Nokia v Číně: za dva podpisy dvě miliardy eur

Nejen výrobci mobilních telefonů si stále více všímají Číny a jejího bouřlivě rozvíjejícího se trhu. A kde je největší mobilní operátor světa, tam nemůže chybět ani největší výrobce mobilních telefonů. Stačilo podepsat dvě smlouvy a Nokia v Číně získala obchody za dvě miliardy eur. Má se Evropa obávat, že už pro Nokii nebude prioritou?
Nokia v Číně: za dva podpisy dvě miliardy eur

Dvě smlouvy a dvě miliardy v kapse

Nokia si bezpečně drží pozici světové jedničky mezi výrobci mobilních telefonů a hodlá si jí ještě dlouho udržet. Kromě svých aktivit na evropském a americkém trhu rozšiřuje své působení stále silněji i do Asie, která se jeví jako zlatý důl. Tedy především Čína, kde lze rozmach mobilní telefonie přirovnat k explozi. Už i Vodafone musel kapitulovat ze své pozice největšího světového operátora, protože ani se všemi svými pobočkami nespočítá tolik zákazníků, kolik jich má současný největší operátor světa – čínský China Mobile.

A právě s operátorem China Mobile podepsala Nokia tento týden rámcovou smlouvu o rozvoji GSM/GPRS sítí. Jen za rok 2006 zaplatí operátor 580 miliónů eur za dodávky technologií a systémových zařízení pro rozšiřování GSM/GPRS sítě. Dodávky už probíhají a probíhat budou i v příštím roce. Nokia bude dále zajišťovat servis, včetně plánování sítí, implementace a údržby.

A něco moudrých slov:

Tato rámcová smlouva potvrzuje důvěru China Mobile ke společnosti Nokia a naši schopnost poskytnout kompletní řešení. Společnost Nokia má dobrou pozici a je plně odhodlána k podpoře operátorů při objevování možností GSM sítí. Operátorům můžeme pomoci v přípravě na budoucí rozvoj sítí díky komplexním možnostem naší jednotné páteřní sítě a multi-přístupovým řešením, vedoucímu postavení na trhu s mobilními přístroji a nabídce služeb,“ řekl James Lin, viceprezident divize Sítě společnosti Nokia v Číně.

Spolupráce se společností Nokia si nesmírně ceníme,“ zdůraznil Sha Yuejia, viceprezident společnosti China Mobile.

S operátorem China Mobile spolupracuje Nokia už od roku 1994. Ale Nokia útočí i na jiných frontách. Novinkou je dohoda se společností China Postel Mobile Communication Equipment Co., Ltd. (China Postel), která je největším distributorem mobilních telefonů v Číně. Tím si chce Nokia pochopitelně zajistit odbyt pro své mobilní telefony, a to především pro velmi žádané low-endy. Předpokládá se, že společnost China Postel nakoupí v kalendářním roce 2006 mobilní terminály od společnosti Nokia v hodnotě zhruba 1,5 miliardy eur.

Důvěru v úmluvu vyjádřil Colin Giles, senior viceprezident pro zákaznické a tržní operace společnosti Nokia China, těmito slovy: „Naše spolupráce s firmou China Postel má dlouhou historii a naše partnerství se časem jen prohloubilo. Společnost China Postel hraje důležitou roli v našem úspěchu, zvláště pak s ohledem na naši expanzi na čínský venkov.

Když se to sečte, tak si Nokia v Číně nasmlouvala obchody za více než dvě miliardy eur. To už je pořádný balík, a tak byli u podpisu smluv přítomni i premiéři zúčastněných zemí, tedy čínský premiér Wen Jiabao a jeho finský protějšek Matti Vanhanen.

Působení společnosti Nokia v Číně zahrnuje dvě továrny na výrobu mobilních telefonů, dvě továrny na výrobu síťových zařízení a šest center pro výzkum a vývoj, zaměřujících se jak na čínský, tak na globální trh. V současné době Nokia v Číně zaměstnává přes 6700 lidí. Můžete být mezi nimi i vy, stačí si vybrat z nabídky volných míst. Stěžejní podmínkou je perfektní znalost angličtiny a orientace v businessu – na balení telefonů do krabic budou jiní.

Asie v záplavě mobilů

Dvě miliardy eur – je to moc nebo málo? Nokia měla za druhé čtvrtletí roku 2006 obrat necelých deset miliard a za celý rok to může být tedy nějakých čtyřicet miliard. Uzavřené obchody v Číně proto z tohoto balíku činí přibližně 5%. Na to, že se v podstatě jedná pouze o dvě smlouvy je to velmi slušný podíl. Nokia provozuje v Číně kromě toho samozřejmě další aktivity a velmi se jí zde daří.

Čínský trh, nejen v oblasti mobilních komunikací, se bujně rozvíjí a poptávka stále rychle stoupá. Nokia zde prodala za druhé čtvrtletí roku 11,7 miliónů mobilních telefonů, což je oproti 5,8 miliónům prodaných za stejné období minulého roku nárůst o více než 58 %. V Evropě se mobilů letos za druhý kvartál prodalo sice téměř dvojnásobek, konkrétně 21,1 miliónů, ale meziroční nárůst činil jen 12,2%. A třeba v takové Severní Americe dokonce poklesl meziročně prodej telefonů o 13,3%. Kromě Číny zaznamenala Nokia prodejní úspěch také v ostatních asijských zemích. Díky expanzi na nové trhy se meziroční nárůst prodeje mobilních telefonů vyšplhal až na 79%.

Nokia už v Asii prodává více telefonů než v Evropě a tento rozdíl se bude nadále zvětšovat. Pro asijské trhy vyrábí spoustu speciálních modelů, které se v Evropě neobjeví a pochopitelně je na asijských trzích dravější a aktivnější. Musí se ohánět, protože není zdaleka jediná. Evropský trh je klidnější, ale pro Nokii neméně důležitý a zatím se nemusíme obávat, že by se stal pro finského výrobce okrajovou záležitostí. To bych čekal spíše v Severní Americe, kde je trh nejistý a prodeje zde dokonce meziročně klesly.

Témata článku: Nokia, EU, Podpis, Mil, Pořádný balík, Rámcová smlouva, Budoucí rozvoj

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan