Nokia X3 Touch and Type: dokonalá symbióza (test)

Nokia X3-02 přináší kombinované ovládání přes displej i klávesnici. Ačkoli nejde o smartphone, zaujme výbavou a kvalitním zpracováním.
Nokia X3 Touch and Type: dokonalá symbióza (test)
Kapitoly článku

Čínské zvyky

Nokia X3 Touch and Type v sobě spojuje dotykové ovládání s alfanumerickou klávesnicí umístěnou pod displejem. Nejde přitom o klasickou klávesnici. V nové Nokii mají její tlačítka na první pohled atypické rozmístění. Standardně jsme totiž zvyklí na tři sloupce, v případě Nokie X3 Touch and Type (pokud počítáme i funkční tlačítka) jsou klávesy rozloženy v mřížce 4 × 4.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nulu a na ní ukotvenou mezeru, mřížku a hvězdičku najdeme v pravém sloupci. Specializované klávesy pro přijetí/ukončení hovoru, vstup do zpráv a spuštění přehrávače tvoří první řádek. Psaní na novém typu klávesnice vyžaduje trochu cviku. Po napsání tuctu zpráv jsme dělali překlepy jen minimálně. Píše se na ní dobře a velmi rychle, avšak pouze za předpokladu, že telefon držíte v pravé ruce. V opačném případě musíte palec na ruce natahovat přes celou jeho šířku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice Nokie X3 Touch and Type

Samotné klávesy jsou vyrobeny z pevného plastu. Mají dostatečnou velikost, takže jejich pohodlně stlačí i uživatelé s většími prsty. Jejich odezva i zdvih je přiměřená. Klávesy jsou dobře rozlišeny, díky čemuž je nahmatáte i bez pohledu na klávesnici. Až si po čase zažijete, že nula je vpravo dole, neměli byste mít žádné vážnější výhrady.

Kombinované ovládání

Nokia X3 Touch and Type dostala dotykový displej s úhlopříčkou 2,4 palce. Pro srovnání Sony Ericsson Xperia X10 Mini disponuje jen o něco větším 2,5" displejem. Rezistivní TFT panel zobrazí 256 tisíc barev a nabídne rozlišení 240 × 320 pixelů. Telefon není vybaven akcelerometrem. Chybí také světelný senzor, který by podle světelných podmínek automaticky upravoval jas displeje.

Klepněte pro větší obrázek

Podle některých uživatelů může být displej Nokie X3 Touch and Type příliš malý na dotykové ovládání. Jinému bude vadit příliš hrubý rastr při daném rozlišení. Na obojí si ale časem zvyknete a po nedlouhém používání vám tyto vlastnosti nepřijdou nijak zvláštní. Prostředí je přizpůsobeno pro ovládání pomocí dotyku. Navíc telefon je navržen tak, aby jej bylo možno ovládat jednou rukou, což považujeme za velkou výhodu.

Pohyb v prostředí je realizován výhradně pomocí dotyku na displeji, o čemž vypovídá také chybějící směrový kříž, známý z nedotykových verzí Series 40. Pro psaní naopak využijete hardwarovou klávesnici, displej vám virtuální tlačítka pro zadávání znaků v žádné části menu nenabídne. Tento nový koncept, který asijští výrobci znají delší dobu, je u nás novinkou. Přestože jsme byli mírně skeptičtí, po pár hodinách testování jsme mu přišli na chuť.

Series 40 pro dotyk

Jak už bylo řečeno, Nokia X3 Touch and Type není smartphone. Disponuje uzavřeným operačním systémem s uživatelským rozhraním Series 40. Systém již známe ze starších modelů finského výrobce, prostředí systému je ale nově upraveno pro dotykové ovládání. Šestá dotyková verze rozhraní Series 40 je dobře zvládnutá. Virtuální tlačítka mají dostatečnou velikost, stejně i všechny ikony. Ovládání pomocí prstu je přesné a to i navzdory rezistivní displeje, kterému by vzhledem k jeho velikosti určitě více pasovala kapacitní metoda snímání dotyku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídku lze zobrazit dvěma způsoby

Rozhraní nabízí aktivní pohotovostní režim, který je samozřejmě možné vypnout. Na domovské obrazovce lze zobrazit několik aplikací či odkazů. Nechybí hodiny, kalendář, lišta zkratek či komunity. Poslední zobrazení zajistí propojení domovské obrazovky se sociálními sítěmi. Hlavní nabídku lze zobrazit dvěma standardními způsoby. V nastavení si můžete zvolit mezi zobrazením Seznamu nebo Ikon s popisky. Oba způsoby se dají pohodlně ovládat dotykem prstu. Uspořádání ikon není možné měnit. Vytváření složek není podporováno.

