Nokia N96 v redakci: tak trochu Titanik (video)

Nová vlajková loď Nokie konečně zakotvila v redakci. Nic lepšího od Finů letos asi neuvidíme. A to je možná pořádný průšvih.

Nokii N96 provázejí obrovská očekávání. Po N95 a verzi N95 8GB máme před sebou další multimediální bombu, ze které by se konkurence měla posadit na zadek. Naše první dojmy to ale příliš nepotvrzují. Nejde ani tak o to, že při srovnání parametrů toho novinka zas tolik jiného nenabízí, kámen úrazu u N96 bohužel spočívá jinde.

Klepněte pro větší obrázek

Všechno velké

Nokia N96 se mezi ostatními telefony neztratí už jen kvůli své velikosti. Zapomeňte na módu zmenšování a zeštíhlování, tenhle telefon je obr. Oproti N95 8GB ještě o něco narostla do výšky a šířky, naopak hmotnost je vzhledem k rozměrům nečekaně příjemná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pozornost upoutá obrovský displej. Rozměry 57 × 43 mm Nokia zatím použila právě jen u N95 8GB. I když je displej velmi kvalitní, čekal jsem, že Nokia přitlačí u rozlišení, 320 × 240 bodů už v tomto případě není ideální. Rastr se prostě nedá přehlédnout. Displej sice vypadá velmi dobře, ale u nej modelu bychom čekali přece jen něco navíc.

Přímo pod displejem ještě zůstalo dost místa na nápis Nokia a pod ním se vyjímá plných jedenáct ovládacích tlačítek. K tomu si ještě připočtete čtyřsměrný ovladač a potvrzovací tlačítko. Všechna tlačítka se shodují v tom, že jsou poněkud tužší na stisk, nad povrch telefonu pak vystupuje jen čtyřsměrný ovladač a tlačítko pro přístup do multimediální nabídky.

Multimediální funkce mají k dispozici samostatná tlačítka, stačí horní díl konstrukce zatlačit směrem dolů. Popisky se objeví teprve po zmáčknutí některé z kláves, standardně jsou vidět pouze nevýrazné rozestupy mezi tlačítky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

A co alfanumerická klávesnice? Také zde budete po nějakých rozestupech, alespoň ve vertikálním směru, těžko pátrat. Tlačítka jsou zkrátka rozmístěna vždy po třech v jednom pásu a hmatově nemáte žádnou šanci poznat, na které klávese máte prst.

Konstrukční průšvih

Nokii N96 mám u sebe teprve pár hodin. Zatím nic nevrže, ani se neprohýbá. Konstrukce ale rozhodně není ideální. Prvním problémem je výsuvný mechanismus. Do práce se mu moc nechce, funguje opravdu ztuha. Před pár dny jsem měl v rukou mnohonásobně levnější Nokii 3600 slide a ta zvládá vysouvání o pořádný kus lépe. Musíte opravdu silně zatlačit, navíc pod displejem nemáte žádný záchytný bod a prst tak sklouzne až na zobrazovací plochu.

Druhou komplikací je funkce zadního krytu. Sundat jde až neskutečně snadno. Stačí lehce zabrat a kryt je dole. Přesně takhle mělo fungovat vysouvání! Abyste si nemysleli, že přeháním – telefon nám došel chráněn několika nálepkami. Když jsem odstraňovat tu na zadním krytu, bez problémů jsem ho z telefonu vylomil. Těžko říct, co telefon udělá po pár měsících.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A ještě jedna poznámka ke konstrukci – jednou z novinek u N96 oproti osmigigové předchůdkyni N95 je podpora paměťových karet. Ovšem otevřít slot na levém boku se mi nepodařilo ani po pěti minutách usilovného snažení. Štěstí zkusila i kolegyně disponující delšími nehty, úspěch slavilo teprve páčení pilníkem. Tak takhle tedy opravdu ne.

O funkcích se zatím nijak rozepisovat nebudu, všechny informace se objeví v recenzi. Jako malou ochutnávku tu máte alespoň několik fotek z 5Mpx fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zatím rozpačitě

Nová N96 je bezesporu špičkově vybavený telefon. Moje první dojmy jsou ale poněkud rozpačité. Konstrukce mě vysloveně zklamala, ovládání nenadchlo a u displeje je na první pohled vidět, co se mohlo udělat lépe. Jsem zvědavý, jak si s N96 nakonec porozumíme.

Nokia N96
Klepněte pro větší obrázekVšestranně vybavený telefon s podporou mobilní televize DVB-H a velkou pamětí 16 GB rozšiřitelnou o karty microSD. Podporuje datové přenosy HSDPA a Wi-Fi, má GPS modul, 5MPx fotoaparát se zdvojenou diodou.rozměry a hmotnost: 103 × 55 × 19 mm, 125 g
displej: 2,8'', aktivní TFT, 320 × 240, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS, DVB-H
data: GPRS tř. 11, EDGE tř. 11, UMTS, HSDPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 16384 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Ion 950 mAh, procesor: 264 MHz
operační systém: Symbian 9.3 S60 3rd Edition, FP2
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
83 %
(18. místo z 959)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 17 180 Kč (koupit)

Diskuze (49) Další článek: Bratrovražedná bitva: který z 8Mpx Samsungů fotí lépe?

Témata článku: Nokia, Nokia N96, Red, Reda