Nokia X6: buď sbohem, XpressMusic (test)

X6 navazuje na úspěšnou Nokii Tube, nově přichází s kapacitním displejem. Ponechala si však některé starší koncepty XpressMusic, včetně pomalého procesoru.
Nokia X6: buď sbohem, XpressMusic (test)
Kapitoly článku

Důvěrně známé prostředí dotykového Symbianu S60 páté edice nepřekvapí závratnými novinkami. Opět se potkáte s mírně nekonzistentním ovládáním, kdy v některých částech systému je třeba potvrdit volbu dvojím poklepnutím, jinde stačí jediný dotyk prstu. K zavírání aplikací v multitaskingu slouží zase delší podržení na místě. Ovládání přes kapacitní displej je naštěstí přesné a pohodlné, povrch je citlivý už na letmý dotek bříška prstu. Ztraceny nebudou ani dámy s delšími nehty. V poslední firmwarové verzi potěší také přítomnost kinetického rolování ve vybraných částech menu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Na domovské obrazovce se nachází prostor pro čtyři zástupce pro rychlé spuštění často používaných aplikací, panel kontaktů v horní části obrazovky může obsahovat až dvacet avatarů s veškerou historií komunikace včetně SMS, chatu a e-maily s nejoblíbenějšími lidmi z adresáře. Do něj lze uložit neomezené množství vícepoložkových záznamů a kontakty rozdělit do skupin. Telefon dokáže zobrazit kontakty zároveň z paměti i ze SIM karty. Příchozí události oznámí jeden ze šesti vyzváněcích profilů, u každého z nich lze provést editaci a nastavit jeho časovou platnost. Po zhasnutí displeje indikuje zmeškané události problikávající středová klávesa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Komunikační nástroj

Editor pro SMS a MMS je společný, po přidání obsahu se textová zpráva změní v multimediální. Maximální velikost přílohy v MMS je stanovena na 600 kB. Prostor na zprávy i e-maily je omezen vnitřní pamětí, stav obsazenosti zjistíte přímo z hlavní nabídky stisknutím levé kontextové klávesy a potvrzením volby Detaily paměti. X6 dokáže sama nastavit e-mailovou schránku v několika krocích, pro firemní poštu slouží aplikace Mail for Exchange, kterou je však potřeba doinstalovat. Na stránkách Nokia ji najdete zdarma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pro textovou komunikaci je nezbytná klávesnice, v X6 najdete pouze virtuální. Na obrazovce může zobrazena ve formě klasické numerické matice 4 × 3 nebo po přetočení displeje také jako plná QWERTZ klávesnice se sekundárními sadami symbolů a znaků s diakritikou. Proti 5800 zmizela volba zadávání znaků pohybovými gesty. Psaní na obou typech klávesnice je pohodlné, i když u prvomajitelů dotykového telefonu bude chtít trochu cviku. Zbytečně velký je font v náhledovém okénku, kde jsou vidět pouze dva řádky napsaného textu. Editor celou dobu odpočítává počet napsaných znaků, při psaní zpráv informuje i o rozdělení dlouhé SMS do více částí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Do detailu jsou dotaženy organizační funkce. Tradiční symbianovský kalendář nepřekvapí denním, týdenním i měsíčním pohledem a možností zadání opakované připomínky dané události. Složka Kancelář nabídne užitečnou aplikaci Poznámky, jednoduchou kalkulačku, převodník jednotek a také překladový slovník, do kterého si přímo ze stránek Nokia můžete zdarma stáhnout požadované světové jazyky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavním zaměřením nové řady X jsou multimédia. Nokia X6 dostala opět typický symbianovský přehrávač, který trpí neduhem zdlouhavého zařazování nových skladeb do knihovny. Písničky ve formátech MP3, WMA a AAC dokáže třídit podle názvu alba, jména interpreta nebo skladatele, případně žánru a seřazovat je ve zvoleném pořadí do playlistů. Osmipásmový grafický ekvalizér obsahuje pět pevných předvoleb, další profily s vlastním nastavením výšek a basů je možné vytvořit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

