Nokia N97: královna ve velkém testu + video

Vrchol nabídky Nokie jsme podrobili důkladnému zkoumání. Přinášíme podrobnou textovou recenzi a téměř půlhodinový videotest!
Nokia N97: královna ve velkém testu + video

Navigace s buzolou

Poslední dobou se hodně mluví o kompasu, protože je to jedna z inovací mediálně propíraného iPhonu 3GS. Nokia kompasy do některých svých telefonů zabudovala již dávno a model N97 není v tomto směru výjimkou. Co to znamená v praxi? Že se i každá ženská v mapě okamžitě zorientuje, protože sever na mapě bude tam, kde je ve skutečnosti. Ale má to háček – kompas se vždy musí nejprve kalibrovat, což vyžaduje fyzické otáčení telefonu ve všech osách po několik sekund. Jakmile symbol kompasu zezelená, je zkalibrováno a při otočení telefonu se adekvátně natočí i mapa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon při navigaci - nastavit můžete různé pohledy (2D/3D) a měřítka mapy

Samotné mapy lze prohlížet prostřednictvím aplikace Nokia Mapy. Díky programu Nokia Map Loader lze do telefonu nahrát libovolné mapy z celého světa, které jsou k dispozici zdarma. Česká republika samozřejmě nechybí a je zpracována velmi podrobně, ve městech na úroveň popisných čísel (podklady poskytuje Navteq i TeleAtlas). Pokud by vám mapa chyběla, bude si ji telefon stahovat průběžně prostřednictvím datových přenosů v mobilní síti. Datové přenosy lze navigaci kompletně zakázat, což se hodí zejména při cestování do zahraničí. K dispozici jsou i satelitní snímky a hybridní pohled, ale u nich už se bez datových přenosů neobejde, ty se načítají výhradně online.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Upozornění při odbočování na velkých křižovatkách • navigace jen formou instrukcí • noční režim mapy • souhrnné informace o trase

V mapě můžete vyhledávat body zájmu (restaurace, parkoviště apod.) nebo konkrétní adresy, je tu prostor pro uložení oblíbených adres a také záznam historie. Potud vše zdarma. Za poplatek se můžete nechat navigovat, a to jak při jízdě autem, tak při pěším průchodu městem – poplatek za licenci se odvíjí od toho, na jak dlouho si navigaci předplatíte, jaký region chcete pokrýt a jaké služby chcete využívat. Měsíc navigace autem a pěšky po celé Evropě vyjde na 12,99 Eur, omezení na pár zemí střední Evropy (včetně ČR) vyjde na 8,99 Eur. Roční licence stojí 99,99 Eur, resp. 69,99 Eur. Podrobný ceník najdete zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka navigace • prohlížení mapy obyčejně.. • ..se satelitními snímky.. • .. a kombinovaně 

Telefon má základní předpoklad kvalitní navigace – velký displej s dotykovým ovládáním. Samozřejmě umí u hlasovou navigaci v českém jazyce (mluví žena, hlas je docela příjemný). V balení ale bohužel nenajdete držák do auta a nezbytnou nabíječku, nicméně dá se to levně vyřešit neoriginálním příslušenstvím (sám používám to, o kterém jsem psal tady). Předpokládám, že Nokia záhy vydá i speciální držák pro Nokii N97 a originální nabíječku do auta si můžete pořídit již nyní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Navigace s podélným displejem

Kromě aplikace Nokia Mapy je v telefonu připravena základní sada funkcí pro ovládání GPS – vyhledání pozice, navigace na určité souřadnice, měření rychlosti či ušlé vzdálenosti, zaznamenání bodu apod.

Dokonce umí i telefonovat

Ani na telefonní funkce se nezapomnělo. Máme k dispozici adresář s prakticky neomezenou kapacitou a možností přiřazení desítek položek ke každému kontaktu. Vyhledává se postupným psaním jména či příjmení, seznam se automaticky filtruje. U kontaktů můžete mít přiřazenu fotografii a také specifickou vyzváněcí melodii nebo videozvonění. Fotky už se zobrazují při vyzvánění docela velké, už to nejsou titěrné miniatury, jak je známe ze starších symbianových telefonů.

Klepněte pro větší obrázek
Displej po vytočení čísla; stejně se zobrazí obrázek i při vyzvánění

Při výběru kontaktu vám telefon nejprve nabídne akce, které lze s kontaktem udělat – zavolat, napsat zprávu atd. Až na druhé záložce je k dispozici výpis údajů. Je to celkem elegantní a přínosné řešení. Kontakty lze sdružovat do skupin a těm pak rovněž přiřazovat specifické vyzvánění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Adresář při podélném prohlížení

Bohužel zde nefunguje automatické hledání v seznamu při psaní jména na klávesnici v pohotovostním režimu, jak je to například u Nokie E71. Aktivní jsou zde jen číslice v první řadě, po jejichž stisku naskočí klasický číselník. Lze je ale využívat i ke klasické rychlé volbě. Využít lze také již zmiňované hlasové vytáčení, které se aktivuje podržením zeleného tlačítka.

