Nokia opět mění značení mobilů, budou mít tři čísla

„Nokii C3, prosím.“ „Kterou myslíte?“ Tak tyhle problémy by mělo odstranit nové značení, které Nokia zítra představí s novými modely na veletrhu CommunicAsia.

Minulý týden představila Nokia dva své nové produkty. Oba jsou sice určené výhradně pro Čínu, ovšem jeden z nich odhaluje novou strukturu značení, které bude globálně následovat. Do budoucna se tedy budeme setkávat se zcela novou řadou přístrojů s tříčíselným označením. Vlaštovkou je již představená Nokia 702T. Již dříve jsme přinesli informace o dalších následujících – 601T, 602T.

Změna struktury označování produktů je nezbytná. Koncoví zákazníci bývají zmateni skutečností, že na trhu koexistují dva modely se stejným označením. Nejčastějším terčem stížností pak bývá duplicitní Nokia C5, C3 a C6. Ve všech případech se nejedená o tentýž model v jiné konstrukci, ale o dva zcela odlišené přístroje, které navíc sebe nedoplňují. Proč?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia C3-00, Nokia C3-01
Oba tyto modely jsou C3. Jste zmateni? Přitom první jmenovaná Nokia by náramně pasovala jako například pracovní Nokia E3.

Teorie funguje hezky…

Když na začátku roku 2010 přišel na trh nový model C5, odstartoval zcela novou řadu přístrojů, která měla uživatelů usnadnit orientaci v celé modelové řadě Nokií. Výrobce se rozhodl své produkty dělit na čtyři základní modelové řady v odlišných třídách (řada C, E, N a X). Každou řadu pak měly reprezentovat modely v číselné řadě od základní 1 až po nejvybavenější 9. Na první pohled tak mělo být srozumitelné, že Nokia C7 je jistě lépe vybavena než Nokia X6 nebo C6. Ukázkově naopak model C3 odpovídá svou funkcionalitou modelu X3. Takto si lze snadno přepočítat, že výrobce měl celkově připraveno až 36 obchodních názvů pro své modely.

…v praxi ale pokulhává

Nokia každý rok představí přes 40 různých modelů a zákonitě pak musí jednotlivé přístroje od sebe odlišit. Mnohé z nich jsou však základní a jednoduché low-end telefony nebo modely ze střední třídy. Vznikají pak paradoxy identických přístrojů v různých krytech a ty pak duplikují svůj účel. Již nespočetně krát jsme se mohli setkat s dvojčaty, tak i dnes se objevují prakticky stejně vybavené přístroje. Jmenujme například Nokii 2690 a současné C1-01 a C1-02, dále 6303i a C2-01, nebo 1616 a 1661.

Vznikají ale také paradoxy, u kterých není jasné, proč se výrobce uchýlil k označení stejným číslem. Běžný spotřebitel by pak mohl očekávat, že C3-01 je novějším nástupcem modelu C3-00. Ve skutečnosti se jedná o zcela odlišené přístroje. V jádru mají sice podobné umístění v celém kontextu ostatních modelů, ale ani v nejmenším si nejsou podobné.

Klepněte pro větší obrázek

Není všem dnům konec, přicházejí tři čísla

Proč právě tři čísla? Současná řada písmenek má svou logiku. Určuje svou třídu. Konec konců se osvědčila i v jiných odvětvích. Jmenujme například automobilový průmysl, segment notebooků nebo třeba tiskáren. Variaci písmenka a dvou čísel byla již prakticky vyčerpaná, písmenko a jedno číslo jsme vyčerpali právě teď. Čtyřčíselné značení jsme používali po mnoho let a jejich návrat by mohl způsobovat nežádoucí následek hledání podobností s dřívější paletou modelů. Zbývá nám zde pouze tříčíselné značení. Výrobce si tento obchodní model vyzkoušel na tabletech. Pamatujete Nokii 770, N800, N810, nedávnou N900? A třeba se dočkáme dalších modelů. Šušká se o MeeGo Nokii N950, poslední z aktuální řady a zároveň první z nové budoucí řady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokie 770 a N800
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokie N810 a N900
V Česku nepříliš známá zařízení od Nokie. Největší úspěch zaznamenal až poslední a stále velmi žádaný model N900.

Prodejní výsledky však jasně hovoří o skutečnosti, že největší část příjmů Nokii tvoří prodej základních modelů v rozvojových trzích a prodej střední třídy telefonů. Lepší přehlednost by totiž mohla jednotlivé uživatele porovnávat výbavu a případně sáhnout po modelu příbuzném. Více budeme vědět snad již zítra, po tiskové konferenci Nokie na veletrhu CommunicAsia.

Témata článku: Nokia, Značení, Nokia C3, Nokia C3 Gold Edition, Nokia C3 Touch and Type, Nokia C5, Nokia C5 5MP, Nokia C5-03, Nokia C7, Nokia X6, Nokia X6 32GB, Nokia X6 8GB, Mobil, Představená Nokia

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50