Nokia N95 poslouží i jako vodováha (S60 3rd)

Další symbianová aplikace, díky které N95 nezůstává pouze nástrojem na volání. Zjistěte, jestli váš stůl stojí rovně.

Amatérští vývojáři doslova blázní z vestavěného akcelerometru u Nokií N95, N95 8GB a N82, a přicházejí s čím dál šílenějšími prográmky, které přítomnosti tohoto čidla v telefonu využívají. Vzpomeňte třeba na aplikaci pro Symbian S60 RotateMe, díky které Nokia N95 už dávno před uvedením nového firmwaru mohla zobrazovat obsah displeje i na šířku, a to pouhým otočením telefonu do příslušné polohy.

Rovnou, tady rovnou

Od stejného autora pochází utilita Nokmote, jejíž uvedení je hlášeno na konec prosince a díky níž bude možné pouhým pohybem ve vzduchu ovládat celé menu a některé vestavěné funkce. Naposled se na blogu SymbianWorld objevila aplikace polského původu nazvaná pyPoziomica, která využívá interního akcelerometru k určení odchylky od vodorovné polohy – poslouží tedy jako improvizovaná vodováha.

Klepněte pro větší obrázek

Prostředí aplikace je velmi jednoduché, na výšku displeje se na černém pozadí nachází zelená osa, rozdělená na 8 částí. Po ose projíždí malý červený kruh imitující bublinku vzduchu u skutečné vodováhy, který v okamžiku dosažení rovnovážné polohy zezelená. Nakolik je citlivost čidla přesná, ukazuje fakt, že i v případě mírného naklonění od rovnovážné polohy je tečka stále ještě zelená, takže na nějaké opravdu přesné měření se raději nespoléhejte. Pro orientační určení vodorovnosti ale aplikace postačuje, my v redakci ji určitě využijeme při fotografování displejů telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po dosažení rovnováhy tečka zezelená

Na ose bohužel chybí vyznačení měřítka, jednotlivé dílky nejsou nijak popsány, ale odhadem každý z nich znamená odchylku dalších 15 stupňů od středu osy. To znamená, že aplikací pyPoziomica můžete změřit odchylky ±45, ±30, ±15 a ±0 stupňů. Testování probíhalo s Nokií N95 8GB, u které pro přikládání k rovině měřené plochy doporučuji boční hranu vysunutého displeje. Na spodní straně telefonu by totiž měření mohl zkreslit nedokonale přiléhající kryt baterie nebo nerovnosti v okolí čočky fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí utility je v polštině

Mobilní vodováha nemá žádná složitá nastavení, jediné, co můžete změnit po stisknutí levého kontextového tlačítka je tzv. „kierunek“ (jelikož nevládnu polským jazykem, na přesný výraz v češtině si počkám až od někoho znalého v diskuzi). Po změně kierunku se tečka na ose začne chovat jako u libel, které jako ukazatel používají látku větší hustoty než je obsažená kapalina, tzn. kulička putuje přesně na opačnou stranu než by šla bublina vzduchu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalace: nejprve instalujte podpůrnou aplikaci Python, až poté vodováhu pyPoziomica

Jak se zdá, některé chytré telefony nám postupem času zastoupí spoustu užitečného domácího nářadí a pomocníků. Mobilní vodováhu pro Nokie N95, N95 8GB a N82 můžete zdarma stáhnout zde. V instalačním balíku se nacházejí dva soubory: PythonForS60 a pyPoziomica. Nejdříve instalujte první jmenovaný, až poté samotnou aplikaci.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia N95, Nokia N95 8GB

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • cudzino 14. 3. 2008 11:50:51
    zavidim vsem co na nej maji
  • cudzino 14. 3. 2008 11:49:12
    zavidim vsem co na nej maji
  • cudzino 14. 3. 2008 11:48:33
    i ja zavidim vsem co na nej maji.
Určitě si přečtěte

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

Dnes | Kůžel Filip | 2

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

** Evropské ceny odborníků na spotřební elektroniku mají své vítěze ** V mobilní sekci převládá Huawei, nejcennější trofej získal Samsung ** Ceny také objevují jednu neznámou značku

Dnes | Láska Jan

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

** Trh smartphonů roste pomaleji než v minulosti ** Jedničkou zůstává Samsung následovaný Applem ** Čínské značky se pomalu ale jistě derou vzhůru

17.  8.  2017 | Láska Jan | 6


komerční sdělení

Komerční sdělení