Lepší než rychlá volba je ovšem zařazení nejpoužívanější kontaktů mezi oblíbené – ty se pak zobrazí ve widgetu na úvodním displeji a v telefonním seznamu jsou označeny hvězdičkou a zařazeny na prvních pozicích. Osobně nakonec ani nemám widget zobrazen a stačí mi, že jsou nejoblíbenější kontakty hned na začátku seznamu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytáčení čísla • adresář (na prvních pozicích jsou oblíbené kontakty) • otevření kontaktu

Hlasitost vyzvánění i sluchátka při hovoru je dostatečná. Po této stránce jsem problémy nezaznamenal. Někteří vyznavači dunivých decibelů možná budou zklamáni z hlasitosti výstupu hudebního přehrávače a v hlučném autobusu by se mohla vyšší hlasitost hodit i z praktického hlediska. Nicméně vyloženě potichu telefon určitě nehraje.

Zprávy, kancelář a zábava

Kromě standardních SMS a MMS zpráv, které snad už ničím nepřekvapí, je k dispozici standardní e-mailový klient s podporou protokolů POP3, IMAP4 a SMTP. Dodatečně ke stažení je ovšem i nová aplikace Nokia Mail (více také zde), které je navíc vylepšena o podporu dotykových displejů. Stačí prst chvilku podržet na vybrané položce a vyskočí nabídka funkcí. Podporovány jsou různé freemaily, ale také Google Apps na vlastní doméně a pokud při registraci zadáte nesmyslné údaje, můžete ručně konfigurovat i jakýkoli jiný přístup přes IMAP4. Kouzlem této aplikace je podpora „push“ e-mailu, tedy okamžitého doručení a plná synchronizace se schránkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výborný e-mailový klient
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
A e-mail ještě jednou nastojato

Pokud telefon neotevřete, můžete psát zprávy jednou rukou prostřednictvím virtuální telefonní klávesnice. Dále je k dispozici rozeznávání psaného písma. Miniaturní virtuální qwertz klávesnice určená pro psaní stylusem, jak ji známe z modelu 5800 XpressMusic, zde k dispozici není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsluha textových zpráv se zavřenou qwertz klávesnicí
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprávy naležato

Kancelářské funkce jsou zastoupeny kalendářem s integrovaným úkolovníkem, který těží z velkého displeje a nabízí přehledné pohledy na agendu. Dále v telefonu najdete propracovaný budík (více časů, nastavitelné opakování a odložení, vlastní melodie), převodník měn a jednotek, poznámky, jednoduchý náčrtník, hlasový záznamník, archivátor Zip, čtečku PDF dokumentů a také aplikaci QuickOffice (ta je bohužel jen v demoverzi umožňující čtení dokumentů, nikoli editaci).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář • zadávání schůzky
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka doplňkových aplikací – kalkulačka, hledání, malování, převodník, QuickOffice, správce souborů a počasí

Hry jsou zastoupeny pouze jedním programem s názvem Guitar Rock Tour. Hoši od Gameloftu se snažili převést na mobilní platformu konzolovou pecku Rock Band (resp. Guitar Hero) a zároveň využít dotykového displeje. Grafická stránka ještě ujde, ale hrát se to nedá…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V telefonu je jediná hra čerpající z úspěšných konzolových her, ale není moc povedená

Další aplikace lze stáhnout přímo do telefonu prostřednictvím odkazu Stáhnout!, který vede na online prostředí podobné slavnému AppStore v iPhonu. Jen je tu těch aplikací poněkud méně. Některé jsou zdarma, jiné můžete přímo zaplatit kartou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka aplikací se pomalu rozšiřuje

Témata článku: Nokia, Recenze, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, Nokia N97, Nokia N97 mini, Samsung Innov8, Posuvné tlačítko, Předchozí komunikátor, Král, Použitelný fotoaparát, Roční licence, Tónování, Uložení oblíbených, Jediná alternativa, Povedená aplikace, Systémový zvuk, Přehledné ovládání, Klasická nabídka, Stavový pruh, Velké místo, Nastavení bluetooth, Dobrá hodnota, Test


Určitě si přečtěte

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

** Průstřel zabírá zbytečně moc místa, výřez by byl lepší ** Na střední třídu více než štědré úložiště a podpora paměťovek navrch ** Ve všech směrech vyvážený telefon boduje cenou a Androidem One

Martin Herodek | 30

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

** Apple Watch se po letech dočkaly vylepšeného designu ** Hlavní změnou je větší displej s tenčími rámečky ** Zlepšila se však i výbava a použité senzory

Martin Miksa | 187

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

** Samsung představil dva modely řady Galaxy Note 10 ** „Náčrtník“ dostal chytřejší S Pen, displej s průstřelem i ToF kameru ** Éra 3,5mm jacku končí, základní Note 10 nemá ani slot pro microSD.

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 157

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73