Nokie budou dražší: začátek nové éry?

Již známé prohlášení o zdražování mobilů Nokia nyní potvrdil i prezident společnosti. Nové Nokie budou dražší a současné modelu se zlevňovat nebudou. A nejen to – nové Nokie budou kompatibilnější než mobily od konkurence.
Nokie budou dražší: začátek nové éry?

Prezident finské společnosti Nokia Matti Alahuhta představil tento týden letošní plány této společnosti. Opět všem přítomným novinářům zopakoval slib, že v první polovině letošního roku představí Nokia celých dvacet nových mobilních telefonů, na které se již všichni těšíme. Oznámil však ještě jednu – méně příjemnou – zprávu, o které se psalo již před časem: letošního roku dojde ke změně cenové politiky Nokie. Podle jeho slov nebudou ceny finských mobilních telefonů klesat, ale naopak budou nové Nokie dražší, větší a těžší. Chcete vědět proč?

Co je nové

Nokia vysvětluje toto zdražení skutečností, že do svých nových telefonů bude implementovat nové funkce a tím  nabídne uživatelům přístroje s novými možnostmi. Nokia také vyjádřila značné nespokojení se skutečností, že jejich současné mobilní telefony zaznamenaly na konci loňského roku cenový pokles. K tomu by podle Nokie v příštích letech již docházet nemělo a společnost vyvine na prodejce a mobilní operátory patřičně silný tlak k tomu, aby došlo k rychlému ustálení cen na původní úroveň.

Stejně jako konkurenční výrobci i Nokia věří novému multimediálnímu formátu dorozumívání – MMS zprávy budou hrát prim a implementace této technologie v nově připravovaných Nokiích prý předčí řešení konkurenčních výrobců. Bude tak jistě zajímavé sledovat další vývoj těchto technologií a velmi nerad bych se dožil situace, aby jednotliví výrobci – hnáni bláznivou snahou nabídnou toho více než konkurence – nepřizpůsobili obecné standardy k obrazu svému.

Za image se platí

Důsledkem tohoto boje by byla nemilá skutečnost, že přestože všechny telefony budou podporovat MMS, nebudou vzájemně kompatibilní a obrázek z Nokie prostě pošlete zase jen na Nokii. Tyto snahy o úpravy standardů jsou dobře patrny již dnes u společnosti Alcatel, jejíž model OT511 podporuje multimediální zprávy trošku více než konkurence.

Vraťme se ale zpět k nové cenové politice Nokie. Přestože se může zdát, že mobilní telefony Nokia nemají za svoji cenu co nabídnout, není tomu tak. Značka Nokia má totiž image silné a úspěšné společnosti, jejíž přístroje jsou určeny pro široké spektrum uživatelů kterým neudělají ostudu. Nokia se tak stávají luxusním zbožím, které lze směle srovnat se značkovým oblečením – protože když lze triko bez nápisu Nike zakoupit v tržnici o poznání levněji než ve značkové prodejně, proč spousta z nás sáhne po nesrovnatelně dražší možnosti? Že by kvůli image značky?

Zdroj informací: Nokia.com


Přečtěte si starší článek o tomto tématu:

Diskuze (49) Další článek: Právě vycházejí únorové Mobility

Témata článku: Nokia, Silný tlak, Přítomný novinář, Začátek


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39