Nokia X7: nepřesvědčivá hudební vábnička [recenze]

Od novinky se systémem Symbian Anna se kromě velkého displeje čekalo víc. Dokáže někoho zaujmout další řadový smartphone?
Kapitoly článku

Nokia X7 se představila současně s dotekovou manažerkou E6 a obě jsou prozatím jedinými telefony s upgradovaným systémem Symbian Anna. Telefony se od sebe liší svým zacílením, u X7 máme hovořit o mladších uživatelích, kteří se chtějí nechat nalákat na multimediální telefon s velkým 4" displejem a designovým hranatějším tělem. Bude to však stačit?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia X7 na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní pevná konstrukce, netuctový design
  • velký 4" AMOLED kapacitní displej
  • Symbian Anna vylepšuje některé vlastnosti starší verze
  • hlasité stereoreproduktory
  • 8Mpx fotoaparát s LED bleskem a natáčení HD videa

Hlavní nedostatky:

  • na danou úhlopříčku malé rozlišení displeje, není ClearBlack
  • Symbian Anna stále zaostává za konkurencí
  • fotoaparát nemá autofokus
  • chybí HDMI konektor

Nokia X7
Klepněte pro větší obrázekNokia X7 je multimediální telefon se čtyřpalcovým dotykovým displejem AMOLED a osmimegapixelovým fotoaparátem, který překvapivě postrádá autofocus. Smartphone je vybaven OS Symbian^3 s updatem Anna a stereoreproduktory. rozměry a hmotnost: 120 × 63 × 11,9 mm, 145 g
displej: 4'', AMOLED, 360 × 640, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (pět pásem), GPRS (107|86 kb/s), EDGE (296|237 kb/s), HSPA (10,2|2 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 350 MB, 256 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 300 mAh, procesor: ARM1176 680 MHz
hardware: GPS, akcelerometr
operační systém: Symbian Anna
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), dvoudiodový blesk
74%
hardware
97%
software
kataloginfo výrobce
cena: 10 000 Kč

Kovová krasavice

Nokia X7 nepatří mezi telefony, o nichž v kapse téměř nevíte. Hmotnost 146 g není zanedbatelná a rozměry 119 × 62 × 12 mm jsou odvislé od velikosti kapacitního displeje. Do rukou i při svých větších rozměrech padne Nokia X7 velmi dobře. Abychom nedrželi nudnou tmavou placku, ořezali designéři všechny rohy čelní strany a ještě do nich umístili drobné mřížky s pěticí otvorů. Zatímco tyto otvory ve spodní řásti slouží jako výstupy stereo reproduktorů, o těch horních mluvíme jako jejich imitacích. Hlasité reproduktory jdou dobře slyšet, netlumí je podložka, jak je tomu třeba u E7.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Netradiční design si u mnoha získal obdiv, ale u jiných zatracení. Opět se tedy potvrdilo, že vzhled telefonu je jen otázkou vkusu. Telefon se prodává ve tmavé verzi Dark Steel, ale možná se k nám však dostane i černo-bílá. Rozhodně by mladistvé X7 slušelo i více jinak barevných plastů, vždyť proč se neodvázat. Nokia X7 je však z velké části pokryta kovovým materiálem a jeho barevné zpracování by bylo nákladnější. Díky tomu je její tělo pevné a nevrže ani při silném stlačení. Během testování jsme nezaznamenali jakoukoliv vůli. Podobně, jako v případě ostatních nejnovějších modelů výrobce, ani u Nokie X7 není možné sejmout zadní kryt. Tělo telefonu tvoří tedy jeden pevný celek.

X7 mohu pochválit za tvarování těla, její záda jsou totiž příjemně prohnuta, přitom položený mobil se nedá nijak rozhoupat do stran. V ruce se tak drží velmi dobře, k tomu připočtěte chladivý pocit z kovových zad. Horní a spodní části jsou tradičně plastové z důvodu propouštění signálu zabudovaných antén. Horní strana obsahuje tradiční konektor microUSB a 3,5mm jack. V krabici objevíte parádní špunty WH-701 s ovládacím modulem na kabelu, známe je už z balení N8. Do microUSB se dá připojit redukce USB OTG na připojení USB zařízení, v krabici ji však nenajdete. Při nabíjení přijdete na to, že výrobce kulišácky konektor otočil o 180°, takže konektor se zasunuje naopak. Nezbylo místo na ceněný HDMI konektor.

