Nokia vstoupí do éry Windows. Budeme u toho

Nokii čeká zásadní událost v dějinách společnosti. Představí první produkty s platformou Microsoftu. Mobilmania u toho nebude chybět.
Nokia vstoupí do éry Windows. Budeme u toho

Pouhé dva dny finského výrobce dělí od zahájení nejdůležitější výroční akce Nokia World 2011. Letos je konference o to důležitější, že na ní Nokia odstartuje novou budoucnost založenou na novém systému. Platforma Windows Phone, kterou si vybrala, může Nokii vynést zpět na mobilní nebe anebo definitvně stáhnout do propasti dějin. Přáli bychom si samozřejmě to první a pojďme si nyní shrnout, proč by se právě ten pozitivní scénář mohl vyplnit.

Windows Phone dospívá

Loni představená Windows Phone 7 byla vybudována "na zelené louce" a jako každá nově vzniklá platforma se potýkala s řadou nedodělků a omezení. Vzpomeňte například na začátky hlavních soků Androidu a iOS. Nyní však okna vstoupila do vývojové verze Mango. Sice to není ještě úplný dospělák, spíše hodně talentovaný puberťák, ale jeho potenciálu už si vedle odborníků a nadšenců všímají i běžní uživatelé.

Krize BlackBerry

Také dění na trhu může Nokii, potažmo Microsoftu pomoci ve vzestupu zařízení s WP. Kanadský RIM dlouhou dobu platil a stále ještě platí za elitního producenta zařízení BlackBerry pro podnikový sektor. Po lapsusu s několikadenním výpadkem e-mailových služeb, které jsou pro podniky klíčové, a po nerozhodnosti, jakou cestou dál směrovat ostružinovou platformu v tabletech a smartphonech, může časem pozici BlackBerry zaujmout dobře sladěné řešení Nokie a Microsoftu.

Podpora Microsoftu

Důležité je také, aby Nokia měla krytá záda. Díky partnerství s Microsoftem, které trvá již od února tohoto roku, se Nokia nemusí tolik jako ostatní výrobci obávat nejrůznějších potenciálních právních sporů. Bitva s Applem skončila smírem a následným vyrovnáním, Nokia tedy může být relativně v klidu. Navíc o vývoj samotného systému se z větší části postará Microsoft, o nezbytné rozšiřující aplikace zase obrovská komunita vývojářů. Nokia se tedy naplno může soustředit na to, co jí šlo vždy nejlépe, na vývoj a výrobu hardwaru.

Široký výběr zařízení

S tím souvisí i poslední bod, který naznačuje, proč by Nokia s WP měla uspět. Na rozdíl od ostatních výrobců, pro které jsou okna spíše doplňkovou platformou vedle Androidu, Nokia je jediná, u které bude hrát systém Microsoftu prim. To by mělo přinést širší portfolio zařízení a tedy větší výběr nejvhodnějšího modelu pro koncového uživatele. Už nyní se proslýchá, že na Nokia World budou představena nejméně dva nové smartphony (Nokie s kódovým názvem Sea Ray a Sabre), vyloučeno ale není novinek víc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konečně se dozvíme, jestli Nokie na těchto obrázcích byly jen koncept, nebo reálná zařízení

Budeme u toho

 • Co: Nokia World 2011
 • Kde: Londýn, Velká Británie
 • Kdy: 26.-27. října 2011

Letošní Nokia World začíná 26. října v 10 hodin našeho času. Zahajovací proslov pronese CEO společnosti Nokia Stephen Elop, který představí největší novinky a plány společnosti. Mobilmania bude po celou dobu přímo v Londýně a veškeré novinky včetně živého přenosu z konference, komentářů a preview budete moci sledovat na našich stránkách. 

Na Nokia World vystoupí:

 • Stephen Elop, Chief Executive Officer, Nokia
 • Jo Harlow, Executive Vice President, Smart Devices, Nokia
 • Mary McDowell, Executive Vice President, Mobile Phones, Nokia
 • Joe Belfiore, Corporate Vice President, Windows Phone Program, Microsoft
 • Erik Jorgensen, Corporate Vice President, Bing Mobile, Microsoft
 • Noel Lee, CEO, Monster
 • Peter Vesterbacka, Mighty Eagle and Chief Marketing Officer, Rovio
 • Holger Luedorf, Vice President Mobile & Partnership, Foursquare
 • Loic Le Meur, CEO Seesmic & Founder of LeWeb

Témata článku: Nokia, Windows, Smartphony, Lapsus, Široký výběr

Určitě si přečtěte

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

** iTunes už není taková hrůza, mp3 skrz něj totiž prohnat musíte ** Máte-li sbírku CD z dob minulých, můžete je poslouchat i v iPhonu ** Otázka je, zda vám všechna ta námaha stojí za 149 Kč měsíčně...

Včera | Pospíšil Aleš | 122

Huawei Mate 10: Se špičkovým hardwarem a umělou inteligencí na palubě

Huawei Mate 10: Se špičkovým hardwarem a umělou inteligencí na palubě

** Huawei dělá krok do budoucnosti, Mate 10 má koprocesor pro umělou inteligenci. ** Modely jsou tři, všechny jsme je v Mnichově vyzkoušeli. ** Rozptyl cen je značný: 10 až 21 tisíc, a to nepočítáme Porsche design.

16.  10.  2017 | Láska Jan, Miksa Martin | 71

Tak nám zabili mobilní Windows

Tak nám zabili mobilní Windows

** Mobilní Windows a lumie umíraly už několik let ** Teď to přiznal i samotný Microsoft ** Už s nimi nepočítá, průšvih to ale není

15.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 90