Nová Nokia 5140: odolnost nadevše

Včerejší nový telefon Nokie je určen pro aktivní uživatele, kteří se s telefonem moc nemazlí. Nokia 5140 je odolná proti nárazu, prachu a vodě. Ve výbavě nalezneme integrovaný fotoaparát, rádio a novou technologii push-to-talk.
Nová Nokia 5140: odolnost nadevše
Kapitoly článku

Nová Nokia nabízí Push to talk

Nokia včera v New Yorku představila nový odolný telefon pod označením 5140. Jedná se o první světový telefon GSM, který podporuje novou technologii Push to talk, navíc nabízí také odolný kabát a integrovaný digitální fotoaparát. 


Technologii Push to talk zde nebudeme blíže rozebírat, protože jsme o ní připravili samostatný článek. Doporučujeme jej přečíst. Z mobilního telefonu se stane vysílačka se všemi výhodami.

U nového modelu 5140 lze využívat vestavěný fotoaparát pro obrazovou komunikaci, technologie Push to talk totiž nabízí i přenos videa. To by na úvod stačilo, můžeme vám ovšem slíbit, že se na tuto technologii brzy podíváme podrobně.

Nokia v souvislosti s uvedením modelu 5140 také ohlásila, že v průběhu roku 2004 představí celou řadu telefonů s podporou Push to talk, která bude zahrnovat i chytré mobily s operačním systémem Symbian. Od roku 2005 pak bude Push to talk integrován do všech nových Nokií.

Na skálu i do jeskyně

Jak už označení napovídá, Nokia 5140 je logickým pokračovatelem odolných telefonů řady 5xxx, která je v současnosti reprezentována modely 5210 a 5100. Mobil je určen pro americký i evropský trh, kde bude pracovat na frekvencích GSM 900/1800/1900 MHz. Zajímavé je, že americká verze telefonu, která podporuje pásma 850/1900/1800 MHz, se bude jmenovat stejně, což u Nokie není obvyklé. Ve Finsku už zřejmě dochází zásoba číselných zkratek.

 

Nokia s novým modelem opět přesně definuje cílovou skupinu. Novinka je navržena pro "outdoorové" nadšence - tedy uživatele s aktivním stylem života. Nokia 5140 je stejně jako její předchůdci odolná proti nárazu, prachu a vodě, přičemž se ale nepočítá s tím, že telefon vykoupete v akváriu s rybičkami. Nevinné pocákání vodou ovšem určitě vydrží. Za novou funkci můžeme považovat integraci kompasu, který zvládne číselně i graficky ukázat směr, nechybí také už obvyklá vestavěná svítilna. Přístroj dále umí měřit teplotu a hlasitost zvuku.

Je to Series 40

Nokia 5140 si drží vzhled svých odolných předchůdců, její část je opět pogumovaná, rozmístění tlačítek klávesnice je rovněž tradiční. Ovládání je svěřeno dvojici kontextových tlačítek, kterým asistuje čtyřsměrný kurzor. Na prvních obrázcích je telefon v červeno-rudém provedení, nepochybujeme však o dalších barevných variantách. Rozměry mobilu jsou 107 x 47 x 24 mm, hmotnost pak 101 gramů, což je vzhledem k zaměření přístroje solidní hodnota.

 

Displej je samozřejmě barevný. V tomto případě se jedná o pasivní variantu s rozlišením 128 x 128 obrazových bodů. Malým překvapením je přítomnost vestavěného foťáčku, který nabízí rozlišení 640 x 480 bodů a nejsou mu cizí ani další funkce: samospoušť, noční mód, portrét a výběr ze tří stupňů kvality. Fotoaparát dokáže také natáčet videosekvence. Podporu multimediálních zpráv MMS snad ani nemusíme příliš rozebírat. Adrenalinové chvilky si můžete zpříjemnit poslechem rádia, jehož zvuk lze nastavit i pro budík. Ve výbavě nepostrádáme ani další funkce obvyklé u Nokií řady Series 40, do které nový model patří: kalendář, úkolovník, poznámky, budík, stopky, časovač a kalkulačka.

Výčet parametrů zahrnuje i hlasové ovládání a vytáčení, hlasový zápisník a integrované handsfree. Pro uživatele, kteří musí být neustále ve spojení s okolím, je připraven e-mailový klient ve formě javové aplikace a wapový prohlížeč. S počítačem mobil propojíte prostřednictvím kabelu do konektoru Pop-Port, nebo bezdrátově přes infračervený port. Bluetooth zde chybí, ale nemusíme mít všechno.

Pro datovou komunikaci je na výběr z technologií HSCSD, GPRS a EDGE. Telefon podporuje Javu, můžete tedy doinstalovat spoustu zajímavých aplikací a her. Údaje o kapacitě vnitřní paměti Nokia neudává, a to ani kapacitu telefonního seznamu. Baterie je typu Li-Ion a podle výrobce vydrží na jedno nabití 150-300 hodin v pohotovosti a 2-5 hodin při hovoru.

Nokia 5140 se na pulty obchodů dostane v druhém čtvrtletí roku 2004, cenu zatím neznáme.

Internetové odkazy


V druhé kapitole naleznete podrobný přehled všech parametrů telefonu

Témata článku: Nokia, Nokia 5140, Odolnost, Nová Nokia, Obvyklé funkce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40