Nokie, které jste ještě neviděli

Nokia chrlí jeden model za druhým. Některé z nich ovšem zřejmě nikdy nespatříme na vlastní oči, protože jsou určeny do jiných částí světa. Prohlédněte si pestrou přehlídku designových výstřelků, low-endů i technologických chuťovek.
Nokie, které jste ještě neviděli
Kapitoly článku

Nokia své telefony šíří po celém světě, a tak občas své výrobky musí přizpůsobit potřebám a zvyklostem místních zákazníků. Vznikají tak specifické modely, které v našich končinách nikdy nespatříte, protože zde nemusí ani fungovat. Nejvíce „svých“ Nokií má Čína, respektive Asie, jiné jsou určené výhradně pro Ameriku a poslední dobou se také začíná hodně myslet na Afriku.

Nokia 1255 – i Asie si žádá low-endy

Nokia 1255 je velmi jednoduchý telefon určený pro asijské sítě CDMA. Celkové vzezření telefonu by možná slibovalo alespoň barevný displej, bude ale muset stačit monochromatický.

Jak asi vypadá uživatelské prostředí, když výrobce použil i u tohoto jednoduchého modelu s malým displejem čtyřsměrné navigační tlačítko? Do mobilu se vejde slušných 250 kontaktů a 100 SMS, potěší osmihlasé vyzvánění a jednoduchý kalendář. Nokia také dokáže nahrát minutový zvukový záznam a pro Číňany jsou připravené dvě hry, Java nicméně chybí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 1255

Nokia 2255 a 2355 – jednoduchá decentní véčka

Obě low-endová véčka sice nemají integrovanou anténu, celkový vzhled je ale velmi příjemný. Obě jsou určena pro sítě CDMA, mají klasické prostředí Series 40. Potěší svítilna a rádio, žádné další složité funkce ale nemají, a tak si je může dovolit každý, kdo preferuje design. Podporují navíc první verzi Javy, wap 2.0 a 20hlasé vyzvánění, a tak je postaráno i o zábavu. Obě véčka jsou také velmi lehká, váží pouze kolem 80 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 2255 • Nokia 2355

Nokia 3155 – skrývá, co umí

Nokia 3155 je vzhledově vcelku obyčejné véčko s poměrně dlouhou vyčnívající anténou, funkčně se řadí o něco výš. Má totiž poměrně kvalitní vnitřní displej, který zobrazí až 262 tisíc barev na rozlišení 128 × 160 bodů. Vnější displej je sice jen monochromatický, rozlišení 96 × 65 bodů ale na zobrazení základních informací stačí. Má slušných 12 MB paměti, která nám u našich Nokií střední třídy trochu chybí. Nemá ale fotoaparát, a tak se paměť využije jen pro uložení různých vyzváněcích melodií ve formátu MP3. Potěší přítomnost FM rádia a Javy, nechybí dokonce ani docela rychlé datové přenosy – v některých sítích se rychlost může dostat až na 153 kb/s. Pod názvem 3155i byste tuto véčkovou Nokii našli i v americké nabídce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 3155

Nokia 6108 – klávesnice jen jako doplněk

Nokia 6108 si můžete snadno splést s evropským modelem 6100, ale jen pokud se nepodíváte pořádně. Klávesnice je totiž odklápěcí a najdete pod ní zvláštní zařízení pro rozpoznávání psaných znaků. Přednostně je samozřejmě určeno pro rozpoznávání složitého čínského písma, do digitální podoby ovšem dokáže převést i klasické písmo používané jinde na světě. Perličkou je čínsko anglický slovník, který je v telefonu nainstalován. Ostatní funkce se s evropským modelem shodují, 6108 tentokrát dokonce funguje v běžných pásmech GSM, a tak by měl běžet i u nás.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6108

Nokia 6155 – pro asijské technoidy

Další véčko pro Asii zaujme hlavně pro Evropana netradičním vzhledem a megapixelovým fotoaparátem s přisvětlovací diodou. Když přidáme slot pro paměťové karty, MP3 přehrávač, kvalitní vnitřní i vnější displej a možnost streamingu videa i audia, jedná se o vcelku kvalitní multimediální zařízení. Škoda jen, že chybí Bluetooth, které se kupodivu v Asii tolik neujalo. Bude muset stačit připojení přes kabel nebo infraport.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6155

Nokie 6235 – luxus není pro Evropu?

S Nokií 6235i jsem se poprvé setkal v reklamě jednoho českého internetového obchodu, telefon byl ovšem jen na titulním obrázku, nikoli v prodeji, a tak jsem se později divil, že skutečně existuje. Mobil se po funkční stránce podobá známé Nokii 6230, vzhledově se však blíží luxusnímu modelu Vertu. Díky podstatně běžnějšímu materiálu, ze kterého je vyroben, se však cena pohybuje na stravitelné úrovni. Telefon se prodává i ve Spojených státech a určitě je škoda, že se nedostal také k nám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6235

Nokia 6255 – osekaná vyšší třída

Další asijské véčko z Finska má fotoaparát s bleskem, jenž má sice jen VGA rozlišení, telefon ale nabídne slušnou výdrž a velkou kapacitu paměti – 32 MB uvnitř a navíc slot pro paměťové karty MMC. Displeje jsou na dostatečné úrovni, vnitřní má rozlišení 128 × 160 bodů a zobrazí 65 tisíc barev, vnější pak 4 tisíce barev na síti 96 × 65 bodů. Velmi kvalitní jsou datové přenosy, které probíhají přes odnož CDMA sítí 1×RTT. Nebude tak problém využívat streamované audio i video. Pod názvem 6255i se véčko prodává i v Americe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6255

Nokia 6265 – aby Asie nebyla ošizena

Nokia 6265 je CDMA verzí našich známých 6270 a 6280. Liší se jen vzhledem, kapacitou paměti, která se vyšplhala na 24 MB, a stejně jako 6270 nemá přední kamerku – videohovory asijská síť CDMA nedovoluje. Zachován zůstal kvalitní QVGA displej, výsuvná konstrukce, slot pro paměťové karty miniSD a dvoumegapixelový fotoaparát, který ovšem nemá příliš velkou podporu pro natáčení videa – točí pouze do rozlišení QCIF (176×144).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6265


V druhé kapitole předvedeme chystané novinky Nokie pro asijský a americký trh. K vidění bude například komunikátor se Symbianem UIQ.

Témata článku: Nokia, Skutečný zájem, Chystaná Nokia


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14