Nokia N9: rozporuplná primadona [velká recenze]

Podívali jsme se pod pokličku nové MeeGo Nokii N9. Jaká je? Jaký je celý systém? Stojí za to? Velká recenze vám napoví.
Nokia N9: rozporuplná primadona [velká recenze]

Jaké je MeeGo

Nokia N9 běží na platformě MeeGo 1.2 Harmattan, tedy na systému, který jako takový vznikl na bázi linuxového Moblinu a projektu Meamo. Poslední jmenované platforma byla předchozím linuxovým „pokusem“ Nokie, který se vydařil, avšak z nepochopitelných důvodů byl ponechán ladem. MeeGo vzniklo jako společné dítko sňatku s Intelem, které však před nedávnou dobou bylo oběma „rodiči“ ponecháno napospas osudu. Je MeeGo ale tak dobré, aby dokázalo držet krok se svými soky při faktu, že další zařízení stejného systému prostě a jednoduše nepřijde? Na danou problematiku můžeme nahlížet ze dvou pohledů.

Klepněte pro větší obrázek

Z krátkodobého hlediska bezesporu může MeeGo konkurovat svým úhlavním nepřátelům. Je nové, nezvyklé, jednoduché, skvěle vypadá a ještě lépe se ovládá. Nokii N9 lze z dnešního pohledu považovat za moderní telefon, který sice nehýří tou úplně nejmodernější technikou, nicméně aktuálně zcela postačuje a nezaostává.

Z dlouhodobého hlediska je však MeeGo podle našeho názoru odsouzeno k záhubě. Bavíme se o horizontu dvou a více let. Jaká bude situace na poli konkurence? Kolikajádrové bude konkurence nabízet smartphony? Jak velké budou mít tyto novinky displeje? Jakou budou tyto využívat technologii? Co baterie, zlepší se, vyvine někdo revoluční novou technologii? Na všechny tyto otázky můžeme odpovědět jednoduše - „Uvidíme“, nebo „Možná ano“. Bohužel u MeeGo jsme odkázání stále jen a pouze na hardware v podobě N9.

Tvůrci aplikací a Nokia samotná se budou moci snažit sebevíce, ale pomysleného a jediného vrcholu ve svém případě dosáhli právě tímto modelem a pokud se nestane nic velmi neočekávaného, tak také žádný další nebude. V tomto tkví jediný, leč kruciální problém celé platformy. Jak již ale v úvodu tohoto odstavce zaznělo, bavíme se zde o horizontu několika dalších let. Pakliže mobilní telefon měníte tak často jako většina tuzemských uživatelů, může vám tato úvaha být úplně jedno.

Swipujeme sem a tam

V prozkoumávání systému začneme u zamykací obrazovky. Telefon odemknete pomocí bočního tlačítka, nebo dvojitým poklepáním na displej. Na zamykací obrazovce vidíme aktuální datum a čas, vrchní notifikační lištu, zvolené pozadí telefonu a také několik posledních notifikací, které telefon zaznamenal. Těmi jsou příchozí SMS, e-maily, nebo třeba zmeškané hovory. Z této obrazovky se do prostředí systému dostaneme přetažením (swipnutím) od libovolného okraje displeje. Telefon rozlišuje dotyky po displeji od dotyků vedoucích z okrajů displeje. Na první zkušenosti vcelku nezvyklá věc, po určité době se ale dostane pod kůži.

Pakliže na telefonu nastaly události jako SMS, hovory, atd., lze swipnout také přímo jejich notifikaci, čímž se ihned dostaneme do požadované aplikace. Zamykací obrazovka má taky jednu zvláštnost, která Nokii není nějaký ten pátek cizí. Jsou to digitální hodiny, elegantně a jednoduše vyvedené v kontrastním bílém písmu na černém pozadí. Velmi užitečná věc, zvláště když na telefon často koukáte právě kvůli zjištění aktuálního času bez nutnosti telefon budit. Zároveň ale neustále zobrazené hodiny odčerpávají něco málo energie z akumulátoru. Tuto funkci lze však v nastavení telefonu jednoduše vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po odemknutí telefonu na nás vykouknou tři hlavní obrazovky systému MeeGo. První z nich nese obligátní název „Domácí obrazovka“, či „Home screen“, chcete-li. Tato obrazovka neslouží k ničemu jinému, než zobrazování notifikací, stejně jako obrazovka zamykací. Zde ovšem můžete notifikacemi listovat odshora dolů a mít zde zobrazené také události z preferovaných sociálních sítí. Facebook, Skype, Twitter, zmeškané hovory a obdržené SMS, Vše na jedné obrazovce, žádný problém. Množství aplikací, které tuto obrazovku mohou využívat, můžete samozřejmě volit dle svého uvážení. Pakliže vás nějaká notifikace „uchvátí“ natolik, že chcete přejít přímo do aplikace, který k ní náleží, tak na ni jednoduše kliknete. Z domácí obrazovky lze také jednoduše přejít na předpověď počasí ve vámi zvolené lokalitě.

