Nokia Tube v redakci (preview)

Obrovský dotykový displej, minimum ovládacích tlačítek. Nokia konečně odpověděla na výzvu iPhonu.

V poslední době jsou stále oblíbenější mobilní telefony, které jsou vybaveny takřka pouze obrovským dotekovým displejem a ovládacím prostředím přizpůsobeným pro vaše prsty. Začalo to vlastně LG, ale pořádný boom vznikl až s příchodem iPhonu. Kdo nemá mobilní telefon ovládaný prsty, nejde s dobou. Dlouhou dobu to vypadalo, že Nokia půjde proti proudu. Model 5800 XpressMusic, nebo také Tube, ale možná nastartuje u finského výrobce nový trend. Potenciál na to má. I když jsme měli k dispozici pouze nefinální verzi telefonu, působila velmi dobře. Kromě absence českého prostředí jsem nezaznamenal žádné problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 5800 XpressMusic (a jednou také N79)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jak vidíte všude okolo, náš prototyp je v červeném barevném provedení, ale při Londýnské premiéře jsme se setkali i s modrou verzí
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prototyp přišel pouze v obálce, bez krabice, bez příslušenství, takže nemáme ani tohle pohledné trsátko-stylus

Klasický design

Nevýhoda moderních dotekových telefonů spočívá v designu. Zatím to vypadá, že se toho na nich nedá mnoho co zajímavého vymyslet. Také Nokia 5800 se v tomto směru nijak neodlišuje. Přední stranu prostě zabral velký dotekový displej a pod ním jsou tři tlačítka. Ta krajní pro příjem a ukončení hovoru mají funkci jasně danou, dumat tak můžeme maximálně nad tím prostředním. Z pohotovostního displeje vás dostane do hlavní nabídky, v menu pak slouží k návratu o úroveň zpět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod displejem jen tři tlačítka spojená do jedné linky, zato nad displejem je těsno: kamera, senzor intenzity osvětlení, sluchátko a dotykový senzor aktivující rychlou nabídku

Krytky na levé straně telefonu ukrývají otvor pro SIM kartu a slot pro microSD karty, které by měly zvládat kapacitu až 16 GB. Žádnou takovou bohužel v redakci nemáme, 8 GB ale zvládla Nokia Tube bez problémů. Při první prohlídce jsem na této straně úplně přehlédl dva uzounké proužky reproduktorů. O jejich kvalitách ještě bude řeč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V zavřeném stavu to může vypadat jako velké kolébkové dvojtlačítko, ale ve skutečnosti to jsou krytky
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na pravé straně najdete tři tlačítka – kromě spouště fotoaparátu je to ještě kolébková klávesa pro úpravu hlasitosti a posuvný zámek přístroje. Zadní strana je chudá, kromě objektivu fotoaparátu a otvoru pro stylus víc nenabízí. Stylus jsem mimochodem po celou dobu používání telefonu nepotřeboval, na dotekový displej opravdu stačí jen prsty
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Horní strana poskytuje útočiště pro microUSB konektor a hlavní vypínač. Navíc zde ještě objevíte konektor pro sluchátka (ano, je to 3,5 mm jack)

Konstrukci nerad hodnotím, když před sebou nemám finální vzorek. Pokud ale bude stejně dobře zpracován jako telefon, který jsme dostali, nebudu mít žádné výhrady. Telefon zanechává solidní dojem, použité plasty jsou kvalitní, ale s otisky prstů na displeji je nutné se smířit.

Nový Symbian je tu

Na novou verzi operačního systému Symbian jsem byl zvědavý asi nejvíce. Jak zvládla Nokia přechod z nedotekového na dotekové ovládání? Nad očekávání dobře! Nějakých výraznějších funkčních novinek jsem si na první pohled nevšiml, o těch bude čas mluvit až při recenzi finálního produktu. Zato proměna prostředí je naprosto evidentní. Změnou prošla kompletní nabídka, všechny nabídky se nyní dají ovládat prsty. Bohužel to stále není zdaleka tak pohodlné jako na iPhonu, ale ze všech mobilů, které jsem mohl v poslední době vyzkoušet reagovala Nokia 5800 XpressMusic zdaleka nejrychleji. Narazil jsem snad jen na dva větší problémy. Posuvník na pravé straně by mohl být širší, aby se na něj prst pohodlně vešel a o starost více jsem měl s pochopením samotné logiky ovládání. Na některé položky stačí prstem ťuknout jednou a provedou požadovanou akci, někdy musíte ťukat dvakrát.

