Nokia Wave Messaging: pište mobilem do vzduchu

Stačí párkrát máchnout mobilem a ve vzduchu zanechat zářící vzkaz. Nejde vám do hlavy jak je to možné? Za tímto tajemstvím stojí Nokia Wave Messaging - funkce, která díky speciálním krytům s řadou světelných diod dokáže téměř zázraky. Unikátní fotografie!
Nokia Wave Messaging: pište mobilem do vzduchu

Když Nokia představila svůj model 3220, přišla i s novou funkcí nazvanou Wave Messaging. Podle strohých informací jsme si jen těžko dokázali představit, co se pod touto službou skrývá. Stačí prý jen mávnout mobilem a ve vzduchu se napíše předem zadaný vzkaz. Není se proto čemu divit, že jsme se na otestování této funkce těšili. Chvíli to sice trvalo, ale nyní se s vámi podělíme o své zkušenosti a zážitky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální obrázky vypadají lákavě

Pro krále diskoték

Na různé světelné efekty v mobilních telefonech jsme si již zvykli. Světelné diody se rafinovaně skrývají již v mnoha modelech telefonů různých značek a kromě estetického efektu mají i praktický účel v podobě světelného vyzvánění. Ani zmiňovaná Nokia 3220 není výjimkou a dokáže se ve tmě pěkně rozparádit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 3220 má světelné diody ukryté v boulích na bocích

Světelné efekty jsou velmi populární a líbivé. Vývojářům Nokie zřejmě proto nechtěli zůstat pouze u světelného upozorňování a šli ještě dál. A na světe byl rázem speciální kryt s řadou světelných diod, které se dokáží rozsvěcovat tak, že při pohybu telefonu vzniká ve vzduchu pro lidské oko statický, čitelný text.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Barevné varianty Nokie 3220

Není náhodou, že funkce Wave Messaging byla připravena pro model 3220. Tento model je svým designem i funkcemi určen především teenagerům a mladým aktivním uživatelům, kteří také dokáží této nové funkce nejlépe využít. Uplatní se totiž nejvíce na diskotékách, kde můžete světelnými vzkazy komunikovat v hlučném prostředí s přáteli nebo si efektně objednat pití u baru. To je snad jediné praktické využití této funkce, většinou však bude sloužit k zábavě. Můžete si být jisti, že jakmile začnete psát mobilem ve vzduchu jakékoli vzkazy, nezůstanete bez povšimnutí celého okolí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Líbí? Za chvíli si řekneme, jak na to

Telefon bez diety

Novou funkci nedostanete s telefonem Nokia 3220 automaticky, je nutné si dokoupit speciální kryt. Na zadním dílu tohoto krytu najdete místo průhledné plochy pro vkládání obrázků na papírovém podkladě řadu dvanácti světelných diod zasazenou ve výrazném rámečku. Diody by se spolu s řídícím obvodem pod běžný kryt nevešly a proto se proporce trochu změnily. Přední část krytu zůstává beze změny, jen barvy jsou jiné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Červená Nokia 3220 s Wave Messagingem • standardní modrá je podstatně užší

Kryty pro Wave Messaging jsou nabízeny ve dvou barevných variantách – červené, doplněné fialovými plochami a stříbrnými rámečky, a modré s bílými plochami a oranžovými rámečky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Barevné varianty krytů

Telefon s novým krytem bohužel trochu ztratí na své eleganci, na zadní straně se totiž vytvoří nepěkná boule. Použitý plast navíc vypadá docela lacině o obzvlášť z boku, kdy jsou do plochy tohoto plastu zasazeny nevzhledné pryžové bubliny, vypadá mobil spíše jako dětská hračka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S novými kryty telefon přibral na tloušťce a ztratil na eleganci

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výměna krytů je velmi snadná

Jak fungují vlny?

