Nokia zlevňuje své mobilní telefony

Nokia přichází s novou strategií a zlevňuje své přístroje až o 25 procent. Největší světový výrobce mobilních telefonů chce tímto krokem získat svůj ztracený podíl a bojovat o své zákazníky s výrobci jako je Samsung nebo Sony Ericsson.
Nokia zlevňuje své mobilní telefony

Převlékání kabátků se neujalo

Poslední rok nebyl pro Nokii rozhodně růžový. Nokie sice vytvořila neuvěřitelné množství nových modelů - konkrétně v rámci řady Series 40 -  většinou se ovšem jednalo o jeden a tentýž model, jehož hlavním rozdílem byl hlavně design.

Jakkoli se zdál tento krok zpočátku zajímavý, ve finále tím výrobce spíše utrpěl. Z pohledu zákazníků je nyní výrobce vnímán jako nedostatečně inovativní, což přiznala i samotná Nokia (viz dřívější článek). Typickým příkladem bylo nedávné uvedení Nokie 6610i s integrovaným fotoaparátem, který vychází ze staršího modelu 6610. Zákazníci to prý chtějí, ve skutečnosti se jedná o reinkarnaci téměř dva roky starého modelu.

Přichází snížení ceny

Nejnovější strategie finského výrobce bude ve znamení zlevňování svých přístrojů. Včera to napsal list Financial Times. V některých případech se sleva pohybuje až okolo 25 procent. Snížení cen by mělo proběhnout celosvětově a u většiny modelů, nejvíce bychom to měli zpozorovat u mobilů nižší kategorie. Luxusních modelů se to naopak dotkne nejméně, tvrdí obchodníci. Nokia chce tímto krokem získat svůj ztracený podíl, což rozhodně není utopické, na druhou stranu nemůžeme očekávat zvýšení zisku, jak tvrdí analytici.

Nokia potřebuje posílit hlavně u telefonů střední cenově kategorie a také ve třídě multimediálních modelů. Pomalý nástup výrobce byl vidět i letos na CeBITu, kde Nokia představila pouze jediný model v podobě megapixelové Nokie 7610. Finský výrobce uvádí, že v současné době má ve vývoji zhruba 40 nových modelů, z toho šest bude mít véčkovou koncepci. I v této kategorii Nokia zaspala, véčka jsou čím dál oblíbenější, z čehož vytěžil hlavně jihokorejský Samsung. Očekává se, že další generace Nokií se cenově vrátí "nahoru".

Zákazník může mít radost

Nokie už dříve uvedla, že v prvním čtvrtletí bude mít nižší tržby než očekávala. Ve skutečnosti se tak i stalo - výrobce zaznamenal pokles hrubého zisku cca o 17 procent a tržeb o 2 procenta, ačkoli firma očekávala nárůst o 3 až 7 procent. Nokia si dobře uvědomuje, že ji ohrožuje konkurence v podobě Samsungu nebo Sony Ericssonu. Na českém trhu Finům pije krev hlavně Siemens, kterému se u nás v poslední době velmi daří.

Zlevnění velké skupiny telefonů Nokii statisticky určitě pomůže a zákazník to zřejmě i ocení, obávám se však, že image výrobce číslo "1" ještě více klesne. Kvalita telefonů Nokie byla totiž donedávna vyjadřována hlavně cenou.

Témata článku: Nokia, Telefony, Mobilní telefon, Telefon, Mobil

Určitě si přečtěte

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

** Doogee Mix dostává bezrámečkový design do nižších cenových pater ** Zaujme také vysoká operační paměť 6 GB RAM a velké úložiště ** Vše kazí jen špatně odladěné prostředí a slabší fotoaparát

8.  12.  2017 | Miksa Martin | 14

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2017 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2017 můžete koupit

** Vybíráme největší mobilní hity v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Své místo mají i tablety a tlačítkové telefony

1.  12.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 60

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

** Alcatel A7 je plastový telefon nižší střední třídy ** Hlavní lákadlo je 4 000 mAh s několikadenní výdrží. ** Má dostatek výkonu, paměti a stěžovat si nebudete ani na fotoaparát

6.  10.  2017 | Miksa Martin | 4