Nokia poslala právníky na brněnské programátory. Finům se nelíbí jméno Lokia

Brněnská společnost CCV Informační systémy vyvíjí software pro řízení skladů Lokia WMS. Produkt byl uveden na trh v září loňského roku, firma zároveň požádala o ochrannou známku na jméno. V uplynulých dnech přišla na Úřad průmyslového vlastnictví námitka proti zapsání známky od společnosti Nokia Corporation.

Finům se nelíbí podobnost světoznámé značky Nokia a českého softwaru Lokia. „Námitky k názvu našeho skladového programu pro nás byly velkým překvapením a zprvu jsme nevěřili, že mohou být míněny vážně,“ říká Tomáš Kormaňák, produktový manažer CCV Informační systémy a doplňuje, že softwaroví vývojáři do oblasti mobilních telefonů nemíří.

Lokia je latinské označení rodinu vážek, jejichž rychlý pohyb představuje analogii pohybu skladníků ve skladu. Autorům názvu se hodí i podobnost s anglickým slovem „locate“, tedy lokalizovat, umístit, což má rovněž blízko funkci skladového systému. Brněnská firma se brání i jazykovým rozborem obou názvů, který vylučuje jejich záměnu při vyslovení. Ani o grafické podobě loga se nedá říct, že by se Brňané snažili parazitovat na světoznámém modrém logotypu Nokia, jako to někdy vídáme u čínských výrobců mobilních telefonů.

„Značka Nokia se těší uznání a důvěře po celém světě. Když se někdo pokouší zaregistrovat známku, o níž se domníváme, že může vést k záměně nebo oslabení naší značky, podnikneme kroky k ochraně našeho cenného aktiva,“ řekl na dotaz deníku E15 mluvčí Nokie Mark Durrant.

Spor o značku se může táhnout měsíce. Brněnské firmě to přitom komplikuje byznys. „Situace firmu podstatně ovlivňuje. Aktuálně to velmi komplikuje rozhodování o další chystané marketingové podpoře značky,“ sdělil Kormaňák.

Diskuze (19) Další článek: Evropská komise má v hledáčku Android. Na Google čeká miliardová pokuta

Témata článku: Nokia, Kuriozita, Průmyslové vlastnictví, Známka, Celý svět, Uplynulý den, Rychlý pohyb, Anglické slovo, Velké překvapení, Fin, Informační systém, Loňský rok, Brněnská firma, Produktový manažer, Český software, Programátor, Softwarový vývojář, Záměna, Brněnská společnost, Grafická podoba, Brňané, Mobilní telefon, Podobnost, Čínský výrobce, Značka


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62