungu Galaxy S2 a zelenání displeje se, ač v menší míře, projevuje i u něho. Celá tato anabáze tak nepadá pouze na hrb Nokii. U takto špičkových displejů je tento jev každopádně velmi napováženou, nicméně nechme samotné uživatele rozhodnout, zda-li jim toto vadí a může to ovlivnit jejich rozhodování při koupi nového telefonu. Za normálních okolností se totiž na displej z úhlu stejně nekoukáme.

Baterie: zázrak se nekoná

V zázrak v podobě dlouhé výdrže by snad nedoufal nikdo. Kapacita tomu ostatně sama o sobě dost napovídá. Výdrž celého telefonu lze tedy hodnotit jako podprůměrnou. Samozřejmě, vždy záleží na využívání telefonu. V redakčním testu jsme N9 dokázali vybít v řádu několika hodin při opravdu intenzivním používání a při minimalistickém vytížení se výdrž vyhoupla ke hranici 4 dnů.

K baterii se v případě N9 žádným způsobem nedostanete. Použit je kousek s označením BV-5JW, který má kapacitu podprůměrných 1 450 mAh a je typu Li-Ion. Kapitola sama o sobě je nabíjení telefonu. Pakliže jste zvyklí dobíjet z USB portu, pak vás N9 moc nepotěší. Pro nabití telefonu z téměř vybitého stavu jsou třeba více než 4 hodiny.

Fotoaparát je špička

Nokia N9 se honosí 8Mpx fotoaparátem, který dostal do vínku také autofokus. Stala se tak věc v Nokii nevídaná, zase po dlouhé době někdo při návrhu fotoaparátu přemýšlel. Optiku fotoaparátu nedostal na starost nikdo jiný než Carl Zeiss, jehož jméno samo o sobě je etalonem kvality v oblasti čoček. Blesk obstarává dvojice LED diod, na xenon z Nokie N8 si musíte nechat zajít chuť. Fotoaparát dokáže snímat záběry v maximálním rozlišení 3 264 × 2 448 pixelů. Nechybí samozřejmě ani schopnost nahrávat HD video při 30 snímcích za sekundu.

Kvalita fotografií, které N9 produkuje, je jedním slovem skvělá. Nekonají se žádné přesvětlené snímky, či další „neduhy“. Samozřejmě, kvalit profesionálních zrcadlovek mobilní telefony nebudou dosahovat asi nikdy, nicméně N9 dělá momentky opravdu povedené a levným kompatkům se dokáže bez problému vyrovnat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací momentky. N9 je zvládla na jedničku.

Standardní aplikace pro fotografování nabízí přehršle různých možností nastavení. Snímání lze ponechat automatice, či lze mezi volit makro snímky, snímky krajiny, portréty, noční momentkou a fotografováním v režimu sport.

Klepněte pro větší obrázek

Dvoudiodový blesk lze také ponechat automatice, nebo ho úplně zapnout, či úplně vypnout. Vítanou novinkou je možnost nastavení redukce červených očí, tedy použití dvojitého záblesku. Upravovat můžete také nastavení bílé a expozice, hodnotu ISO a samozřejmě také rozlišení fotografií. Na výběr jest:

  • vysoké rozlišení (7 Mpx)
  • střední rozlišení (6 Mpx)
  • nízké rozlišení (3 Mpx)

Samozřejmostí je také možnost nastavení detekce obličeje u pořizovaných snímků. Fotografie lze prohlížet buďto v galerii, nebo přímo při focení, přičemž doba zobrazení právě pořízeného snímku je uživatelsky nastavitelná. Do pořízených fotografií lze také „vepsat“ buďto GPS souřadnice, nebo třeba jméno autora.

Konektivita 

Nokia N9 je ztělesněním slova tohoto slova. Rozumí si se sítěmi druhé i třetí generace, přítomny jsou samozřejmě rychlé datové přenosy HSDPA (14,4 Mbps) a HSUPA (5,7 Mbps), k Internetu se ale také připojíte pomocí Wi-Fi, jež v případě N9 splňuje standardy 802.11 a / b / g / n. Samozřejmostí je možnost vytváření Wi-Fi hotspotu. Přenos dat na krátké vzdálenosti je možný i pomocí Bluetooth verze 2.1 s A2DP a EDR. Třešničkou na dortu je pak přítomnost technologie budoucnosti, NFC. O tomto tématu jsme na MobilManii popsali stohy virtuálních papírů, přenos souborů dotykem, nahrání kontaktu z vizitky, či párování příslušenství pouhým dotykem. To vše (a mnoho dalšího) je NFC. Podle všeho se máme opravdu na co těšit. Ale zpět k N9.

Jak jste si mohli přečíst výše, N9 není možné propojit s TV pomocí HDMI výstupu. V nastavení telefonu však položku TV-Out najdeme. Lze se tedy domnívat, že s příslušnou redukcí do standardního microUSB portu bude přecijen propojení s televizí možné.

Klepněte pro větší obrázek

Nokii N9 chybí podpora USB On-the-go, tedy možnost připojení takřka libovolného USB zařízení, vychvalovaná to vlastnost Nokie N8. Co naopak ale telefonu nechybí je podpora Mass Storage. Samozřejmostí je také vestavěný GPS přijímač. V kombinaci s předinstalovanou offline navigací, kterou někteří zlí jazykové považují za jednu z mála věcí, která drží Nokii nad vodou, tu pak máme velmi zajímavou nabídku.

Témata článku: Nokia, Recenze, Smartphony, Rozborka, Apple iPhone 4GB, HTC Evo 3D, HTC Wildfire, Nokia 6300, Nokia N9, Nokia N9 64GB, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Nedoladěný systém, Společné dítko, Povedená aplikace, Vrchní hrana, Požadovaný obsah, Příjemný rozměr, Použitý panel, Užitečná věc, Použitý fotoaparát, Galaxy on, Zbylá část, Normální používání


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 24

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27