Nokia: sonda do minulosti aneb finská legenda

Finské městečko Nokia se stalo slavné již počátkem minulého století. Proslavila ho stejnojmenná společnost, která se od výroby papíru propracovala až k výrobě mobilních telefonů a sítí pro nejrůznější světové mobilní operátory.
Nokia: sonda do minulosti aneb finská legenda
Kapitoly článku

GSM začátky

Mezi první GSM telefony značky Nokia, se kterými jste se mohli u nás setkat, patřila Nokia 1610. Poměrně nenápadný lowendový telefon nevalného vzhledu a poměrně dobrých funkcí. Nokia 1610 neměla svými rozměry 160×56×25 a hmotností 260 gramů daleko k Motorole d160. Byl to jeden z mála telefonů Nokia, do kterého jste zasouvali vaši SIM kartu celou (tedy, tak jak jste ji původně dostali od operátora). Velkým zklamáním u Nokie 1610 bylo to, že neuměla odesílat SMS, jen přijímat. To napravil až nejnovější firmware. Jen pro informaci - cena přístroje se pohybovala okolo 10 tisíc s DPH, což na tehdejší dobu opravdu nebylo mnoho.

Nokia 1611 byla nástupkyní předchozího modelu. Ve skutečnosti se však o žádnou nástupkyni nejednalo, neboť to byla Nokia 1610 s posledním firmwarem, který umožňoval odesílat SMS. Jediný skutečný rozdíl byl nápis na spodní části telefonu, kde bylo namísto 1610 napsáno 1611, a integrované solární články.

Nokia 2110 již patřila k reprezentantům mobilů pro práci. Uměla všechny běžné funkce jako přesměrování, blokování, odesílání a příjem SMS a na svou dobu byla poměrně designově vyspělá (nabízela se v několika barevných variantách). K jejím přednostem patřilo jednoduché ovládání, kterému dopomáhalo uživatelské menu a tradiční cit Nokie pro snadné ovládání. K velkým „tahákům“ tohoto telefon patřila také možnost velmi rychlého nabití. Během půl hodiny jste měli mobil dobitý na další dva až tři dny. Mobil měl oproti 1611 také vlastní paměť na čísla a větší displej. 

Nokia 3110 (1997) byla modelem, který započal legendu - řadu 3xxx. Jako první telefon Nokia měla klávesu NaviKey. Po své předchůdkyni si pak zachovala velmi rychlé dobíjení. Jako první Nokia také nabídla možnost výměny předního krytu (ovšem nikterak snadné), což se později ukázalo jako výborný a strategický tah. Také klávesnice telefonu byla celkem vydařená a ukázala tak směr dalším modelům, které jsou pro psaní textovek jak stvořené.

Klepněte pro větší obrázek

Legendární Nokie

Legendu jménem Nokia započaly dva modely - 5110 (1998) pro rodinu a styl a Nokia 6110 (1997) pro práci a firmu. Nokia 5110 nabízela všechno, co 3110, ale měla mnohem elegantnější vzhled, byla lehčí, měla obrovskou výdrž baterie (někdy i víc jak týden), která je i v dnešní době úctyhodná a hlavně časové funkce a přívětivé ovládání se spoustou efektních animací, což ve své době bylo něco jedinečného. Tento triumf pak doplnil legendární had a jiné hry a možnost měnit si loga operátora na displeji. Všechny tyto plusy ji drží na trhu až dodnes. Více jak 4 roky po jejím uvedení.

Nokia 6110 se pak zařadila mezi legendy telefonů pro práci a firmu. Nabízela vše, co 5110 a k tomu navíc infračervený port, kalendář a profily. Neměla sice NaviKey ani výměnné kryty, ale za to disponovala krytem barvy chameleón a hlavně prestižním manažerským vzhledem. 6110 můžete koupit i dnes, ale jen v nějakých menších obchodech. Úspěchu 5110 nikdy nedosáhla, což je způsobeno pravděpodobně tím, že manažeři mění své telefony častěji než teenageři a že upřednostňují také nové funkce.

Nokia 6150 (1998) byla nástupcem 6110. Byla duální, měla upravený design a větší paměť na čísla v mobilu. Vždycky to ale byla jen méně známá sestra 6110, která žila v jejím stínu.

Klepněte pro větší obrázek

Nokie pro práci a firmu

Pokračovately „manažerských“ mobilů jsou modely 7110 (1999) a 6210 (2000). Nokia 7110 byla uvedena na konci roku 1999 po téměř ročním čekání, bohužel, nesplnila všechna očekávání uživatelů. Měl to být špičkový telefon snů s WAPem (tehdy jako první), obrovským telefonním seznamem a kalendářem, ve své době převelikým displejem a spoustu dalších propracovaných funkcí. 7110 také nabídlo nové ovládání á la Sony s názvem NaviRoller. Kromě pozdního uvedení však tento mobil ještě jeden velký problém: trvalo rok, než se objevil firmware bez chyb. Do té doby byla 7110 asi nejčastějším návštěvníkem servisů a mnoho těchto telefonů trávilo více času v servisu než u svého majitele. Dnes má 7110 vyladěný a rychlý firmware a spoustu obdivovatelů, kteří na ni nedají dopustit; a naopak, hodně uživatelů ji zase zatracuje.

Ať tak či onak, sláva Nokie 7110 se ztrácí v porovnání s modelem 6210, který navazuje na popularitu Nokie 6110. Jde o vskutku propracovaný mobil s rychlými daty HSCSD a nyní i českou T9. Anténa je integrovaná a displej má na rozdíl od 6110 až šest řádků. 6210 pak můžete rozšířit také o Bluetooth, a to pouhou výměnou baterie za speciální baterii. Bohužel, mobil je již tak sofistikovaný, že měl stejně jako 7110 při uvedení chyby, přičemž některé přetrvávají i s nejnovějším firmwarem. Mobil je docela pomalý, zejména při práci s SMS (mimochodem, tech se mu do paměti vejde 150). Nemá také kvalitní displej a celkový dojem kazí slabé podsvícení. Špičková klávesnice a zejména funkce však tyto nedostatky dokáží zcela potlačit.

 

Témata článku: Nokia, Nokia 3110 classic, Nokia 3110 Evolve, Nokia 6110 Navigator, Nokia 8210, Nokia 8850, Nokia 8890, Faxový přenos, Velký tahák, Minulost, Finka, Son, Fin, Legenda, Pozdní uvedení, Min, Vydařený telefon

Určitě si přečtěte