Noste Palma na zápěstí aneb na to jsme přece čekali

Zajímavým přístrojem hodlá rozšířit své portfolium známá hodinkářská firma Fossil. Nové náramkové hodinky totiž v sobě ukrývají kompletní kapesní počítač s operačním systémem PalmOS.
Noste Palma na zápěstí aneb na to jsme přece čekali

Klepněte pro větší obrázekŘada náramkových hodinek není prvním zařízením tohoto určení, které jsme mohli v minulých letech v nabídce tohoto výrobce spatřit. Dva předchozí modely - nabízené pod označením Wrist PDA a Wrist PDA PC - však tomu nejnovějšímu nesahaly ani po kolena - byly totiž vybaveny poměrně pomalým osmibitovým procesorem firmy Epson, kterému sekundovalo pouhých sto devadesát kilobajtů operační paměti. Dá se tedy říci, že spíše než náramkovými kapesními počítači byly tyto modely spíše pouhými elektronickými databankami.

Ted je však vše úplně jinak - nový model Wrist Phone je (tedy až na své titěrné rozměry 35 x 51 x 13 mm) skutečně plnohodnotným kapesním počítačem třídy Palm se všemi jeho hardwarovými i softwarovými částmi. Můžu směle prohlásit, že je srovnatelný kupříkladu s novým low-endovým modelem Palm Zire.

Klepněte pro větší obrázek

Při pohledu na fotografie tohoto drobečka se ani nechce uvěřit tomu, co vše se uvnitř ukrývá a jak se to tam tvůrcům podařilo vše vměstnat. Wirst PDA totiž pohání Motorola Dragon Ball VZ procesor taktovaný na 33 Mhz. Operační paměť má velikost dva megabajty a stejně velká je i přepisovatelná Flash pamět, ve které je schován samotný operační systém - ten je zde použit ve verzi 4.1. Rozlišení podsvětleného displeje je 160 x 160 obrazových bodů.

 

Ovládání se děje prostřednictvím dotekového displeje (malinkatý stylus je ukryt v pásku hodinek) nebo prostřednictvím tzv. Rocker Swith - kolébkového tlačítka umístěném na pravém boku hodinek. Ten umožňuje pohyb kurzoru a výběr zvýrazněné volby.

Softwarová kompatibilita s PalmOS světem je dokonalá. Na tomto malinkatém Palmu skutečně spustíte kterýkoli PalmOS program - výrobce však upozorňuje na fakt, že vzhledem k "malosti" displeje je lépe vybírat takové aplikace, které umožňují nastavit velikost fontů, protože některá písma mohou být skutečně velmi titěrná.

Komunikaci s okolním světem obstarává bud infračervený port nebo USB konektor. Zatímco USB konektor využijete především pro komunikaci a synchronizaci se stolním počítačem, infračervený port lze využít kupříkladu i pro ovládání televize či videorekordéru - stačí jen nainstalovat si odpovídající program.

Klepněte pro větší obrázek

O napájení přístroje se stará vestavěná lithium-iontová baterie, která vydrží na jedno nabití asi čtyři dny s průměrnou denní prací nepřesahující půl hodinu. Praktické používání těchto hodinek tedy bude vypadat asi tak, že každý večer poputují do kolébky, kde se vždy dobijí na plnou kapacitu.

Diskuze (9) Další článek: Bomba: streamované mobilní video na Nokii 7650 i bez UMTS

Témata článku: Epson, Fossil


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82