Nokia N9: rozporuplná primadona [velká recenze]

Podívali jsme se pod pokličku nové MeeGo Nokii N9. Jaká je? Jaký je celý systém? Stojí za to? Velká recenze vám napoví.
Nokia N9: rozporuplná primadona [velká recenze]

U příležitosti vydání N9 připravila Nokia jednoduchou, leč zajímavou a hlavně funkční utilitu pro synchronizaci obsahu telefonu s PC.

Software nese jméno Nokia Link a lze s ním jednoduchým způsobem synchronizovat, nebo chcete-li kopírovat, fotky, videa a hudbu přímo z telefonu do počítače, resp. také samozřejmě opačně. Software je dostupný pro operační systémy Windows a Mac. Uživatelé Linuxu mají tentokrát smůlu, nicméně telefon samozřejmě podporuje také připojení jako mass storage, takže smutnit tak úplně netřeba. Uživatelé systému Windows ale také nadšeni příliš nebudou, software je podporován pouze ve Windows 7. S Windows Vista, nebo staršími XP, jednoduše neuspějete.

Aplikace sama o sobě má příjemnou velikost 10 MB v případě Windows verze a 25 MB v případě verze pro Mac. Stažení je tak opravdu otázkou okamžiku.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace má sice jednoduchý layout, je ale plně funkční

Samotný layout aplikace je stejně jednoduchý jako její ovládání. Prakticky jediné, co musí uživatel zajistit, je připojení telefonu microUSB kabelem a následné krátké „odklikání“ požadovaných akcí. Nokia Link vám bleskurychle sdělí kolik je v telefonu volného místa, zeptá se odkud a kam má požadovaný obsah synchronizovat. Prostě takový jednodušší PC Suite pro OS MeeGo, resp. pro N9 (N950).

Aplikace je dostupná ke stažení po rozkliknutí tohoto odkazu.

Kde vzít microSIM?

V této krátké kapotile si nastíníme možnosti, které budete mít při shánění microSIM do vaší Nokie N9. Uživatelům jablečňáků jsou tyto praktiky veskrze známé, těch ale v ČR moc není, a tak se budeme snažit tuto problematiku objasnit všem. Pakliže chcete získat kartu microSIM do svého mobilního (tabletího) miláčka, pak máte veskrze tyto možnosti: 

  • 1. požádat operátora o její vydání
  • 2. zajít do některé z kamenných prodejen operátorů a SIM si oříznout
  • 3. využít jednoho z tisíců návodu na internetu a s nůžkami se do toho pustit na vlastní pěst
  • 4. zakoupit speciální náčiní a vyřezat si microSIM doma

První varianta je jasná a asi není třeba jí nikterak popisovat. V současné době nabízí všichni tuzemští mobilní operátoři iPhone čtvrté generace, takže s oficiální výměnou standardní SIM karty za microSIM není žádný problém.

Druhá varianta počítá také s návštěvou operátora. Po vydání předposlední generace jablečného telefonu nastal velký shon po rychlém řešení nedostatkového zboží v podobě microSIM karet. Operátoři tak přišli se šalamounským řešením – do prodejen instalovali speciální kleště, se kterými vyřezání microSIM karty z karty standardní bylo dílem okamžiku. Uživatel tak ale samozřejmě činil sám, na vlastní pěst, pouze pod dohledem operátora, který za zničenou kartu nikterak neodpovídal. Podle našich informací jsou tyto kleště stále ještě dostupné na mnoha kamenných prodejnách. V našich silách ale není zmapovat celou ČR, a tak si dostupnost tohoto zařízení právě ve vašem regionu budete muset sami předem ověřit. Při vykrojení SIM zároveň nabádáte k uchování „odřezku“, který zbude. Poslouží totiž jako nejlepší možný adaptér pro případ přechodu zpět na SIM klasické velikosti.

Jste odvážní, šikovní a nechce se vám nikam chodit? Pak určitě sáhnete po třetí variantě. S ostrými nůžkami (či jiným vhodným nástrojem) lze microSIM vykouzlit i doma. Bohužel je to proces ve valné většině případů nevratný a také tu a tam neúspěšný. Jak na to? Jednoduše. Stáhněte si jednu z mnoha dostupných šablon a směle se do práce. Nezapomeňte, že formát .pdf a tisk 1:1 je v tomto případě nutností. Pro účely tohoto článku jsem se do obdobné anabáze pustil také. Výsledek není stoprocentní, v průběhu jednoho řezu se nůžky nepěkně svezly a mírně odbočily, nicméně SIM je funkční (i když při vkládání do SIM šuplíčku v telefonu trochu kloktala).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poslední možnou variantou je pořízení podobných kleští, které je možné vidět právě ve výše popisovaných kamenných prodejnách operátorů. Kleště, nebo spíše kleštičky – svým vzhledem připomínají sešívačku, jsou běžně dostupné na tuzemském trhu za cenu okolo 300 Kč. Pakliže ale vládnete obchodování na internetu a Ebay vám není cizí, pak vězte, že stejné kleště lze pořídit včetně poštovného přes půl světa za cenu třetinovou oproti předchozí variantě. Pro účely tohoto článku byly kleště objednány, nicméně dodací lhůty se u tohoto druhu zboží pohybují v řádech týdnu a kleště tak nestihly dorazit do uzávěrky článku. Netřeba ale zoufat, jedná se o veskrze veselé, destruktivní téma a tak zvažujeme v budoucnu krátké video, které bude vše názorně demonstrovat.

 Klepněte pro větší obrázek

MicroSIM kleště v celé své kráse

Závěrem této kapitoly budiž informace, že aplikováním zde popsaných metod jednáte pouze a jen na vlastní odpovědnost, přičemž MobilMania neručí za žádné škody způsobené individuální nešikovností.

Témata článku: Nokia, Recenze, Smartphony, Rozborka, Apple iPhone 4GB, HTC Evo 3D, HTC Wildfire, Nokia 6300, Nokia N9, Nokia N9 64GB, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Vrchní hrana, Konkurenční android, Tuzemský uživatel, Bok pravý, Vestavěná GPS, Zajímavý přístroj, Použitý fotoaparát, Jednoduchý způsob, Normální používání, Ideální nástroj, Produkční verze, Použitý panel


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 26

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 62

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

** Honor představil pro český trh novinku střední třídy - Honor 10 Lite ** Lákadly jsou třpytivý design, špičkové selfie a umělá inteligence ** Telefon jsme stihli krátce otestovat, toto jsou první dojmy

Martin Miksa | 25