Další na řadě je obrazovka z aplikacemi. Nehledejme za ní žádné složitosti, je to prostě jednoduchý výčet nainstalovaných aplikací tak, jak jej známe z konkurenčních platforem, či ještě lépe, ze Symbianu. Poslední verzi tohoto systému se MeeGo podobá velmi nápadně, dlouhodobí uživatelé Nokie si tak nebudou muset příliš zvykat.

Třetí a zároveň poslední základní obrazovkou N9 je list se spuštěnými aplikacemi. Tyto se řadí vedle sebe do fronty způsobem podobným zásobníku typu LIFO – Last In First Out, u něhož název zcela charakterizuje funkčnost. Poslední použitá aplikace je tedy zařazena automaticky na první místo v seznamu. Pakliže už aplikací běží na pozadí velká řádka, je možné jejich náhledy jednoduchým gestem zmenšit, vše za doprovodu elegantní animace. Aplikace lze zavírat delším podržením prstu na displeji a následně buďto po jedné, nebo všechny naráz. Jedná se o velmi nápadité a vskutku skvělé řešení, zde by si ostatní platformy mohly brát příklad.

Klepněte pro větší obrázek

Widgety nečekejte

Ve všech obrazovkách (vyjma obrazovky zamknutého telefonu) lze klepnutím na horní hranu telefonu vyvolat kontextové menu podobné roletce z Androidu, či nově také iOS 5. V něm lze jednoduchým způsobem nastavit hlasitost vyzvánění telefonu a použitý profil. Dále zde můžeme rychle aktivovat/deaktivovat připojení k internetu, Bluetooth spojení a dostupnost různých „kecálků“ - Google Talk, Skype, Facebook, atd. Tato oblast je také jedna z mála, kde se dají využít kurzorové šipky – pomocí nich lze měnit výše popsané vyzváněcí profily. Zároveň ale také samozřejmě funguje nastavení hlasitosti dotykem.

Klepněte pro větší obrázek

Žádné widgety se v případě MeeGo nekonají, systém sám o sobě tedy působí jako něco mezi WP7 a iOS. Odpůrcům těchto platforem tak s největší pravděpodobností nebude vonět, nicméně kdo si na něj zvykne, ten si ho určitě zamiluje. Spouštění a běh jednotlivých aplikací se nijak neliší od ostatních, změna přijde pouze v případě potřeby aplikaci ukončit. Vyjma několika aplikací, které mají možnost opuštění ve svém menu, se před někým může formovat zhola nesplnitelný úkol. Jak zavřít aplikaci bez jakéhokoliv ovládacího prvku? Nehledejme za tím žádné složitosti, prostě swipneme z libovolného rohu a aplikace je ta tam.

Za zmínku stojí několik zajímavých faktů. Pakliže si v průběhu swipu svůj čin rozmyslíte, není nic jednoduššího než swipnout zpět z rohu, z kterého jste začali. Aplikace se tím samozřejmě neukončí a můžete v ní dále směle pokračovat. V telefonu lze také nastavit, že když swipnete nějakou aplikaci směrem dolů, tak se jednoduše automaticky ukončí bez běhu na pozadí. Pro rychlý přístup k nejdůležitějším funkcím telefonu během spuštěné aplikace se Nokia N9 naučila jeden speciální hmat, a sice swipe z dolní hrany telefonu s menší pauzou zhruba v prosředku displeje. Ikonky rychlé volby se následně promptně zjeví ve spodní části, kde jste jim svým swipem udělali místo. Jednoduché, geniální.

