Nokia N95 „s batohem“ vydrží déle

Nokia N95 je velký žrout energie. Vyplatí se investice do neoriginální baterie s vyšší kapacitou?

Výdrž je jednou z hlavních slabin Nokie N95. Ta je na trhu již rok a za tu dobu se dočkala několika nových firmwarů, které výdrž na jedno nabití o něco prodloužily. Přestože to nejsou změny zanedbatelné, nemůžeme bez hardwarového zásahu čekat zázraky.

Nokia N95 je i po roce stále velmi atraktivní telefon, který se svou výbavou drží krok s elitou. Výrobce si byl vědom nedostatku týkajícího se omezené výdrže a tak připravil baterii s vyšší kapacitou. Ta je však osazena v mírně pozměněném modelu určeném pro americký trh a pak až v nástupnnickém modelu Nokia N95 8GB.

Tlouštík maratónec

Majitelé klasických Nokií N95 si samozřejmě žádali akumulátor s vyšší kapacitou. A pokud poptávku nezajistí sám výrobce, najde se zpravidla někdo, kdo se „chytne“. A tak se na trh dostala neoriginální baterie s lákavou kapacitou 1300 mAh (standardní akumulátor má kapacitu 950 mAh). Kromě navýšení kapacity o 350 mAh je neoriginální akumulátor jiný i z hlediska technologie – oproti Lithium-iontového originálu je náhrada Lithium-polymerová.

Doposud to znělo dobře a kdekdo by mohl uvažovat o nákupu takové baterie i přes známá rizika spojená s neoriginálními akumulátory. Ale má to jeden háček, kterého jste si již určitě všimli na fotografiích – neoriginální baterie s vyšší kapacitou má poněkud větší rozměry, které razantně ovlivní celkovou tloušťku telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Standard versus batůžková verze

Telefon s neoriginální baterií naroste do tloušťky o tři a půl milimetru, což je nezanedbatelná hodnota a v kapse to okamžitě poznáte. Větší rozměry akumulátoru se samozřejmě nemohly vejít pod originální kryt. S baterií je proto dodáván i náhradní kryt. Ten je nalakován ve stejném odstínu jako originál – v mém případě tedy do fialova. Odstín je přesný a ladí s originálem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Průběžným měřením jsem došel k jednoduchému výsledku – oproti rok staré a standardně vytěžované originální baterii dodá neoriginální kus s vyšší kapacitou tolik energie, že udrží telefon „při životě“ přibližně o třetinu déle. Ať už jsem telefon vytěžoval více, nechal hrát přehrávač hudby nebo přes víkend ležel převážně v pohotovostním režimu, dočkal jsem se vždy přibližně o 30 % více času. S nejnovějším firmwarem dosahuje Nokia N95 se standardní baterií při „běžném“ vytížení výdrže jednoho dne a půl. S větší baterií jsem tak nabíjel každý druhý den.

Hrb s energií

Li-pol akumulátor s kapacitou 1300 mAh do Nokie N95 se prodává za 599 Kč s daní. Stojí to za investici? Pokud Nokii N95 vytěžujete natolik, že vám nevydrží bez přísunu energie ani den, tak pravděpodobně ano. A to i přes nevýhodu spojenou s většími rozměry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Problém s omezenou výdrží se netýká jen Nokie N95 a jedním z řešení bývá nákup druhé, rezervní baterie. Jako náhradní baterie se ale větší baterie nehodí, opět kvůli větším rozměrům. Spolu s baterií totiž musíte opatrovat i zvláštní kryt z křehkého plastu. V nabídce je i varianta pro Nokii N95 8GB, která nabízí kapacitu 1850 mAh.

Diskuze (35) Další článek: Samsung F480 Tocco: stabilizovaný pětimegáč

Témata článku: Nokia, Příslušenství, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Batoh, Nejnovější firmware, Standardní akumulátor

Určitě si přečtěte