Nokia: vstup do Windows Phone se povedl [komentář]

Nokii se první telefony s Windows Phone povedly. Mají skvělou výbavu, unikátní design, dobrou cenu a nebudeme na ně muset dlouho čekat.

Dnes je velký den Nokie. V Londýně uspořádala velkou prezentační akci Nokia World, na které ukázala své první telefony s operačním systémem Windows Phone. Úvodní přednášku jste mohli sledovat online, ale možná jste se stejně jako my trochu nudili. Způsob prezentace nebyl ideální, nicméně vyrobit atraktivní telefony Nokia umí. A to i s Windows Phone.

Klepněte pro větší obrázek
Stephen Elop zahajuje Nokia World 2011

Úvodu celosvětově sledované prezentace se ujal šéf Nokie Stephen Elop. Krátce zhodnotil současnou strategii Nokie a hned přišlo na nové produkty. Publikum natěšené na špičkové smartphony se však dočkalo informací o rozvojových trzích a postupném představení levných modelů pro ně určených.

Teprve po čtyřiceti minutách přišlo na Windows Phone, Twitter však mezi tím zaplnily stesky nudících se diváků. Negativní reakce se pak přenesly i na hlavní část přednášky. Za způsob prezentace by si to možná zasloužila, ale samotné produktové novinky rozhodně ne.

Premiéra s Windows Phone: Takhle by to šlo

Když byl v únoru oznámen „sňatek“ Nokie a Microsoftu, nebyl šéf Nokie schopen říct, kdy by se první telefony s Windows Phone mohly objevit. Všem bylo jasné, že nejlepší by bylo stihnout předvánoční trh, ale málokdo tomu věřil. Pro Nokii je to přece jen zcela nová platforma, na kterou nebyla připravena. Znamenalo by to vyvinout za půl roku zcela nový telefon. Nakonec se to podařilo.

Kritici se do Nokie opírají, že nový model Lumia 800 je pouze dříve představený model N9 s jiným operačním systémem. No a? N9 je zcela nový a po stránce hardwaru velmi atraktivní telefon. Nabízí výkonný procesor, kvalitní čtyřpalcový displej, výborný fotoaparát, dostatek paměti a unikátní design. V recenzích byl vychvalován.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 800: špičkový smartphone s moderním operačním systémem

Nokia N9 nejprve nabídla se systémem MeeGo, aby dodržela slib a uspokojila své skalní příznivce. Náročný vývoj hardwaru teď zužitkuje ještě na platformě, která má ambice na daleko širší rozšíření. Je to logický krok, který Nokii nemůžeme zazlívat. Naopak buďme rádi, že kvalitní hardware Nokie N9 budeme moci v lehce upravené podobě užívat i na perspektivnějším systému.

České Vánoce ale nestihnou

Ovšem nezůstalo jen u jednoho modelu. Druhá novinka Lumia 710 je už úplně nový telefon připravený pro Windows Phone 7. Stejně výkonný, jen trochu menší a především levnější. Nokia odvedla kus práce a s Lumií 710 by mohla slavit velké úspěchy. Za atraktivní cenu nabídne výkonný smartphone a kdo nehledí jen na výkon a systém, ten by se mohl zhlédnout v designu.

K telefonu budou na výběr kryty ve všech standardních barvách prostředí Windows Phone. Je to sice jen maličkost, ale současně dobrý nápad, kterým se Nokia Lumia 710 odliší od konkurence.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 710: barevných smartphonů na trhu moc není

Nokia novinky naštěstí nezabila cenou, ba naopak. Výkonnější model by měl vyjít přibližně na 12 600 Kč, levnější bude za osm tisíc. Přitom i na Windows Phone zůstala jedna z hlavních zbraní Nokie, tedy kvalitní offline navigace. V nové verzi navíc vybavena hlasovým ovládáním.

Nokia to tentokrát nezkazila ani dlouhým čekáním. Na tiskové konferenci byl realizován videopřenos z jedné výrobní linky finské továrny Nokie, kde už se nové smartphony balily do krabiček. Na nejdůležitějších trzích budou před Vánocemi. V Česku si ale budeme muset počkat na první měsíce příštího roku.

Angry Birds do low-endů

Nokia se při prezentaci snažila, aby ve stínu nových smartphonů s Windows Phone úplně nezapadly její nové levné modely. To se nakonec moc nepovedlo, možná by udělala lépe jejich samostatným uvedením den dopředu. Nicméně samotné telefony jsou hodně zajímavé.

Zaujme především model Asha 303 s menším dotykovým displejem a qwerty klávesnicí, ideálně postavený na chatování v sociálních sítích. Za tři a půl tisíce hodně dobrý poměr ceny a výkonu. To platí i pro model Asha 300, což je zdánlivě obyčejný telefon, který v sobě ovšem má gigahertzový procesor. A ačkoli nemá otevřený operační systém, bude v něm (i v modelu 303) dostupná populární hra Angry Birds. Nokia Asha 200 zaujme pisálky se dvěma simkartami. Na e-maily, SMS, chaty a sociální sítě to bude zajímavý a hlavně velmi levný nástroj. Všechny tři modely mají docela dobré předpoklady k úspěchu.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia Asha 303: levný telefon s Angry Birds, to také může fungovat

Ačkoli se to z prvních reakcí nezdálo, Nokia předvedla docela atraktivní kousky. Do příště by to ale chtělo doladit způsob prezentace, aby sál s tisíci novináři a lidé u přímého přenosu nezívali nudou.

Témata článku: Nokia, Windows, Smartphony, Nokia Asha 200, Nokia Asha 300, Nokia Asha 303, Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 800, Nokia N9, Nokia N9 64GB, Kvalitní hardware, Příští měsíc, Vstup, Phone

Určitě si přečtěte

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

** iTunes už není taková hrůza, mp3 skrz něj totiž prohnat musíte ** Máte-li sbírku CD z dob minulých, můžete je poslouchat i v iPhonu ** Otázka je, zda vám všechna ta námaha stojí za 149 Kč měsíčně...

Včera | Pospíšil Aleš | 36

Huawei Mate 10: Se špičkovým hardwarem a umělou inteligencí na palubě

Huawei Mate 10: Se špičkovým hardwarem a umělou inteligencí na palubě

** Huawei dělá krok do budoucnosti, Mate 10 má koprocesor pro umělou inteligenci. ** Modely jsou tři, všechny jsme je v Mnichově vyzkoušeli. ** Rozptyl cen je značný: 10 až 21 tisíc, a to nepočítáme Porsche design.

16.  10.  2017 | Láska Jan, Miksa Martin | 61

Tak nám zabili mobilní Windows

Tak nám zabili mobilní Windows

** Mobilní Windows a lumie umíraly už několik let ** Teď to přiznal i samotný Microsoft ** Už s nimi nepočítá, průšvih to ale není

15.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 84


komerční sdělení

Komerční sdělení