Nokia poslala právníky na brněnské programátory. Finům se nelíbí jméno Lokia

Brněnská společnost CCV Informační systémy vyvíjí software pro řízení skladů Lokia WMS. Produkt byl uveden na trh v září loňského roku, firma zároveň požádala o ochrannou známku na jméno. V uplynulých dnech přišla na Úřad průmyslového vlastnictví námitka proti zapsání známky od společnosti Nokia Corporation.

Finům se nelíbí podobnost světoznámé značky Nokia a českého softwaru Lokia. „Námitky k názvu našeho skladového programu pro nás byly velkým překvapením a zprvu jsme nevěřili, že mohou být míněny vážně,“ říká Tomáš Kormaňák, produktový manažer CCV Informační systémy a doplňuje, že softwaroví vývojáři do oblasti mobilních telefonů nemíří.

Lokia je latinské označení rodinu vážek, jejichž rychlý pohyb představuje analogii pohybu skladníků ve skladu. Autorům názvu se hodí i podobnost s anglickým slovem „locate“, tedy lokalizovat, umístit, což má rovněž blízko funkci skladového systému. Brněnská firma se brání i jazykovým rozborem obou názvů, který vylučuje jejich záměnu při vyslovení. Ani o grafické podobě loga se nedá říct, že by se Brňané snažili parazitovat na světoznámém modrém logotypu Nokia, jako to někdy vídáme u čínských výrobců mobilních telefonů.

„Značka Nokia se těší uznání a důvěře po celém světě. Když se někdo pokouší zaregistrovat známku, o níž se domníváme, že může vést k záměně nebo oslabení naší značky, podnikneme kroky k ochraně našeho cenného aktiva,“ řekl na dotaz deníku E15 mluvčí Nokie Mark Durrant.

Spor o značku se může táhnout měsíce. Brněnské firmě to přitom komplikuje byznys. „Situace firmu podstatně ovlivňuje. Aktuálně to velmi komplikuje rozhodování o další chystané marketingové podpoře značky,“ sdělil Kormaňák.

Diskuze (6) Další článek: Evropská komise má v hledáčku Android. Na Google čeká miliardová pokuta

Témata článku: Nokia, Kuriozita, Celý svět, Rychlý pohyb, Loňský rok, Čínský výrobce, Mobilní telefon, Uplynulý den, Informační systém, Produktový manažer, Softwarový vývojář, Podobnost, Fin, Velké překvapení, Značka, Programátor, Záměna, Známka, Brňané, Anglické slovo, Český software, Brněnská společnost, Ochranná známka, Průmyslové vlastnictví, Brněnská firma


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 10

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 61

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 117