Nové uživatelské prostředí jsme natočili už v říjnu při světové premiéře telefonu (video najdete zde), tehdy jsme se setkali se zadrháváním, telefon občas zdržoval, choval se nestabilně, ale o dva měsíce mladší model je na tom mnohem lépe. Na ukázky celého systému se podívejte na následujících obrázcích, zmíním se pouze o několika položkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vytáčení čísla a nový kontakt
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Kalendář
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprávy
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galerie

Nokia Tube reaguje na přetočení displeje. Všechny ukázkové snímky, které tedy vidíte by mohly být i na široko.Displej našíř se hodí hlavně při psaní textu (ať už ve zprávách, nebo při zadávání nového kontaktu či psaní poznámky), telefon potěší nabídkou hned několika různých softwarových klávesnic. Okno pro psaní se sice při použití nejpohodlnější, plnohodnotné klávesnice radikálně zmenší, komu by to ale vadilo. Naopak při použití nejmenšího typu klávesnice budete stylus opravdu potřebovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tři různé podoby klávesnice

Hlavní nabídka se dá uspořádat do podoby seznam, nebo ikon, to je snad ale z obrázků zřejmé. V celém prostředí telefonu můžete využít softwarovou klávesu nad displejem, která vás dostane k výběru multimediálního obsahu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka

Co už byste ale nemuseli poznat je fakt, že snímky jsou pořízené při nastavení největšího fontu písma. Nokia Tubu nabízí celkem tři různé velikosti písma a jeho změna se projeví v celé nabídce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Změna velikosti textu

Dost výrazné zklamání pro mne představuje aktivní pohotovostní režim. Tedy spíš to, co zně zůstalo. V prvním módu nezobrazuje nic, v druhém nabízí možnost přidání několika oblíbených kontaktů na plochu a ve třetím se konečně dočkáte ikonek tak jak jste zvyklí ze staré verze Symbianu. Problém ale spočívá v tom, že na displeji se ukáží maximálně čtyři ikony. A to je trochu málo. Celkově mi připadá Today obrazovka oproti dřívějšku dost odfláknutá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový aktivní pohotovostní displej 

Jistě jste také zvědaví, jak je to s kompatibilitou aplikací. Do telefonu jsem zkusil nahrát tři různé programy a i když mi Nokia Tube při instalaci zahlásila, že nejsou kompatibilní, nijak dále neobtěžovala a programy bez problémů fungovaly. Vyzkoušel jsem program Screenshot pro snímání obrazovek, dále pak Mobbler spolupracující s databází Last.fm a čtečku knih Qreader. U ní už jsem ale narazil, protože chyběla tlačítka pro posun textu. Stejně bez potíží si Tube poradil s java soubory jbenchmark. Dosažené výsledky jsou mimochodem 771 pro jbenchmark 1 a 288 pro jbenchmark 2. Snad se výsledky ještě zlepší s finální verzí telefonu.

Hraje vážně hlasitě

Při představení telefonu se Nokia chlubila, že Tube hraje nejhlasitěji ze všech telefonů. Tedy nejhlasitěji při zachování kvality. I když to vypadá na první pohled jako marketingový blábol, musím dát výrobci za pravdu. Při praktickém testu přehrávaná skladba už řvala opravdu hlasitě, přitom se ale nejednalo o žádné skřeky. Kvalita pořád zůstávala dobrá. Tube se tedy dá považovat za kvalitní hudební telefon. Doplním ještě, že reproduktory jsou umístěny natolik chytře, že takřka nedochází ke zkreslení zvuku ani když hrají „do země“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek   
Hudební knihovna 

Aplikace pro focení se proměnila stejně jako celé prostředí telefonu. Při focení zabírají pravý pruh čtyři ikony, jedna z nich pak otevře podrobnější nastavení s dalšími ikonkami. Kvalitu fotek posuďte sami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia 5800 XpressMusic ve mně prozatím zanechává kladné dojmy. Dotekové ovládání sice není stejně snadné jako iPhone a nový Symbian rozhodně nevypadá dokonale. Jedná se ale o první krok novým směrem a vykročení to rozhodně není špatné. Jako konkurenta pro Nokii bych primárně neviděl iPhone, ale všechny hloupé dotekové telefony. Jejich zástupce hledejte především v řadách LG a Samsungu.

Nokia 5800 XpressMusic
Klepněte pro větší obrázekPrvní dotyková Nokia se Symbianem S60 (verze 5th Edition) má 3,2" displej s rozlišením 640 × 360 a přestože je zaměřená hlavně na hudbu, výbavu má všestrannou - poradí si s focením, navigací i připojením na internet ve všech sítích včetně Wi-Fi.rozměry a hmotnost: 111 × 52 × 16 mm, 104 g
displej: 3,2'', aktivní TFT, 360 × 640, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 32, EDGE tř. 32, UMTS, HSDPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 81 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1320 mAh, procesor: 369 MHz
operační systém: Symbian 9.4 S60 5th Edition
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
89 %
(5. místo z 991)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 8 980 Kč (koupit)
Diskuze (116) Další článek: O2 srazí cenu vánočního nákupu o 10 % až třetinu

Témata článku: Nokia, Apple iPhone 4GB, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Klasický design, Pravý pruh, Red, Reda, Kompletní nabídka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 29

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 40

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

** Osvědčený recept z dílny Xiaomi, který pořád funguje ** NFC a USB-C se řadě Redmi bohužel stále vyhýbá ** Ve srovnání s předchůdcem pouze kosmetický facelift

Martin Herodek | 24

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

** Honor představil pro český trh novinku střední třídy - Honor 10 Lite ** Lákadly jsou třpytivý design, špičkové selfie a umělá inteligence ** Telefon jsme stihli krátce otestovat, toto jsou první dojmy

Martin Miksa | 24