V diskuzi pod předchozím videopreview se také objevila otázka na chování N9 při příchozím hovoru a také na upozornění o zmeškaných událostech. Lépe než slovní popis v tomto případě dozajista poslouží video.

MeeGo a jeho největší chyby

Co ale rozhodně geniální není, je různorodost aplikací a jejich provázání se swipováním. V některých aplikacích se uživatel orientuje a postupuje bez problému, jiné zase vývojáři opomněli zcela doladit. Aby bylo jasné o čem přesně mluvím, uvedu příklad. Jste v aplikaci a hodláte měnit její nastavení. Kliknete tedy na nastavení, změníte to, co potřebujete, a chcete se do aplikace vrátit. A ouha, šipka zpět chybí. Nezbude nic jiného než aplikací swipnout do strany a spustit znovu. Bohužel. To je ale opravdu minoritní záležitost a dá se předpokládat, že s novými aplikacemi a novými verzemi aplikací stávajících budou tyto chyby mizet.

Další velmi nepříjemnou vlastností systému je jeho prodleva v určitých okamžicích. Popisoval jsem to již v úvodu článku, nicméně toto si zaslouží ještě hlubší zkoumání. Pakliže si telefon „usmyslí“, zatuhne na několik nekonečných sekund, načež se z tohoto stavu ve valné většině případů zotaví. Při testování se bohužel také konal jeden zásek totální, při kterém nezbylo než telefon vypnout dlouhým držením vypínacího tlačítka. N9 se následně na minutu až dvě odmlčela, nereagovala na zapínání, a až po nějaké chvilce se dala přemluvit k normálnímu bootování. Tu a tam také nějaká aplikace spadne a na obrazovce se rozpoutá roztodivná taškařice blikání a záseků.

Systém tedy za zcela vyladěný považovat dozajista nelze. Na druhou stranu – všechny nové platformy se potýkaly s dětskými nemocemi a tak nezbude než doufat, že se N9 vyléčí co nejdříve. Zvláštní roli v celém tomto problému hraje i samotná Nokia. Ta jakoby zaspala a na N9 nikterak nereflektovala. Při stahování několika aplikací z Nokia obchodu se totiž stalo, že všechny skončily nezdarem s následující chybou:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia obchod v MeeGo podání někdy nefunguje

Ani po několikanásobném pokusu se instalace, resp. ani stáhnutí, aplikace nezdařilo. Sáhl jsem tak po nezvyklé a mnou velmi neoblíbené variantě zaslání feedbacku přímo do Nokie. Vše pomocí několika kliků a popsání problému přímo v postižené aplikaci, v tomto případě Nokia obchodu. Reakce zákaznického centra Nokie byla vskutku promptní, nicméně problém se mi s jejich navrhnutým řešením opravdu nepodařilo vyřešit. Schválně jestli uhodnete proč.

RE: Customer Support - Download or installation issue

Dear user!
Thank you for contacting Nokia Care.

If you have an issue with failing downloads or installation from Ovi Store, please proceed as requested below:

1. Download the newest version of Ovi Store client 2.12.045 from .
http://lr.ovi.mobi/store/client-symbian-3/ directly to your Nokia phone. It also updates some middleware used by the Store and many other applications.

...

Sami sice uznáte, že pokračovat dále po prvém navrženém kroku nemělo valný smysl, nicméně proč to nezkusit. Po kliknutí na link jsem ale skončil definitivně, následovalo pouhé přesměrování na základní stránku webové verze Nokia obchodu. Žádný náznak aktualizace se tedy nekonal.

Synchronizace telefonu

Zlí jazykové tvrdí, že synchronizace N9 s okolím je úkol hodný hlubšího bádání a zkoumání. Bohudík musíme zkonstatovat, že tomu tak opravdu není. N9 synchronizujete absolutně bez problému a skoro se vším. V nastavení telefonu se ukrývá malá kolonka předvídatelného názvu „Sync“, která vše ostatní obstará za vás. Netřeba tedy aplikací třetích stran, ani různých sáhodlouhých návodů pro export kontaktů tu a tam. Jednoduše svůj starý telefon spárujete pomocí Bluetooth s N9, zvolíte položku „Synchronizovat“ a pak už telefon koná sám.

