Nokia zlevňuje své mobilní telefony

Nokia přichází s novou strategií a zlevňuje své přístroje až o 25 procent. Největší světový výrobce mobilních telefonů chce tímto krokem získat svůj ztracený podíl a bojovat o své zákazníky s výrobci jako je Samsung nebo Sony Ericsson.
Nokia zlevňuje své mobilní telefony

Převlékání kabátků se neujalo

Poslední rok nebyl pro Nokii rozhodně růžový. Nokie sice vytvořila neuvěřitelné množství nových modelů - konkrétně v rámci řady Series 40 -  většinou se ovšem jednalo o jeden a tentýž model, jehož hlavním rozdílem byl hlavně design.

Jakkoli se zdál tento krok zpočátku zajímavý, ve finále tím výrobce spíše utrpěl. Z pohledu zákazníků je nyní výrobce vnímán jako nedostatečně inovativní, což přiznala i samotná Nokia (viz dřívější článek). Typickým příkladem bylo nedávné uvedení Nokie 6610i s integrovaným fotoaparátem, který vychází ze staršího modelu 6610. Zákazníci to prý chtějí, ve skutečnosti se jedná o reinkarnaci téměř dva roky starého modelu.

Přichází snížení ceny

Nejnovější strategie finského výrobce bude ve znamení zlevňování svých přístrojů. Včera to napsal list Financial Times. V některých případech se sleva pohybuje až okolo 25 procent. Snížení cen by mělo proběhnout celosvětově a u většiny modelů, nejvíce bychom to měli zpozorovat u mobilů nižší kategorie. Luxusních modelů se to naopak dotkne nejméně, tvrdí obchodníci. Nokia chce tímto krokem získat svůj ztracený podíl, což rozhodně není utopické, na druhou stranu nemůžeme očekávat zvýšení zisku, jak tvrdí analytici.

Nokia potřebuje posílit hlavně u telefonů střední cenově kategorie a také ve třídě multimediálních modelů. Pomalý nástup výrobce byl vidět i letos na CeBITu, kde Nokia představila pouze jediný model v podobě megapixelové Nokie 7610. Finský výrobce uvádí, že v současné době má ve vývoji zhruba 40 nových modelů, z toho šest bude mít véčkovou koncepci. I v této kategorii Nokia zaspala, véčka jsou čím dál oblíbenější, z čehož vytěžil hlavně jihokorejský Samsung. Očekává se, že další generace Nokií se cenově vrátí "nahoru".

Zákazník může mít radost

Nokie už dříve uvedla, že v prvním čtvrtletí bude mít nižší tržby než očekávala. Ve skutečnosti se tak i stalo - výrobce zaznamenal pokles hrubého zisku cca o 17 procent a tržeb o 2 procenta, ačkoli firma očekávala nárůst o 3 až 7 procent. Nokia si dobře uvědomuje, že ji ohrožuje konkurence v podobě Samsungu nebo Sony Ericssonu. Na českém trhu Finům pije krev hlavně Siemens, kterému se u nás v poslední době velmi daří.

Zlevnění velké skupiny telefonů Nokii statisticky určitě pomůže a zákazník to zřejmě i ocení, obávám se však, že image výrobce číslo "1" ještě více klesne. Kvalita telefonů Nokie byla totiž donedávna vyjadřována hlavně cenou.

Témata článku: Nokia, Telefony

47 komentářů

Nejnovější komentáře

 • boss 6. 5. 2004 9:43:46
  nevite nekdo kdy se to bude slevnene?? Ja totiz mam telefon jen na...
 • PD 3. 5. 2004 14:33:39
  to dejvidek: např. operační systém (WM, Palm, Symbian).
 • dejvidek 3. 5. 2004 14:04:02

  2PD: Jaká je vyšší možnost, než je N6230?

  dejv

Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

** Za 3 500 Kč se chlubí třídenní výdrží ** Dosáhne na ni díky 5 020 mAh akumulátoru a Endurance módu ** Chcete ale používat Android bez barev?

15.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 23


komerční sdělení

Komerční sdělení