Nokia si troufne na levné dotykáče bez klávesnice

Skoro pět let poté, kdy konkurence představila své první dotykové hloupé telefony, se ke stejnému kroku odhodlává i finská Nokia.
Nokia si troufne na levné dotykáče bez klávesnice

Po několika letech, kdy bez výjimky všichni velcí mobilní hráči takové mobily už mají, se i finská Nokia pustí do výroby levných dotykových telefonů bez otevřeného systému a klávesnice. Vyplývá to ze špionských fotografií, na nichž se ukazují pravděpodobně chystané novinky Nokia 305 a Nokia 311. Doposud Nokia nabízela vedle celodotykových smartphonů pouze telefony Series 40 s kombinovaným ovládáním pomocí displeje i klávesnice (koncept nazývaný Touch & Type).

Podle informací ze zákulisí finského výrobce čistě dotykové nechytré mobily byly v plánu již delší dobu. Svědčí o tom i design jedné z připravovaných novinek, jejíž jediná dvě tlačítka dávají vzpomenout na čtyři roky staré symbianové smartphony N82, N79 nebo N85. Tehdejší management Nokie měl ale obavu, že přechod z klasických tatranek na dotykový displej bez pomoci klávesnice by byl pro uživatele příliš stresující. Z toho důvodu se ani nezapočalo s vývojem nového dotykového rozhraní pro jednoduché telefony.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 305 bude jednodušší z obou novinek, na těle převažují plasty, design připomíná symbianovou Nokii 5250 (foto: mobile01.com)

O uživatelském rozhraní budoucích novinek Nokia 305 a 311 nakonec nemáme jasno ani dnes. Bude Nokia pokračovat nepříliš šťastnou cestou „zdotykovatění“ platformy Series 40, kterou používají všechny její kvazidotykové přístroje Asha nebo Touch & Type, anebo představí od základu novou platformu? Spekuluje se o prostředí s kódovým označením Meltemi, jež by mělo vycházet z linuxových základů a graficky se podobat prostředí MeeGo Harmattan, známém z Nokie N9. Dosud ale není jasné, jestli se právě s Meltemi neuvažuje jako se záchranným padákem pro případ, že sázka „all in“ na Windows Phone nevyjde.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 311 a velký objektiv foťáku na zadní straně. Nokia možná částečně oprášila několik let starý designový koncept (foto: mobile01.com)

Pozdní uvedení jednoduchých mobilů s dotykovým ovládáním ale nemusí pro Nokii znamenat takovou katastrofu jako zaspání na trhu se smartphony. Tyto telefony primárně směřují do rozvíjejících se zemí, kde se teprve lidé s mobily učí zacházet, a tak si mohou při správné marketingové osvětě rovnou navyknout na dotykové rozhraní. Chystané novinky Nokia 305 a 311 by měly mít úhlopříčku displeje okolo tří palců, počítá se i s třímegapixelovým foťáčkem. Očekáváme, že po úniku fotografií představí Nokia své novinky oficiálně co nejdříve.

Diskuze (42) Další článek: Pentagon věří BlackBerry, nakoupí 250 tisíc telefonů

Témata článku: Nokia, Klávesnice, Jednoduchý mobil, Pozdní uvedení, Starý design, Velký objektiv, Dotyk, Dot

Určitě si přečtěte