Synchronizaci jsme zkoušeli hned s několika telefony různých platforem. První na řadu přišel androidový HTC Wildfire. Kopírování zabralo zhruba minutu a půl, přičemž proběhlo naprosto bez problému. Následovala obstarožní Nokia 6300. Ani v tomto případě se nekonal žádný exces, vše proběhlo hladce a telefon navíc nabídl možnost synchronizace také poznámek a záznamů v kalendáři. Jediný zádrhel nastal při párování s mobilní babičkou, Nokií 6310i. Telefony se po spárování na malý okamžik odpojily, načež N9 zahlásila chybu a vše skončilo nezdarem. To už bychom ale po ní ale chtěli asi moc, přeci jen 10 let starý telefon není zrovna nejvhodnější příklad pro demonstraci kompatibility.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aplikace

Telefon nedostatkem aplikací rozhodně netrpí, to jsme ostatně rozebírali již v předchozích kapitolách. Pojďme se ale podívat na ty, které jsou mu vlastní už z výroby. Předinstalovány jsou klienti sociálních sítí (Facebook, Twitter, Skype), RSS čtečka, e-mailový klient, webový prohlížeč, kalendář a obligátní věci jako kalkukačka a poznámky. Telefon rozhodně splňuje dnešní standardy v nadprůměrné vybavenosti v této oblasti, přičemž další aplikace jsou k dispozici v Nokia obchodě.

Nouzí tedy N9 rozhodně netrpí. Kvalita aplikací je ovšem druhá věc. Několik aplikací plně vystihuje heslo „Dodělej si sám“. Co mám na mysli? Třeba snímač obrazovek ScreenCapture. Aplikace pro tento článek více než nezbytná, oproti konkurenčnímu Androidu nevyžadující root telefonu. Super, mohlo by se zdát. Do prvního použití. Po něm totiž zjistíte, že aplikace sice vrátí hlášku o tom, že obrázek byl sejmut a uložen do určitého adresáře, ale po bližším zkoumání není po obrázcích ani vidu ani slechu. Zvláštní. Vytvořil jsem tedy manuálně adresář shodného jména, které obsahovaly předchozí notifikace uložených obrázků, tam, kde měl být a následně snímal znovu. Výsledek? Vše najednou fungovalo přesně tak, jak mělo. Dojem z celé této anabáze nechť si každý vytvoří sám.

Témata článku: Nokia, Recenze, Smartphony, Rozborka, Apple iPhone 4GB, HTC Evo 3D, HTC Wildfire, Nokia 6300, Nokia N9, Nokia N9 64GB, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Zbylá část, Srování, Dotykový amoled, Výhrada, Ideální nástroj, Užitečná věc, Internetový prodej, Automatické vypínání, Debian, Adekvátní nástupce, Rychlá volba, Jednoduchý způsob


Určitě si přečtěte

Xiaomi Yi Mirror Dash Cam: Zajímavá kombinace má své mouchy i zdrcující trumfy

Xiaomi Yi Mirror Dash Cam: Zajímavá kombinace má své mouchy i zdrcující trumfy

** Montáž není úplně jednoduchá a bude lepší ji svěřit profíkovi ** Displej je dobře vidět ve dne a v noci zbytečně neoslňuje ** Každý dotyk na zrcátku/displeji je hodně vidět

Jakub Michlovský | 37

RECENZE: Samsung Galaxy S10+ je zdařilý návrat na trůn. Na průstřel si zvyknete

RECENZE: Samsung Galaxy S10+ je zdařilý návrat na trůn. Na průstřel si zvyknete

** Otestovali jsme nejnovější vlajkový model od Samsungu ** Galaxy S10+ nabízí ve všech oblastech to nejlepší, čím Samsung disponuje ** Displej je prvotřídní, polovinu uváděných negativ by vyřešila firmwarová aktualizace

Martin Chroust | 111

RECENZE: Nokia 8.1 — tichá voda břehy mele

RECENZE: Nokia 8.1 — tichá voda břehy mele

** Nokia 8.1 je nejlepší Nokií v obnovené éře s Androidem ** Duální fotoaparát se chlubí umělou inteligencí ** Přes skleněná záda chybí bezdrátové dobíjení

Milan Měchura | 44

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 125