Nokia: recyklujte. Zákazníci: a co za to?

Nokia poukazuje, že pouhá 3% vysloužilých mobilů jdou k recyklaci. Dokud výrobci nenabídnou benefity, nic se výrazně nezmění.

Čerstvý průzkum finské Nokie, jakožto největšího producenta telefonů vůbec, přinesl neradostné zjištění. Pouze 3 % lidí recyklují své vysloužilé mobilní telefony navzdory faktu, že většině z nich se doslova povalují po jejich domovech a více už je ani nechtějí používat. Tuto skutečnost odhalil celosvětový zákaznický průzkum zveřejněný včera. Navíc tři z každých čtyř respondentů dodali, že o recyklaci svých přístrojů ani neuvažují a téměř polovina dotázaných odpověděla, že si nejsou jisti, zda je to vůbec možné. Průzkum vzešel z ústního dotazování 6 500 lidí ze 13 zemí, mezi něž patří Finsko, Německo, Itálie, Rusko, Švédsko, Velké Británie, Spojené Arabské Emiráty, USA, Nigerie, Indie, Čína, Indonésie a Brazílie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Materiál získaný recyklováním se dá znovu použít na všechno možné

Nokia průzkum uskutečnila se záměrem zjistit více o postojích a způsobech chování týkajících se recyklace a s úmyslem informovat o svých programech zpětného odběru. Cíl průzkumu v praxi je jasný, jde snahu zvýšit míru recyklace nepoužívaných mobilních zařízení. Markus Terho, ředitel pro ekologické záležitosti a trh společnosti Nokia, uvedl: „Z tohoto průzkumu je jasně patrné, že jakmile skončí životnost mobilních zařízení, velmi málo z nich je recyklováno. Mnoho lidí jednoduše neví, že tyto staré a nepoužívané mobily povalující se v zásuvkách mohou být recyklovány nebo netuší, jak to udělat. Nokia se usilovně snaží recyklaci usnadnit tím, že poskytuje více informací a rozšiřuje své globální programy zpětného odběru“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Recyklace je snadná a velmi důležitá, vysloužilé telefony totiž v sobě zbytečně vážou značné množství cenných kovů

Markus ještě dodal, že kdyby každý ze tří miliard lidí, kteří po celém světě vlastní nepotřebné mobilní telefony, přinesl pouze jeden takový přístroj, tak bychom ušetřili 240 tisíc tun surovin a snížili bychom objem skleníkových plynů v míře odpovídající stažení čtyř milionů aut ze silnic. Nejdůležitější myšlenka celého recyklačního projektu tedy zní: „Drobným přispěním každého jednotlivce by tak v součtu mohlo být dosaženo velkého úspěchu.” Osobně bych měl pro Nokii návrh, ani ne tak převratný jako účinný, stačilo by zavést třeba i malou slevu při nákupu nového přístroje pokud zákazník při nákupu odevzdá jeden či více svých vysloužilých mobilů. Podobně to u nás před loňskými Vánoci provedl T-Mobile a množství odevzdaných přístrojů okamžitě vzrostlo o tisíce procent.

Většina nemá o recyklaci ponětí

Nejdůležitějším zjištěním je skutečnost, že ačkoli každý člověk v průměru vlastnil přibližně pět mobilů, velmi málo z těchto přístrojů bylo po skončení jejich životního cyklu recyklováno. Pouze 3 % respondentů uvedla, že svůj starý telefon recyklovala. Na skládce přitom končí pouze 4 % vysloužilých přístrojů. Většina (44 %) je místo toho ponechána v domácnosti, aniž by ještě někdy byla použita. Někteří lidé svým mobilům různými způsoby prodlužují životnost: jedna čtvrtina daruje své staré telefony přátelům nebo členům rodiny a 16 % lidí své nepoužívané přístroje prodává, zejména na nově se rozvíjejících trzích jako je jihovýchodní Asie a Afrika.


Pamatujete si je? • Mnozí z nás je stále máme doma v šuplíku • Ale jen 3 % z nás recykluje • A přitom 80 % z nich mohou být zcela recyklovány • Stačí když každý přispěje alespoň trochu a pomůžeme životnímu prostředí • Recyklace dává smysl

Celosvětově 74 % spotřebitelů uvedlo, že o recyklaci svých telefonů neuvažuje navzdory skutečnosti, že přibližně stejný počet lidí, 72 %, si myslí, že recyklace pomáhá životnímu prostředí. Situace je podobná v mnoha rozdílných zemích. Například 88 % obyvatel Indonésie neuvažuje o recyklaci nepotřebných přístrojů, stejně smýšlí 84 % lidí v Indii a 78 % v Brazílii, Švédsku, Německu a Finsku.

Průzkum odhalil, že jedním z hlavních důvodů toho, proč tak málo lidí recykluje své mobilní telefony, je skutečnost, že jednoduše nevědí, že je možné tak učinit. Až 80 % přístrojů Nokia je recyklovatelných a obsažené drahé materiály mohou být znovu použity k výrobě nových produktů jako třeba hrnce na vaření, lavičky do parků, zubní výplně nebo dokonce saxofony a jiné kovové hudební nástroje. Polovina všech respondentů nevěděla, že telefony lze tímto způsobem recyklovat. Nejmenší povědomí o recyklaci měli lidé v Indii (17 %), v Indonésii (29 %) a nejvyšší ve Velké Británii (80 %) a skandinávských zemích. Ve Finsku a Švédsku dokonce 66 %. Není se ale čemu divit, severské země jsou jednoduše napřed a o recyklaci dokonce učí už malé dětičky na základní škole.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A co se děje s odevzdaným telefonem? Skončí takto, více už ukáže další video

Markus Terho pokračuje: „Využitím nejlepší recyklační technologie nedochází k žádnému plýtvání. 65 – 80 % přístroje Nokia lze recyklovat. Plasty, které recyklovat nelze, jsou spalovány a poskytují energii pro proces recyklace. Další materiály jsou drceny a používány ve stavebnictví nebo při budování silnic. Nic proto nemusí mířit na skládku." Nokia má sběrná místa pro vysloužilé mobilní telefony v 85 zemích světa, což představuje nejrozsáhlejší dobrovolný systém v obalsti mobilních zařízení. Lidé mohou své staré telefony odevzdat v prodejnách Nokia a v téměř 5 000 střediscích Nokia Care Center. Nejbližší místo zpětného odběru lze najít na adrese www.nokia.com/werecyle.


Odevzdaný mobil skončí v recyklační továrně, baterie se recyklují separátně a samotné telefony pokračují do drtičky. Pak se všechny materiály od sebe musí oddělit

Nokia uvedla, že v reakci na závěry výzkumu připravuje sérii kampaní a aktivit, chce více informovat spotřebitele a globálně rozšířit počet sběrných kontejnerů. Já osobně doporučuji jediné: zvýhodnit při nákupu ty zákazníky, kteří odevzdají starý přístroj. Prosté a účinné.

Diskuze (12) Další článek: Spása: až dvojnásobná kapacita baterie pro HTC Diamond

Témata článku: Nokia, Ostatní, Skleníkový plyn, Zákaz, Starý přístroj, Cenný kov, Zákazníci


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31