Norsko: UMTS krachuje!

V pátek 10. srpna 2001 zkrachoval v Norsku první operátor UMTS. Další budou pravděpodobně následovat. Norsko tak bude mít namísto čtyř UMTS sítí v lepším případě pouze tři.
Norsko: UMTS krachuje!

3G – příliš velké přetížení

Společnost Broadband Mobile, majitel licence na provoz sítě UMTS v Norsku, ohlásila v pátek bankrot. Důvodem byly dlouhodobější finanční potíže. Broadband Mobile v Norsku nevlastnil žádnou GSM síť, takže síť třetí generace musel začít stavět tak říkajíc "na zelené louce." V posledních měsících začal mít jisté zpoždění oproti původním termínům, ke kterým se závazal v licenčních podmínkách a dokonce mu začaly hrozit i mnohamilionové sankce. Vyhlášením bankrotu se tak Broadband vyhnul placení poměrně vysokých pokut za nesplnění licenčních podmínek.

Norsko UMTS příliš nepřeje

Norsko má přibližně 4 miliony obyvatel. Přesto se norská vláda rozhodla udělit 4 licence na provoz sítí UMTS. Teď se jí jedna licence vrátí zpět. Podle všeho to ale vypadá, že problémy začíná mít také další norský zájemce o licenci na provoz sítě třetí generace, společnost Tele2. Inu 4 miliony potenciálních uživatelů (pokud započítáme i kojence a důchodce) asi 4 sítě třetí generace neuživí.

Bude ČR další Norsko?

V ČR zatím jednají o udělení licence na provoz UMTS dva operátoři: Eurotel a RadioMobil (provozovatel sítě Paegas). Oskar zatím zůstává v ústraní a vyčkává na 2. kolo výběrového řízení kde bude dle slov Davida Stádníka, předsedy ČTÚ, vydražena minimálně jedna další licence.

Čistě teoreticky by v případě tří operátorů UMTS připadalo na každého z nich přes 3,3 milionu potenciálních zákazníků. Tato úvaha je však opravdu pouze teoretická. Ve skutečnosti je český telekomunikační trh schopen nabídnout každému operátorovi tak desetinu z toho, tedy 330 tisíc potenciálních zákazníků na jednoho UMTS operátora. Oproti Norsku je ale u nás 6,7 miliardy důvodů, proč by to měli mít naši operátoři složitější než jejich norští kolegové. Také kupní síla Norů je poněkud vyšší než kupní síla Čechů.

Hyn sa ukáže!

Broadband Mobile je již na telekomunikačním hřbitově. Stalo se tak dříve než stihnul vůbec spojit svůj první hovor. Co ale kdyby měl Broadband Mobile také svoji GSM_síť? Pak by musel buď zaplatit vysoké finanční sankce za zpoždění ve výstavbě sítě a síť dostavět, nebo by musel od výstavby UMTS sítě zcela upustit. Také by se ale mohlo stát, že spolu se sítí UMTS by šla ke dnu i síť GSM. Raději se mi to ani nechce domýšlet.

V ČR také zatím není situace s UMTS příliš růžová. Pokud se naše neoficiální informace nepotvrdí a RadioMobil se skutečně rozhodne za licenci na provoz sítě UMTS zaplatit 6,7 miliardy Kč, pak se ocitne v situaci, kdy veškeré své dosavadní zisky z provozu sítě GSM investuje pouze a jen do licence na UMTS. Poté bude muset ještě někde sehnat finanční prostředky na její výstavbu. Eurotel je na tom v tomto ohledu podstatně lépe. Obzvláště když za ním stojí obrovský kapitál Českého Telecomu.

Diskuze (16) Další článek: Chcete vědět, jak funguje volání s mobilem?

Témata článku: Ostatní, Norsko, UMTS, Krach

Určitě si přečtěte