Nokia zlevňuje své mobilní telefony

Nokia přichází s novou strategií a zlevňuje své přístroje až o 25 procent. Největší světový výrobce mobilních telefonů chce tímto krokem získat svůj ztracený podíl a bojovat o své zákazníky s výrobci jako je Samsung nebo Sony Ericsson.
Nokia zlevňuje své mobilní telefony

Převlékání kabátků se neujalo

Poslední rok nebyl pro Nokii rozhodně růžový. Nokie sice vytvořila neuvěřitelné množství nových modelů - konkrétně v rámci řady Series 40 -  většinou se ovšem jednalo o jeden a tentýž model, jehož hlavním rozdílem byl hlavně design.

Jakkoli se zdál tento krok zpočátku zajímavý, ve finále tím výrobce spíše utrpěl. Z pohledu zákazníků je nyní výrobce vnímán jako nedostatečně inovativní, což přiznala i samotná Nokia (viz dřívější článek). Typickým příkladem bylo nedávné uvedení Nokie 6610i s integrovaným fotoaparátem, který vychází ze staršího modelu 6610. Zákazníci to prý chtějí, ve skutečnosti se jedná o reinkarnaci téměř dva roky starého modelu.

Přichází snížení ceny

Nejnovější strategie finského výrobce bude ve znamení zlevňování svých přístrojů. Včera to napsal list Financial Times. V některých případech se sleva pohybuje až okolo 25 procent. Snížení cen by mělo proběhnout celosvětově a u většiny modelů, nejvíce bychom to měli zpozorovat u mobilů nižší kategorie. Luxusních modelů se to naopak dotkne nejméně, tvrdí obchodníci. Nokia chce tímto krokem získat svůj ztracený podíl, což rozhodně není utopické, na druhou stranu nemůžeme očekávat zvýšení zisku, jak tvrdí analytici.

Nokia potřebuje posílit hlavně u telefonů střední cenově kategorie a také ve třídě multimediálních modelů. Pomalý nástup výrobce byl vidět i letos na CeBITu, kde Nokia představila pouze jediný model v podobě megapixelové Nokie 7610. Finský výrobce uvádí, že v současné době má ve vývoji zhruba 40 nových modelů, z toho šest bude mít véčkovou koncepci. I v této kategorii Nokia zaspala, véčka jsou čím dál oblíbenější, z čehož vytěžil hlavně jihokorejský Samsung. Očekává se, že další generace Nokií se cenově vrátí "nahoru".

Zákazník může mít radost

Nokie už dříve uvedla, že v prvním čtvrtletí bude mít nižší tržby než očekávala. Ve skutečnosti se tak i stalo - výrobce zaznamenal pokles hrubého zisku cca o 17 procent a tržeb o 2 procenta, ačkoli firma očekávala nárůst o 3 až 7 procent. Nokia si dobře uvědomuje, že ji ohrožuje konkurence v podobě Samsungu nebo Sony Ericssonu. Na českém trhu Finům pije krev hlavně Siemens, kterému se u nás v poslední době velmi daří.

Zlevnění velké skupiny telefonů Nokii statisticky určitě pomůže a zákazník to zřejmě i ocení, obávám se však, že image výrobce číslo "1" ještě více klesne. Kvalita telefonů Nokie byla totiž donedávna vyjadřována hlavně cenou.

Diskuze (47) Další článek: Oskar nabízí stipendia, třeba i právě vám

Témata článku: Nokia, Telefony, Mobil, Mobilní telefon, Nedávné uvedení, Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 75

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 27