Bez 3G ani na krok

Nokia X3 Touch and Type nabízí výbornou komunikační výbavu. Zavoláte si s ní ve všech běžných pásmech sítí druhé i třetí generace. Novinka však kvůli absenci sekundární kamery nad displejem nepodporuje videotelefonování. Reproduktor pro zvuky systému umístěný ve spodní hraně má dostatečnou hlasitost. Kvalita hovoru je na dobré úrovni. Žádné problémy jsme během testování nezaznamenali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Práce s kontakty

Standardní možnosti nabízí i adresář telefonu. Kontakty třídí podle jména, přičemž jméno a příjmení se nezadává samostatně. K jednotlivým adresátům lze přidělit několik detailů. Nechybí e-mailová adresa, webová stránka i více telefonních čísel. Inteligentní vyhledávání přímo z domovské obrazovky bohužel chybí. Kontakty v adresáři lze třídit do skupin. Nechybí synchronizace kontaktů s Ovi či rychlá volba. Hlasové funkce uzavírá deník hovorů, který zaznamenává komunikační události zahrnující akční zpráv, trvání hovoru i počítadlo dat.

Textování radostí

Zadávání textu vyžaduje zvyk, zejména kvůli zmíněnému atypickému rozmístění klávesnice. Po napsání několika zpráv jsme mu však přišli na chuť. Rychlý přístup ke zprávám zajišťuje i specializované tlačítko. MMS i SMS zprávy mají společný editor, lze je zobrazit v přehledných konverzacích. Při psaní se dá zapnout prediktivní podpora slovníku T9. Po přidání multimediálního obsahu se zpráva automaticky odešle jako multimediální.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí zpráv

Předinstalovaný e-mailový klient nakonfigurujete několika kliknutími. Při nastavování e-mailového účtu si můžete vybrat dokonce z českých poskytovatelů jako Seznam nebo Centrum. E-mailový klient umožňuje přidání i více účtů. Podpora protokolů IMAP4 a POP3 je samozřejmostí. Z nastavení e-mailu je k dispozici potvrzení načtení a vymazání zpráv a úprava používání služby během datového roamingu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
E-mailový klient s několika účty

Témata článku: Nokia, Recenze, Test, Nokia C3, Nokia C3 Gold Edition, Nokia C3 Touch and Type, Nokia X3, Nokia X3 Touch and Type, Sony Ericsson Xperia X10, Sony Ericsson Xperia X10 mini, Sony Ericsson Xperia X10 mini pro, Nový začátek, Rychlá volba, Nový koncept, Nový status, Integrovaný čip, E-mailová adresa, Jednoduchý nástroj, Pracovní telefon

Určitě si přečtěte

Alcatel Idol 5S: skvělý muzikant s vysokými ambicemi [recenze]

Alcatel Idol 5S: skvělý muzikant s vysokými ambicemi [recenze]

** Idol 5S je nejvyšší telefon z portfolia Alcatelu, výbavou ale spadá do střední třídy ** Hlavním benefitem má být kvalitní zvuk se stereo reproduktory ** Zaujmout zahodlá i skvělým designem a kvalitním hliníkovým tělem

Včera | Miksa Martin | 1

Nokia 8: poctivec, jenž spoléhá na finské jméno [recenze]

Nokia 8: poctivec, jenž spoléhá na finské jméno [recenze]

** Telefon nabízí nekompromisní výkon a zážitek z čistého Androidu ** 13Mpx snímače na zadní straně lákají na zajímavé vychytávky ** Sice nemá OLED panel, přesto jeho displej mnohé ohromí

12.  11.  2017 | Měchura Milan | 34

Motorola Moto Z2 Play: návrat žiletky jako platformy pro Moto Mods [recenze]

Motorola Moto Z2 Play: návrat žiletky jako platformy pro Moto Mods [recenze]

** Moto Z2 Play je kompatibilní se všemi Moto Mods ** Oproti předchozí generaci nepřináší moc vylepšení ** Moto Mods vás musí zaujmout, jinak je konkurence lepší

5.  11.  2017 | Vrbacký Jakub | 3

Sony WF-1000X: osvoboďte se od drátů i okolního hluku [vyzkoušeno]

Sony WF-1000X: osvoboďte se od drátů i okolního hluku [vyzkoušeno]

** První kompletně bezdrátová sluchátka od Sony ** Jsou lehká a maličká, přesto překvapují dobrým zvukem ** Proti konkurenci obsahují navíc funkci potlačení okolního hluku

3.  11.  2017 | Láska Jan | 4

Vodafone Smart E8: čekání na Godota [recenze]

Vodafone Smart E8: čekání na Godota [recenze]

** Primárně telefon, až potom chytré zařízení ** Podprůměrný displej vadí víc než nízký výkon ** Pomalý, rozvážný, přesto stabilní a odladěný

3.  11.  2017 | Herodek Martin | 5

iPhone X v prvních recenzích: Face ID funguje skvěle, ani dvojče jej neobelstí. Většinou

iPhone X v prvních recenzích: Face ID funguje skvěle, ani dvojče jej neobelstí. Většinou

** Všichni zkouší nachytat Face ID. Většinou selhávají ** Všichni zmíní krizové prvky, ale pak chválí ** Je iPhone X skvělý, nebo Apple dobře zvládá PR?

1.  11.  2017 | Kůžel Filip, Cmar Jozef | 212