Nokia představila Series 60 třetí generace: co umí?

Nokia na 3GSM Congressu představila novou edici nejznámější platformy pro symbianové smartphony. Víte, o kolik budou chytré telefony s třetí generací Series 60 chytřejší?
Nokia představila Series 60 třetí generace: co umí?
Jednou z významnějších událostí letošního 3GSM World Congressu bylo představení třetí edice symbianové platformy Series 60. Po třech balíčcích Feature Pack, tedy jakýchsi inovacích v současné době nejrozšířenější Series 60 2nd Edition, je to další významný krok vpřed. Series 60 3rd Edition samozřejmě zahrnuje všechny technologie nabízené v těchto přídavných balíčcích. Navíc však přidává další novinky.

Trocha historie

Předchozí verze, Series 60 2nd Edition, byla oficiálně uvedena v roce 2003 a poprvé implementována do Nokie 6600. Přestože jsou to jen dva roky, celkový rozmach v oblasti mobilních technologií šel tak prudce nahoru, že nebylo možné ani na chvíli ve vývoji ustat. Následoval Feature Pack 1 přinášející na mobilní telefony třeba prohlížení webových stránek ve zmenšeném formátu a podporu vysokorychlostních datových přenosů EDGE. Rozmach sítí třetí generace zapříčinil vydání Feature Pack 2 přidávající podporu CDMA a WCDMA. Vzápětí se objevil i Feature Pack 3, jehož hlavním přínosem byla podpora vyššího rozlišení displejů.

 Schema vývoje Series 60

A zpět do budoucnosti

Třetí edice přidává několik dalších vylepšení, které si žádají svými jak vývojáři, tak uživatelé. Nejvíce novinek najdeme mezi multimediálními funkcemi, protože právě na tuto oblast se Nokia zaměřila asi nejvíc. Ale ani na ostatní funkce se nezapomnělo. Novinky najdeme i v celkovém zabezpečení systému, které není v dnešní době nikdy naprosto dostačující, nebo opět ve zvýšené možnosti přizpůsobení ze strany operátora. To je třeba chápat, protože právě dobrá integrace služeb telefon prodává a operátoři nejsou pro výrobce žádné malé rybky.

Celkově bychom mohli systém rozdělit na tři části:

  • aplikace
  • uživatelské prostředí
  • možnosti

Protože poslední z těchto položek je zaměřena především na vývojáře, dnes se podíváme na první dva oddíly.

 Architektura Series 60

Aplikace

K základním programům, které jsou součástí systému Series 60, přibudou v nové verzi některé další:

  • Nový multimediální přehrávač umožňující stahovaní hudebních a videosouborů. Hudební soubory mohou být navíc chráněny technologií OMA DRM 2.0.
  • Vylepšená práce s e-maily. Pohodlnější lokální a vzdálenou synchronizaci by měl zajistit synchronizační klient pracující na technologii OMA Data Synchronization 1.2. Pokročilé synchronizaci by mohla napomoci také nedávno zakoupená licence na technologii ActiveSync od společnosti Microsoft.

  
Streamované vysílání • prostředí nového Sendo X2 • multimediální přehrávač

Uživatelské rozhraní

Displeje platformy Series 60 nabízejí hned několik možností rozlišení. Mimo nejrozšířenějšího 176 × 208 bodů také rozlišení 208 × 208, 240 × 320 a 352 × 416 bodů. Nokia sice zatím žádné zařízení, které tato rozlišení využívá, nepředstavila, ale systém je pro ně už připraven. V nové verzi může být telefon se Series 60 vybaven jak standardní dvanáctitlačítkovou, tak rozšířenou QWERTY klávesnicí.

Každému držiteli licence umožňuje Series 60 přesně podle jeho představ upravit a uživatelsky zabezpečit služby a aplikace. Není třeba jejich konfiguraci nastavovat pro každé zařízení zvlášť, ale je pro jednu platformu společně. Tím je zajištěna stoprocentní kompatibilita aplikací pro všechny telefony Series 60.

Pro operátory nabízí Series 60 možnost přizpůsobení. Kromě vlastního vzhledu mohou být kupříkladu nabízeny specifické druhy služeb. Telefon je možné nakonfigurovat hned pro několik operátorů, takže po výměně SIM karty najdete složky, vzhled a služby právě zvoleného operátora.

 
Možnosti uživatelského přizpůsobení

Samozřejmě jsou tyto možnosti přizpůsobení dostupné i pro obyčejné zákazníky. Stejně jako v předchozích verzích najdete témata volně ke stažení na internetu, nebo si můžete vytvořit své vlastní pomocí programu Series 60 Theme Studio.

Možnosti

Zdá se vám výčet příliš chudý? Pak vězte, že tou pravou inovací bude Series 60 3rd Edition především pro vývojáře. Je založená na nejnovějším operačním systému Symbian OS9, kromě nového typu real-time jádra nabídne například nový kompilátor GCC Embedded Application Binary Interface (EABI). Podrobnější informace najdete v dokumentu na stránkách Nokia Forum.

Jak a kam se připojíte

Platforma Series 60 podporuje hned několik nejpoužívanějších síťových technologií: GSM, GPRS, EDGE, WCDMA a CDMA. To znamená, že tato zařízení mohou být používána kdekoli na světě bez ohledu na systém sítě. Pro lokální připojení jsou samozřejmě dostupné technologie Bluetooth, IrDA a připojení pomocí kabelu USB.

Diskuze (9) Další článek: CDMA na Liberecku: výpadek a potom dvojnásobná kapacita

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Series, Generace, Třetí generace


Určitě si přečtěte

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 45

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113