Do šuplíku ponožky

Podobně jako je hranatá konstrukce, ostřejší výčnělek u jacku sluchátek slouží jako zámek displeje a tlačítek. Nově se tak opouští tradice posuvného jezdce na levém (E7) či pravém (N8, C7) boku mobilu. Jedním stiskem se tak mobil uzamyká, ať už jste v menu kdekoliv, druhým stiskem se na displeji ukáže tlačítko Odemknout. Nedá se tak telefon hardwarovým tlačítkem nijak odemknout, ani podržením, ani dvojstiskem. Dodávám, že tlačítko je zkosené podobně jako rohy konstrukce, naklonění se dočkaly i horní a spodní strany.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na pravé zaoblené straně zbylo místo pro dvojtlačítko hlasitosti a spoušť fotoaparátu, obě nad povrch vystupují necelý milimetr, tisknou se dobře. Vlevo si výrobce nachystal překvapení v podobě slotu microSDHC a SIM karty. Na tom by nebylo nic extra, kdyby nepoužil specifický styl vysouvání příslušných šuplíčků. Zatímco na jedné straně se krytka jemně stiskne, opačný její konec se připraví jako drobné madlo k vysunutí. Tažením se šuplíček vysune, opačným pohybem jistě zacvakne. Neotřelé řešení se mi líbí, alespoň je na X7 co ukazovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Od výrobce dostanete jednu 8GB kartu darem, i do vnitřní 350MB paměti mobilu se také něco vejde. Pod zadní kovový kryt se nedá běžným způsobem nijak dostat, takže jen z papírů se dá vyčíst, že schovává 1 200 mAh baterii. V praxi mne mile překvapila výdrží, při nejjasnějším displeji, neustálé kontrole mailů, připojení k Wi-Fi a 3G sítím, pár hovorům a zpráv, poslechu hudby stačí nabíjet každý druhý den. Záda mobilu ještě nabídla prostor k umístění 8Mpx snímače a dvojité LED diody. Jelikož jde o stejný snímač jako třeba u C7, tak opět narážíme na fakt, že chybí autofokus, umí však natočit HD video.

ClearBlack jen pro elitu

Nokia X7 nabídne kvalitní dotykový AMOLED displej, jehož úhlopříčka měří rovné čtyři palce. Kapacitní panel zobrazí 16 milionů barev při rozlišení 360 × 640 pixelů. Displej je chráněn speciálních tvrzeným sklem Gorilla glass, takže není náchylný k poškrábání. Nechybí mu senzor pro automatickou regulaci podsvětlení, akcelerometr na otáčení zobrazení či proximity senzor, který vypne zobrazovač při telefonním hovoru. Potěší neustále svítící hodiny, které již známe z jiných modelů.

Klepněte pro větší obrázek 

Fandové tlačítek budou smutní z toho, že kromě jednoho hlavního pod displejem se tu další nevyskytují, vzpomínky na tlačítka tak zůstávají nadále u modelu C7. Displej si vzal předlohu u E7, novinka však přišla o technologii ClearBlack a to je bohužel krok zpět. Na jasném světle se displej čte bez potíží, na povrchu samozřejmě počítejte s mírným upatláním. Spodní tlačítko není nijak podsvícené a rovněž nepočítejte s informační diodou nebo známým „dýcháním“. Tlačítko vyčnívá nad povrch jen nepatrně, tiskne se bez obtíží. Na novou událost musí upozornit zvuk či symbol ve spořiči displeje.

Témata článku: Nokia, Recenze, Smartphony, Symbian, Nokia E7, Nokia N8, Nokia X7, Megapixelový fotoaparát, Komunikační schopnost, Barevné zpracování, Adresní řádek, Hud, Ukázková fotka, Dotykový amoled, Krasavice, Hudební zážitek, OS Symbian, Barevný plast, Tvar těla, Netradiční design, Madlo, Spodní tlačítko, Neotřelé řešení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Sony Xperia 5 II – nejlepší Japonec za dlouhá léta

RECENZE: Sony Xperia 5 II – nejlepší Japonec za dlouhá léta

** Xperia 5 II nabízí vynikající OLED displej v poměru 21 : 9 ** Se Snapdragonem 865 a 8GB RAM zvládne jakýkoliv úkol ** Foťák vyniká bleskovým ostřením a záznamem 4K videa při 120 fps

Milan Měchura | 54

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40