Nokia zlevňuje své mobilní telefony

Nokia přichází s novou strategií a zlevňuje své přístroje až o 25 procent. Největší světový výrobce mobilních telefonů chce tímto krokem získat svůj ztracený podíl a bojovat o své zákazníky s výrobci jako je Samsung nebo Sony Ericsson.
Nokia zlevňuje své mobilní telefony

Převlékání kabátků se neujalo

Poslední rok nebyl pro Nokii rozhodně růžový. Nokie sice vytvořila neuvěřitelné množství nových modelů - konkrétně v rámci řady Series 40 -  většinou se ovšem jednalo o jeden a tentýž model, jehož hlavním rozdílem byl hlavně design.

Jakkoli se zdál tento krok zpočátku zajímavý, ve finále tím výrobce spíše utrpěl. Z pohledu zákazníků je nyní výrobce vnímán jako nedostatečně inovativní, což přiznala i samotná Nokia (viz dřívější článek). Typickým příkladem bylo nedávné uvedení Nokie 6610i s integrovaným fotoaparátem, který vychází ze staršího modelu 6610. Zákazníci to prý chtějí, ve skutečnosti se jedná o reinkarnaci téměř dva roky starého modelu.

Přichází snížení ceny

Nejnovější strategie finského výrobce bude ve znamení zlevňování svých přístrojů. Včera to napsal list Financial Times. V některých případech se sleva pohybuje až okolo 25 procent. Snížení cen by mělo proběhnout celosvětově a u většiny modelů, nejvíce bychom to měli zpozorovat u mobilů nižší kategorie. Luxusních modelů se to naopak dotkne nejméně, tvrdí obchodníci. Nokia chce tímto krokem získat svůj ztracený podíl, což rozhodně není utopické, na druhou stranu nemůžeme očekávat zvýšení zisku, jak tvrdí analytici.

Nokia potřebuje posílit hlavně u telefonů střední cenově kategorie a také ve třídě multimediálních modelů. Pomalý nástup výrobce byl vidět i letos na CeBITu, kde Nokia představila pouze jediný model v podobě megapixelové Nokie 7610. Finský výrobce uvádí, že v současné době má ve vývoji zhruba 40 nových modelů, z toho šest bude mít véčkovou koncepci. I v této kategorii Nokia zaspala, véčka jsou čím dál oblíbenější, z čehož vytěžil hlavně jihokorejský Samsung. Očekává se, že další generace Nokií se cenově vrátí "nahoru".

Zákazník může mít radost

Nokie už dříve uvedla, že v prvním čtvrtletí bude mít nižší tržby než očekávala. Ve skutečnosti se tak i stalo - výrobce zaznamenal pokles hrubého zisku cca o 17 procent a tržeb o 2 procenta, ačkoli firma očekávala nárůst o 3 až 7 procent. Nokia si dobře uvědomuje, že ji ohrožuje konkurence v podobě Samsungu nebo Sony Ericssonu. Na českém trhu Finům pije krev hlavně Siemens, kterému se u nás v poslední době velmi daří.

Zlevnění velké skupiny telefonů Nokii statisticky určitě pomůže a zákazník to zřejmě i ocení, obávám se však, že image výrobce číslo "1" ještě více klesne. Kvalita telefonů Nokie byla totiž donedávna vyjadřována hlavně cenou.

Diskuze (47) Další článek: Oskar nabízí stipendia, třeba i právě vám

Témata článku: Nokia, Telefony, Telefon, Nedávné uvedení, Mobil, Mobilní telefon


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 32

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45