Nokia N9: rozporuplná primadona [velká recenze]

Podívali jsme se pod pokličku nové MeeGo Nokii N9. Jaká je? Jaký je celý systém? Stojí za to? Velká recenze vám napoví.
Nokia N9: rozporuplná primadona [velká recenze]

E-mail

Vestavěný emailový klient v Nokii N9 je opravdu spartánský. Dovede v sobě sice jednoduchým způsobem integrovat a synchronizovat více e-mailových účtů od různých poskytovatelů, další vymoženosti mu však chybí. Problémy dělá sdružování e-mailů podobného znění od stejného odesílatele. Vyhledávání mailů v telefonu nakonec možné je, avšak logické tlačítko v menu byste hledali marně. Pro vyhledání je nutno hlavní obrazovku uchopit a přetáhnout směrem dolů, jakobyste chtěli zobrazit nultý příchozí mail. Z praktického hlediska se tedy jedná o ne zcela ideální nástroj a jeho používán lze doporučit pouze velmi nenáročným uživatelům.

Klepněte pro větší obrázek

Kalendář

Aplikace kalendáře nás hned při prvním spuštění nabídne možnost synchronizace. Tu lze provést dvěma způsoby – online, přes webovou službu, či offline, díky spojení s jiným telefonem. Samotná aplikace je jednoduchá, leč funkční. Nabízí dva pohledy měsíční v kombinaci s týdenním a denní. Samozřejmostí je také vestavěný blok pro poznámky. Synchronizace je v tomto případě trochu obtíž, kalendář si se svým protějškem od Googlu rozumí jen značně kostrbatým způsobem. Se serverem Exchange ale sesynchronizujete bez sebemenšího problému. Kalendářů lze mít v telefonu hned několik a jednoduše mezi nimi přepínat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Navigace

Nespornou devizou telefonů Nokia je vestavěná offline GPS navigace. Výjimkou není ani model N9. Velký dotykový displej si přímo říká o to, aby byl k tomuto účelu využíván. Mapy jsou velmi zdařilé a navigace perfektní, přesně tak, jak je mnozí z vás znají. Toto lze považovat na jednu z neoddiskutovatelných deviz telefonu, otázkou však zůstává, jestli záporné body nepřevažují.

Klepněte pro větší obrázek

Internetový prohlížeč

Vestavěný prohlížeč v Nokii N9, navzdory předchozímu očekávání, není úplně takový, jaký bychom si ho představovali.  Nepodporuje Flash a zcela bez chybičky také není.

Nedá se říci, že by byl pomalý, ale v určitých momentech si s nějakou rychlou reakcí opravdu hlavu neláme. Působí jako vlastně celý systém MeeGo, nedoladěně. Podporuje sice prohlížení webových stránek v oknech (nikoliv panelech), ale pro rychlé přepnutí musíte přejít do obrazovky spuštěných aplikací a zvolit právě to okno, které chcete vyvolat. Žádný chytrý přepínací čudlík přímo v aplikaci se nekoná. Je to krasně nepohodlné, nešťastné a nepraktické řešení, bohužel.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zprávy a klávesnice

Co se ale opravdu povedlo, je vestavěná klávesnice. Té prakticky není co vytknout. Vyznačuje se skvělou ergonomií jak v horizontálním, tak i ve vertikálním režimu, tlačítka má velká tak akorát a tudíž je psaní opravdovou radostí. Třešničkou na dortu je v tomto případě nevídaná vibrační odezva stisknutých kláves, která se nepodobá žádné jiné platformě a je silně návyková. Těžko se tyto „sofistikované“ záchvěvy popisují, každý si to tak zřejmě bude muset osahat sám. Klávesnici lze swipnutím svisle dolů schovat. Problémy nedělá ani copy & paste u psaného textu, odezva sice není tak intuitivní jako u konkurence, nicméně použít se to dá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Multimédia

Nokii N9 lze považovat za multimediální telefon. Zvukový výstup není v tomto případě nikterak ošizen a s lepšími sluchátky si budete dopřávat velmi příjemnou reprodukci. Výstupu zvuku zdárně sekunduje povedená aplikace, která se stará o samotné třídění nahrané hudby. Volit lze jak z nabídky nahraných skladeb do paměti telefonu, tak i přehrávání hudby přes Ovi Music. Druhý jmenovaný však není v českých luzích a hájích dostupný, takže jeho použití bude přinejmenším problematické. Pokud ale chcete hudbu nakupovat kupříkladu v Jemenu, tak žádný problém.

Spuštěná skladba běží po swipnutí vez z aplikace vesele na pozadí, přičemž se k ní lze kdykoliv vrátit, ale také jí jednoduše zavřít. Vestavěný je rovněž přehrávač video souborů. Problémy mu nedělá většina moderních formátů videí, zamrzí pouze absence podpory pro přehrávání s titulky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kancelářské aplikace

N9 je dodáváná s přeinstalovanám balíkem Documents. Jakmile tento název zní dobře, tak vězte, že dokumenty můžete v telefonu pouze prohlížet. Vytváření dokumentů bude záležitostí pro dodatečnou aplikaci z Ovi obchodu, přičemž v současné době bohužel není žádná k dispozici.

Track & Protect

Zajímavou aplikací je předinstalovaná Track & Protect. Těm z vás, kteří znají obdoby s ostatních platforem, asi netřeba aplikaci představovat. Pro všechny ostatní – Track & Protect slouží k vzdálenému zablokování telefonu v případě krádeže. Můžete také zjistit polohu telefonu pomocí GPS, kompletně vymazat jeho obsah, nebo ho jednoduše zablokovat. Aplikace zároveň dokáže na svůj server odeslat informace z nově vložené zlodějské SIM karty. Užitečné, nemyslíte?

Klepněte pro větší obrázek

Hry

N9 obsahuje v základu několik více či méně povedených her. Konkrétně jsou to tyto čtyři:

  • Angry Birds (speciální MeeGo & NFC edice)
  • Need For Speed Shift
  • Galaxy on Fire 2
  • Real Golf 2011

V případě naštvaných ptáků máme co dočinění se speciální edicí pro N9 s přídomkem „Magic“. Jakkoli to může znít zajímavě, tak vězte, že se jedná o klasickou verzi s 5 dostupnými levely, po jejichž dokončení je třeba ve svém okolí nalézt někoho podobně vybaveného (tedy mobil s NFC a ptáky této edice) a přimět ho k tomu, aby s vámi svůj telefon „spářil“. Zajímavé řešení, které podporuje nárůst gramotnosti uživatelů v souvislosti s NFC. Inu, proč ne. Hra na své hlavní obrazovce ale také nabízí možnost koupě plné verze. Po kliknutí se otevře webový prohlížeč a následně Nokia obchod, ale celý kolotoč končí na jeho hlavní stránce. Že by se tedy magicky vloudila menší chybka?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další zmiňované hry jsou plnohodnotné verze. Mobilní hračičkové si tak přijdou na své.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Recenze, Rozborka, Apple iPhone 4GB, HTC Evo 3D, HTC Wildfire, Nokia 6300, Nokia N9, Nokia N9 64GB, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Minoritní záležitost, Příjemný rozměr, Zajímavý fakt, Pouhý dotyk, Automatické vypínání, Rychlá volba, Užitečná věc, Normální používání, Použitý fotoaparát, Požadovaný obsah, Odstín černé, Vestavěná GPS


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34