Nokia N92: televize, mobilní plátno a třetí Symbian (první pohled)

Nokia včera představila chytré véčko N92. Má obrovský displej s jemným rozlišením a 16 miliony barev, je mu vlastní digitální vysílání DVB-H i sítě 3G, nechybí dva megapixely ani paměťové karty. Skvělou výbavu uzavírá podpora Wi-Fi.
Nokia N92: televize, mobilní plátno a třetí Symbian (první pohled)

Nokia včera na konferenci Nokia Mobility Conference 2005 v Barceloně představila tři modely pro multimediální řadu „N“. Jedním z nich je i novinka s označením N92. Na pohled je to klasické véčko rozměrů 107 × 58 × 25 milimetrů a obří hmotnosti 191 gramů. Při bližším prozkoumání ale zjistíte, že se jeho displej dá otevírat nejen klasickým odklopením směrem vzhůru, ale také vyklopením do strany.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia N92

Óčko na ulici

Nejvýznamnějším prvkem výbavy nové N92 je podpora vysílání digitálního televizního signálu ve standardu DVB-H. Bude to vůbec první sériově vyráběná Nokia, která si bude s „televizí v kapse“ rozumět. Komunikátor Nokia 7710 sice zvládá to samé, ale je potřeba připojit speciální modul, který se ještě neprodává.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další oficiální obrázky Nokie N92

Pro pohodlné sledování hudební stanice Óčko nebo přenosů z vily VyVolených je důležité mít kvalitní a co možná největší displej. Nokia N92 nabízí oboje – rozlišení v kvalitě QVGA, tedy 240 × 320 obrazových bodů a úhlopříčku 7,11 centimetru. Rozměry 42 × 57 milimetrů jsou úctyhodné. Na poměry mobilních telefonů je to „plátno jako v kině“, navíc disponuje barevnou hloubkou čítající 16 milionů odstínů. Třešničkou na displeji je jeho údajná antireflexní povrchová úprava.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej novinky má špičkové parametry

Vnější displej je rovněž barevný, Nokia k němu ale zatím neuvolnila žádné podrobnější informace. Jeho rozměry jsou jen „nutné“, tak akorát pro informaci o doručení zprávy nebo upozornění na zmeškaný hovor.

Znáte z TV reklamy N90

Řešení umístění optiky vestavěného fotoaparátu je velmi podobné tomu, jaké jsme viděli na N90. Chybí jen možnost otáčet objektivem. Displej si ale budete při focení moci nastavit přesně jako u zmíněného modelu.

Na obrubě čočky teď nesvítí slova Carl Zeiss, fyzické rozlišení však zůstalo stejné. Dvěma megapixelům ve tmě napomůže vestavěná světelná dioda, která si našla místo na levém boku těla telefonu. Bude možné pořizovat videozáznamy ve formátu 3GP nebo MPEG4 a scéna bude blíž po využití čtyřnásobného digitálního zoomu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice i konstrukce těla telefonu jsou jako z jiného světa

Na vnitřní straně je vlevo nad displejem druhá kamera, která má na starosti přenos obrazu při videohovorech v síti UMTS. S ní si model N92 také rozumí. O dva centimetry doprava umístili designéři čidlo snímání okolního osvětlení pro automatickou korekci podsvícení klávesnice a kontrastu displeje.

Doprava, dolů, doprava

Klávesnice véčka není originalitě konstrukce těla nic dlužná. Alfanumerické klávesy jsou označeny vertikálně i horizontálně; to aby se s nimi dobře pracovalo jak při psaní textovek, tak během sledování televizního pořadu. Poslední řada zmizela úplně, nula našla útočiště u křížku, plus se přestěhovalo k hvězdičce. V orientaci naležato jsou tak k dispozici hned tři velké kontextové klávesy.

Hlavní tlačítko má potvrzovací střed a čtyři směry, kolem nich pak další čtyři prvky pro rychlý přístup k funkcím hudebního přehrávače. Nízkozdvihové klávesy pro ovládání hovorů i tlačítka k vyvolání menu a pro korekci nemají vůbec poprvé viditelné ohraničení. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ze života

Veškerá multimédia najdou své místo ve vnitřní paměti o velikosti 90 MB, spíše ale na paměťových kartách, jejichž typ Nokia zatím neprozradila. S největší pravděpodobností půjde o formát miniSD. Celkový úložný prostor tak může narůst až na hodnotu 2 GB.

Přístup k internetu bude jedna radost, je totiž připravena podpora GPRS a EDGE ve třídách 11, kdy je udávána teoretická maximální rychlost downloadu 236,8 kbps a uploadu pak 118,4 kbps. Do počítače a zpátky poputují data nejrychleji po USB kabelu s podporou standardu 2.0 a zejména pak klasického Mass Storage. Kompletní armádu komunikačních prostředků uzavírají Bluetooth a infraport a úplná podpora Wi-Fi sítí. Po startu přivítá majitele Nokie N92 prostředí Symbianu S60 3rd Edition.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jack 3,5 mm připojíte jen s redukcí, proč?

Tam, kde DVB-H dává dobrou noc

Z důvodu silného zaměření tohoto modelu na příjem vysílání DVB-H bude Nokia nabízet N92 jen na trzích, na kterých je digitální televize v mobilu běžnou záležitostí. I naše země bude takový trh mít, třeba T-Mobile nebo Český Telecom už mají představení jejich DVB-H za sebou. České zastoupení Nokie ale čeká na spuštění této služby, jinak N92 u nás nebude prodávat. Na světě se smartphone objeví v polovině příštího roku za cenu kolem 21 tisíc korun.

Tip: pro podrobnější informace o tom, jak DVB-H a televize v mobilním telefonu funguje se podívejte na tento náš článek

Všechny známé parametry telefonu Nokia N92 najdete v katalogu mobilů; detailed specification of Nokia N92 you can find in our English mobile phones catalogue


Nokia N92 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 107 × 58 × 25 mm, 191 g
 • konstrukce: véčko
 • barevné provedení: černo-stříbrná
 • operační systém: Symbian S60 3rd Edition
 • pásma GSM: 900/1 800/1 900 MHz + UMTS 2100
 • displej: aktivní TFT, 16 milionů barev, rozlišení 240 × 320 (QVGA) obrazových bodů, rozměry 42 × 57 milimetrů
 • fotoaparát:
  hlavní: 2 Mpx (rozlišení 1600 × 1200 obrazových bodů) s možností natáčet videozáznamy ve formátu MPEG4 nebo 3GP a se čtyřnásobným digitálním zoomem
  druhý fotoaparát: kamera pro videohovory
 • paměť: 90 MB vnitřní paměti, s možností vkládat paměťové karty až do kapacity 2 GB
 • vyzvánění: MP3 vyzvánění, stereofonní reproduktory
 • připojení k internetu: EDGE třídy 11, GPRS třídy 11, WAP 2.0, UMTS, Wi-Fi
 • připojení: Bluetooth, infraport, USB datový kabel s podporou Mass Storage
 • ostatní: SMS, MMS, Java MIDP 2.0, e-mailový klient, přehrávač multimediálních souborů, stereofonní FM rádio
 • kapacita baterie a výdrž: Li-Pol baterie s kapacitou 1 500 mAh, udávaná doba pohotovosti: 336 hodin, udávaná doba hovoru: 240 minut
Diskuze (14) Další článek: Telefónica kupuje O2: obrana nebo útok?

Témata článku: Nokia, Nokia N92, Televize, Pohled, Poslední řada, První pohled, Mobil, Silné zaměření

Určitě si přečtěte