Nokia N95 s klávesnicí předčí komunikátor

Nokia N95 je ve spojení s bluetoothovou klávesnicí výkonným pracovním nástrojem, kterému možná ani komunikátor nestačí.

V titulku jsem si dovolil odvážné tvrzení, se kterým nebude řada z vás souhlasit. Osobní názor do titulku zřejmě nepatří, ale tento článek je tak trochu jiný. Bude o mé osobní zkušenosti s kombinací Nokie N95 a bluetoothové klávesnice SU-8W. Můžete se mnou souhlasit, nebo mít vlastní zkušenosti s opačným závěrem.

Na e-maily jedině s QWERTY

Už několik měsíců používám Nokii N95 jako svůj hlavní telefon. Jsem zvyklý využívat mobilního telefonu na maximum a vzhledem k mému živobytí by to snad ani jinak nešlo. Kromě běžného telefonování a komunikace prostřednictvím zpráv jsem si zvykl i vyřizování e-mailů prostřednictvím telefonu. Pochvaloval jsem si proto Nokii 9300i, E61, HTC P4350 nebo i Sony Ericsson P990i pro zabudované QWERTY klávesnice, na kterých psaní ubíhalo rychleji. I na titěrná tlačítka P990i se dalo zvyknout.

Tip: přečtěte si velký test Nokie E90 a Nokie N95

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia E90 nabídne QWERTY klávesnici přímo ve svém těle

Nokia N95 ale nabízí pouze běžnou telefonní klávesnici. Psaní delších textů pro mě představovalo příliš velkou ztrátu času na to, abych se jimi zabýval. Se slovníkem T9 je psaní sice rychlejší, ale kdo jednou přivykne QWERTY, tak už nechce jinak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N95 má jen klasickou klávesnici

Vzpomněl jsem si na klávesnici Nokia SU-8W. Je to sice už pěkně staré příslušenství, ale stále je v nabídce a draze se prodává. Na MobilManii jsme ji testovali v březnu roku 2005. Tehdy byla oficiální cena 3 999 Kč, dnes je pouze o tisícovku nižší. V některých internetových obchodech je sice levnější téměř o pět set korun, ale v inzerátech se dá při chvilce vyčkávání sehnat i za tisíc korun v zánovním stavu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice Nokia SU-8W

Existují samozřejmě i jiné alternativy od jiných výrobců. Bluetoothových klávesnic je na trhu hned několik, ale ta od Nokie má výhodu právě ve spojení s telefony Nokia. Aplikaci pro automatické párování máte v telefonu již připravenou, připojování je otázkou dvou vteřin a na klávesnici najdete i tlačítka pro vstup do nabídky, ke zprávám a nezbytná kontextová tlačítka.

Tip: nepřehlédněte test klávesnice SU-8W od Radka Hulána

Obrovskou nevýhodou klávesnice od Nokie je chybějící podpora češtiny. Distributor Agora Plus sice nabídl krátce po uvedení klávesnice na trh možnost instalace češtiny do Symbianu S60 a S90 (ke stažení zde), ale pro nový Symbian S60 třetí edice už tento patch není k dispozici. Pokud máte nějaký starší smarthpone, můžete české znaky psát. Vzhledem k chybějící páté řadě kláves se tak musí činit přes klávesu Alt Gr, což je trochu zdlouhavé, ale jde to. Já se však musím bez háčků a čárek obejít.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klávesnice s Nokií N95 na stojánku • bez telefonu • bez energie se neobejde

N95 + SU-8W > E90

Klávesnice Nokia SU-8W váží 190 g a její rozměry jsou 120 × 90 × 26 mm v zavřeném stavu. Tlačítka jsou samozřejmě o něco menší než u běžné klávesnice, ale psaní všemi deseti je možné. Konstrukce tlačítek je „notebooková“, tedy s nízkým zdvihem. Klávesnici napájí dva AAA akumulátory, které vydrží zřejmě dlouho (klávesnici využívám velmi často a dvě běžné alkalické baterie mám v klávesnici už měsíc). K dispozici je výsuvný stojánek pro uchycení telefonu. Plášť klávesnice je kovový.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Výsuvný stojánek můžete nebo nemusíte využívat, někdy se ale hodí

Na kombinaci Nokie N95 a klávesnice se mi líbí, že mám plnou funkcionalitu telefonu stále s sebou, ale klávesnici si vezmu jen v případě, že ji budu potřebovat. Když jsem chvíli používal komunikátor Nokia E90, tak jsem těžký přístroj musel tahat s sebou vždy. Celková hmotnost je však příznivější pro komunikátor, který váží 210 g. Nokia N95 dá dohromady s klávesnicí 310 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N95 s klávesnicí dá dohromady více než samotný komunikátor

Co si pochvaluji především je pohodlné psaní. Na komunikátoru se dá psát v podstatě jen dvěma palci, případně čtyřmi prsty, když je telefon na stole. Tlačítka jsou ale docela tuhá, a tak je mnohdy lepší psát jen palci. S bluetoothovou klávesnicí mohu psát velmi rychle se zapojením všech prstů, ale má to také své nevýhody. Bez pevné podložky to nejde. Psaní za pochodu ale není mou oblíbenou kratochvílí a v případě nutnosti mohu použít nouzové řešení v podobě psaní na klávesnici telefonu, tak mi to tolik nevadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostor ničím nenahradíš...

Nokia E90 nabídne kromě integrované QWERTY klávesnice také větší displej. Slabou útěchou je možnost provozovat N95 s displejem naležato, ale velký displej je nejsilnější zbraní komunikátoru v tomto duelu.

Vše v jednom nebo samostatně?

Nerad s sebou nosím těžké přístroje. Jsem rád, že s sebou mohu nosit jen relativně malý a lehký telefon, ve kterém mám veškerou agendu. Na oběd či na pracovní cestu vezmu do druhé kapsy klávesnici a obejdu se bez notebooku. Klávesnice mi přitom dopřeje komfort, který u integrovaných řešení přímo do těla komunikátorů nikdy nedostanete. A s aplikací ProfiMail se z telefonu stává výkonný pracovní nástroj. Použití je přitom velmi snadné a rychlé – klávesnici stačí otevřít a zapnout, téměř okamžitě můžete začít psát nebo ovládat telefon. Po ukončení klávesnici stačí zavřít, automaticky se odpojí od telefonu a vypne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Co je lepší?

S komunikátorem E90 bych měl větší displej a klávesnici stále k dispozici, ostatní výbava je téměř identická. Musel bych ale používat dva telefony – druhý nějaký malý na sport a jiné mimopracovní aktivity.

Jsem velmi zvědavý, jak dopadne anketa u tohoto článku. Zda bude více takových, jako jsem já, nebo bude mezi uživateli více těch, kteří budou preferovat řešení „vše v jednom“.

Témata článku: Nokia, HTC P4350, Nokia E90, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Sony Ericsson P990i, Lehký telefon, Komunikátor

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50