Nokia: zamyšlení ze tří pohledů

Diskuse pod články o Nokiích jsou stále stejné. Lidé zastávající se finského výrobce se přou a hádají se zarputilými odpůrci této značky. Zkusme se na věc podívat trochu podrobněji.
Nokia: zamyšlení ze tří pohledů

Za vcelku dlouhou dobu mého přispěvování na MobilMánii jsem si nemohl nevšimnout jednoho pravidelného jevu. Kdykoliv se na našich stránkách objeví ať už recenze, preview či jen zmínka o Nokii, strhne se velká vlna diskusí. Na tom by samozřejmě nebylo nic divného, kdyby nebyli diskutující očividně rozdělení na dva tábory. Příznivci - hrdě bránící svou oblíbenou značku a Odpůrci, kteří se všemožně snaží názory Příznivců vyvrátit a poplivat. Občas se objeví hlas Neutrálního pozorovatele, který si myslí své a na celou věc se dívá citově nezabarveným objektivním pohledem. Zkusíme si přiblížit názory jednotlivých skupin, posléze se pokusíme dovtípit příčiny tak velkých názorových rozdílů.

Nokia rules!

První tábor bych nazval „příznivci Nokie“, zkrátka Příznivci. Z celého koláče mobilně gramotných lidí si ukusují, dle mého pozorování, asi čtyřicet procent. Nedají na svou značku dopustit, starší Nokii stále považují za symbol technického pokroku a spolehlivosti. Nokie jim prostě přijde reprezentativnější než jiná značka. Mladí si zase chtějí každý den měnit nový kryt, skládat a vyměňovat melodie. Tímto jim Nokia přesně kápla do noty. Často volají na drahé linky, co posílají loga na displej, čímž utrácí nemalé částky. Jejich telefon jim připadá skvělý, protože jej má většina lidí v okolí. A co má většina, to je právě v módě. Na majitele ostatních značek se nezřídka dívají jako na „socky“, tedy na ty, co nemají na pořádný mobil, lépe řečeno, na pořádnou Nokii. Omluvte prosím ten výraz „socky“, ovšem v diskusích se objevuje z úst Příznivců čím dál častěji, tudíž nebylo od věci je citovat.

Bojovníci proti Nokii

Odpůrcům Nokie bych přiřknul také čtyřicet procent uživatelů. Tito lidé nesnáší Nokii právě z důvodů uvedených v předcházejícím odstavci. Příznivci se podle nich chovají nadřazeně a důležitě jen proto, že mají společností oblíbenou Nokii. Největší rozkoly se však týkají ceny mobilních telefonů tohoto finského výrobce. Ty jsou při uvedení na trh vyšší a co víc, cena starších přístrojů padá mnohem pomaleji než u konkurence. Odpůrci nemohou přenést přes srdce, že si Příznivci kupují tak drahé telefony, co „nic neumí“. Přijde jim to nesmyslné a považují Příznivce za hloupé.

Neutrální

Počítám-li dobře, na Neutrální zbývá dvacet procent. Tito lidé berou Nokii jako jednoho z výrobců mobilních telefonů. Mají o daném výrobku nejobjektivnější mínění a jejich věty zní „tenhle model má velmi dobré tamto, ovšem toto mi nepřipadá příliš promyšlené“ a tak podobně. V době největšího rozmachu Nokie si zachovali střídmý rozum a objektivní pohled.

Proč je Nokia tak populární?

Bavme se teď chvíli o mladších uživatelích. Na ty má totiž slovo Nokia největší vliv. Proč? Myslí si, že když mají Nokii, jsou automaticky atraktivnější a že jim jejich Nokie udělá lepší image, ať už před kamarády v partě či před spolužáky. Z čeho vychází toto kolektivní mínění? Asi pro to, že Nokie je vždy dražší než konkurence, z čehož plyne, že má majitel více peněz, potažmo jsou konečném důsledku více zajímaví. Jednoduchá myšlenka.

Dalším mnou zpozorovaným jevem je určitá kolektivizace majitelů Nokie. Ukazují si loga, vyměňují kryty nebo si posílají obrázkové zprávy. Musím připomenout, bavíme se o mladší, školou povinné mládeži. V žádném případě nejde o nějak závažný jev, nemusíte se bát, že má-li vaše dítě jiný telefon než Nokii, bude ve třídě odstrkován. Záleží na věkové kategorii či prostředí.

Trocha historie

Abychom našli odpověď na otázku kde se vzala obliba Nokie musíme zajít trochu do minulosti, konkrétně do roku 98–99, kdy se u nás začala mezi uživateli rozšiřovat Nokie 5110. V této době nastává mobilní „boom“ a mobily začínají nosit čím dál mladší uživatelé. Na trhu byl v kategorii lowend snad jen Alcatel a tudíž dražší Nokii vlastnilo jen pár šťastlivců s bohatými strýčky a tetičkami. A právě zde se vytvořil dětinský názor, že kdo má Nokii, je víc než „kdosi s Alcatelem“. Vodou na „mlýnské kolo značky Nokia“ byly i ony výměnné kryty, loga na displej, hry a další mládeží oblíbené „blbůstky“.

Nezřídka se dětinským názorem, že je Nokie nejlepší, setkávám i u starší generace. Zde je příčina opět v historii. Pravdou je, že Nokia byla svého času jednou z nejlepších ve svém oboru a modely jako 6110 patřily k průkopnickým a technickým divům své doby. Tito časové jsou však dávno pryč. Ovšem, jak se říká, zvyk je železná košile. U starších uživatelů stále přetrvává pověst Nokie jako nejlepšího výrobce mobilů. Důkazem pravdivosti předešlé věty pozoruji dennodenně ve svém okolí. Mluvím o důležitých pánech, kteří zastávají vysoké funkce a když je potkáte, mají u ucha, či na stole v drahé restauraci, Nokii 3310. Omluvte, prosím, mou ironii, ale tato skutečnost je názorným důkazem halo efektu zvaného Nokie.

A jak to bude dál?

I když nejsem jasnovidec, myslím, že silné jméno Nokie bude ještě chvíli zachováno. Vždy byly, jsou a budou mezi námi tací, kteří znají jen mobilní telefony Nokia. Ovšem ostatní výrobci mají oči a pomalu dochází na podstatu úspěchu Nokie. Všechny lowendové telefony ostatních výrobců se začínají provádět v několika barevných provedeních, podporují EMS, který sice není kompatibilní s Nokií, ale alespoň jej budou postupně podporovat všichni krom Nokie. Až bude konkurence dělat zajímavé telefony se spoustou, pro mladých důležitých funkcí, pak snad s klidem prohlásíme, že se tábory Přívrženců a Odpůrců, když už ne ztratí, tak alespoň zmenší.

Pozorujete ve svém okolí rozdílné názory na Nokii? Kam byste se zařadili vy? Mezi Příznivce, Odpůrce, nebo Neutrální?

 

Diskuze (333) Další článek: 5.10.2001 01:47 Propagace Nokiagame v plném proudu - je libo screensaver?

Témata článku: Nokia, Pohled, Velká vlna, Největší rozmach, Jednoduchá myšlenka, Silné jméno


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 4

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 16