Princip Wave Messagingu je docela jednoduchý. V telefonu nakreslíte nebo vyberete jednoduchý bitmapový obrázek o velikosti 90 × 12 bodů, případně napíšete text o maximální délce 15 znaků, který se do této mřížky automaticky rozloží. Tím jsou zadána zdrojová data, která se mají ve vzduchu vypsat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Textový vzkaz a přednastavená srdíčka

V řídicím obvodu ukrytém v zadním krytu se nachází mimo jiné čidla horizontálního příčného zrychlení. Jakmile čidla zaznamenají pohyb, začne se do dvanácti světelných diod postupně v rychlém sledu promítat všech 90 sloupců zadaného obrazce nebo textu. Vybarvený bod v obrazci znamená pochopitelně rozsvícení diody. Čidla zaznamenávají směr pohybu a podle toho se obrazec začne zobrazovat od začátku nebo od konce tak, aby byl výsledný efekt v obou směrech mávnutí stejný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlastní obrázek.. • ..připravený obrázek.. • ..a nápis jako stvořený pro valentýnskou párty

A co na to lidský zrak? Jakmile se při máchnutí zleva doprava rozsvítí na diodách první sloupec obrazce, oko jej zaznamená a díky zvýšenému jasu se natolik „vypálí“ do sítnice, že chvíli trvá, než se vjem zcela vytratí. Mezi tím se však se stejným efektem postupně zobrazí zbývající sloupce obrazce při současném pohybu telefonu.

Telefon po vypsání celého textu pohasne, ale lidské oko ještě stále vidí promítnutý obraz. To stejné se děje při zpětném pohybu zprava doleva, kdy je však text vypisován obráceně. Zvýšeného efektu a lepší čitelnosti textu se dosáhne při rychlém opakovaném míhání. Samozřejmě je také efekt daleko působivější v úplné tmě. Za běžného denního světla není kontrast svítících bodů a okolí natolik silný, že obraz na sítnici zůstane jen velmi krátkou dobu a text je proto většinou nečitelný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Opravdu si nevymýšlíme, píšeme skutečně ve vzduchu

Nápis nebo obrázek

Ovládací program Wave Messagingu najdete v telefonu mezi javovými aplikacemi. Prostředí aplikace je velmi jednoduché a nemůžete se v něm ztratit, jedná se o běžnou textovou nabídku. Pakliže si nebudete vědět rady, je k dispozici jednoduchá nápověda.


Nabídka aplikace

Na výběr máte možnost tvorby nového textového vzkazu, vytvořit můžete také svůj vlastni obrázek, anebo si můžete ulehčit práci výběrem některého již připraveného. Své oblíbené vzkazy nebo povedené obrázky si můžete uložit do archivu.


Tvorba textového a obrázkového vzkazu • archiv

Ve složce nastavení je pak možné vybrat zvukový doprovod, kterým může být libovolná vyzváněcí melodie a nastavit můžete samozřejmě také hlasitost tohoto vyzvánění nebo jej zcela vypnout.


Nabídka předchystaných motivů

Zachytit světelné nápisy na fotografii nebylo vůbec snadné. Zvolili jsme jediné možné řešení, kterým je fotografie pořízená s delším expozičním časem. Také proto je na některých obrázcích nápisů nebo obrázků hned několik. Za dobu expozice snímku se mi v těchto případech podařilo mávnout mobilem hned několikrát. Natočení videosekvence je nemyslitelné, protože počet snímků za sekundu u běžného videozáznamu je menší než frekvence, se kterou se vypisují jednotlivé sloupce obrazce.

Klepněte pro větší obrázek A takto to může dopadnou při desetisekundovém snímání

Zábava zase trochu jinak

Wave Messaging není žádná revoluční funkce, je to spíš hračka pro mladé. Jako každá hračka se zřejmě brzy omrzí, ale do té doby vám přinese spoustu zábavy. Jen se musíte zamyslet nad tím, kolik jste ochotni do takové zábavy investovat. Mobilní telefon Nokia 3220 stojí přibližně 5 500 Kč a speciální kryty také nebudou nejlevnější. Zatím jsme v žádném českém obchodě nenašli, podle zahraničí ale cenu odhadujeme zhruba na 1 100 Kč.

Diskuze (31) Další článek: Nejlepší tipy a finty pro Symbian Series 60

Témata článku: Nokia, Příslušenství, Nokia 3220, Vzduch, WAV, Dětská hračka, Jednoduchá nápověda, Mobil, Možné řešení, Revoluční funkce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40