FM rádio funguje pouze po připojení sluchátek, při spuštění automaticky naladí dostupné stanice. Díky funkci AF dokáže přeladit na silnější kmitočet právě poslouchané stanice, nechybí ani RDS. Z rádia nelze pořizovat nahrávky do telefonu, společně s přehrávačem však hudba může hrát na pozadí systému. Kvalita zvuku je vyšší při poslechu do sluchátek, hlasitost je dostatečná i ve výstupu do vestavěných stereo reproduktorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát povýšil proti 5800 ze tří na pět megapixelů. Integrována byla optika Carl Zeiss, nechybí autofocus a dvojdioda k přisvícení. Podobně jako u ostatních pětimegapixelů výrobce podává i X6 velmi dobré fotografické výsledky. Svědčí jí zejména denní světlo, poradí si také s makrosnímky. Konečně se tak stírá hranice mezi čistě hudebním telefonem a ryzím fotomobilem, novinka si výborně poradí s obojím. Video natáčí v rozlišení 640 × 480 pixelů rychlostí 30 snímků za sekundu a ukládá je ve formátu MP4 nebo 3GP. Přehrávání videosnímků má na starosti Real Player, který si však neporadí s formáty Xvid a DivX.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Málo inovací

Po stránce konektivity nechybí X6 nic podstatného. Obsahuje Wi-Fi, asistovanou GPS i podporu sítí 3G včetně rychlých dat HSDPA. Vedle toho se dokáže připojit na všechny čtyři používané frekvence GSM. Spojení s počítačem zajistí bluetooth nebo USB, obojí ve verzi 2.0. Nativní internetový browser poskytuje komfortní zázemí pro prohlížení webových stránek, chybí snad jen multidotykové gesto pro zoomování. Vylepšit softwarovou výbavu telefonu lze instalací některé z volně dostupných aplikací pro Symbian S60 9.4 nebo pro stažení využít oficiální obchod Nokia Ovi Store.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kontakty lze spravovat pomocí aplikace Ovi Contacts, další obsah telefonu synchronizujete s využitím PC Suite. Velkým lákadlem ke koupi Nokie X6 je podpora bezplatné hlasové automobilové i pěší navigace Ovi Maps. Po stažení mapových podkladů celého světa, které Nokia poskytuje opět zdarma, je možné navigovat za pomocí satelitů GPS bez účasti BTS a ušetřit tak poplatky za datové přenosy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Nokia X6 je mladý moderní telefon, který zaujme nejen teenagery, jak by se podle barev, výbavy a designu mohlo zdát. Spokojeni s ním budou také ti, kdo vedle multimediálních schopností od mobilu očekávají dobře zvládnuté komunikační a kancelářské funkce. Musí se však obejít bez mechanické klávesnice. Smartphone lze použít dokonce jako plnohodnotnou navigaci. Pro český trh byla zvolena konzervativní celočerná varianta, prodává se za cenu okolo 10 tisíc korun. Telefon však existuje ještě v živějším bílo-růžovém a bílo-zlatém provedení, které jsme testovali.

Vzhledem k podobnosti X6 s předchůdkyní 5800 se nabízí otázka, zda se vyplatí za lehce pozměněný design a kapacitní displej připlatit tři tisíce. Slabou stránkou novinky je méně precizní konstrukce a absence slotu pro paměťové karty. Přímou konkurenci najde v modelu Sony Ericsson Vivaz, který za stejnou cenu nabídne menší rozměry a 8Mpx fotoaparát s natáčením videa v HD ready rozlišení.

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia X6, Nokia X6 32GB, Nokia X6 8GB, Sony Ericsson Vivaz, Prodejní varianta, Hlavní zaměření, Test, Pěší navigace, Malá zdířka, Kmitočet, Senzorová klávesa, Půldruhý rok, Čtvrtrok, Jediný dotyk, Skvělá výbava, Dědice, Celočerná varianta


Určitě si přečtěte