Nostalgie: tři týdny s Nokií 1611

…aneb jak jsem strávil tři týdny s Nokií 1611 odtržen od moderních mobilních telefonů.
Nostalgie: tři týdny s Nokií 1611

Jednoho letního odpoledne, jsa znaven horkým sluníčkem, uzavřel jsem se svou přítelkyní sázku. Pro čtenáře MobilManie jistě nebude tak zajímavá výhra, jako spíše podstata sázky. Měl jsem na tři týdny vyměnit svůj mobilní telefon za stařičkou Nokii 1611.

Ach jo…takové pádlo

Když jsem dostal Nokii 1611 poprvé do ruky, připadalo mi černé „pádlo“ poseté spoustou tlačítek spíše dálkové ovládání od televize, než mobilní telefon. Jistě, určitá dávka elegance prezentovaná mírně zaoblenými hranami zde je, ale láska na první pohled to rozhodně nebyla. Nu což - tři týdny to snad vydržím.

Jak radostné bylo zjištění, že telefon funguje. Typicky zelené podsvícení, děděné u Nokií z generace na generaci, rozzářilo displej spolu s mým úsměvem. Možná se vám to bude zdát směšné, ovšem v tu chvíli na mne dýchla určitá nostalgie a já se přesunul o několik let zpět, do doby nezatížené pojmy jako Bluetooth, IrDA, HSCSD a tak dále. Mé snění přerušil až pohled na právě se vypínající přístroj. Stařečkovi již trošinku skřípají kosti a baterie nesedí pevně na svém místě, tudíž se telefon při větším stisku vypne. Takové drobnosti se však daly očekávat.

Na tom ovládání něco je

Spousta tlačítek na předním panelu mi taktéž mnoho klidu nepřidala. Dožadovat se nějakého manuálu by však bylo pošetilé. Ale tohle jsem již někde viděl. Ano, vzpomínám si: stejné klávesy měla i stařičká analogová Nokia 720, co ji táta před nějakým tím rokem používal. Pravda - musel jsem chvíli šmátrat, ale nakonec se mi ovládání zalíbilo a já se s Nokií trošku skamarádil.

Jak jsem později zjistil, některé příkazy se dají dokonce vykonat rychleji, než je tomu u kteréhokoli dnešního mobilu. Například vyvolání jména ze seznamu. Zmáčknete tlačítko ABC, napíšete prvních pár znaků a potvrdíte tlačítkem R, načež vám vyskočí kýžené jméno. Nebo uložení jména. Zmáčknete ABC pro psaní písmen, napíšete jméno, zmáčknete M, napíšete číslo a zmáčknete M. Opět žádný hledání v menu. Uložení textové zprávy se provádí pouhým zmáčknutím M a tak dále. Zkrátka - i když se to někomu může zdát nepravděpodobné - ovládání těchto starších Nokií nebylo těžké. Já si zvyknul a mé srdíčko si staříka oblíbilo zase o chloupek víc.

Musím zvětšit kartu SIM

Dalším krůčkem k mé překvapivé spokojenosti byla karta SIM, lépe řečeno způsob její instalace. Všechny dnešní telefony mají malé karty plug-in, ovšem starší telefony používaly nevyloupnuté karty označované jako ISO, nebo chcete-li STANDARD. Své samozřejmě vyloupnuté SIM karty jsem musel přilepit lepící páskou zpět do velké karty. Výměna karet je nyní pro mne mnohem pohodlnější, práce s většími kartami je snazší, než s prťavými plug-iny.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Na procházce

Abych se přiznal, telefon mi první týden ležel jen doma, s sebou jsem jej nenosil. Po týdnu jsem vzal tohoto staříka zase po dlouhé době do světa. Svůj vztah k mobilu bych nyní označil jako přátelský a lítostivých i pohrdavých pohledů svého okolí jsem si nevšímal. 

Jediná věc, která mne rozhořčila, byl způsob odesílání zpráv. Při odesílání musíte zadat číslo, není možné vybrat jméno ze seznamu. V menu jsem mnoho vymožeností nenašel. Na druhou stranu - teprve teď si uvědomuji, že mi některé „standardní“ funkce současných telefonů nijak zvlášť nechybí.

Na procházce

Strávit tři týdny s Nokií 1611 nebylo, i k mému překvapení, nic těžkého. Můžu říct, že jsem si zvykl a stařičká Nokia 1611 mi přirostla k srdci. Můj výlet do minulosti končí. Musím se ale přiznat, že se mi zpět do doby, ve které se každý předhání o to, čí telefon je menší a má víc funkcí, ani moc nechce.

 

Diskuze (16) Další článek: Ceny sad Twist na září

Témata článku: Nokia, Stařičká nokia, Nostalgie


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80