Nová Nokia 6108: budete po ní toužit

Nová Nokia je stejně revoluční jako model 7110 ve své době. Její součástí je pero, protože podporuje a rozeznává i psané znaky, čímž výrazně zjednodušuje komunikaci pomocí SMS zpráv. Připraveny jsou exkluzivní fotografie.
Nová Nokia 6108: budete po ní toužit

Čínský mobilní trh ukrývá ohromný potenciál a toho si je dobře vědoma i společnost Nokia. Ví také, že pokud tam chce výrazně uspět, musí představit mobil ušitý doslova na míru tamním požadavkům. Proto zadala vývoj nového modelu 6108 svému vývojovému centru v Pekingu. Přímo v epicentru dění tak mohl vzniknout mobilní telefon, který inovacemi jen hýří - model Nokia 6108.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Cílem samotného projektu bylo poskytnout asijským uživatelům mobilní telefon pro snadnou práci s textovými zprávami. Jak jistě tušíte, vkládat čínské znaky pomocí numerické klávesnice není to pravé ořechové. Osvědčenému ručnímu psaní se může rovnat jen opět psaní pomocí pera. Z tohoto důvodu dostala nová Nokia dotykovou plošku, na kterou je možno psát znaky perem (stylusem).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Silný čínský vliv je z mobilu cítit ze všech stran. Všimněte si například zadního umístění pera, které bazíruje na způsobu nošení bojového meče historickými bojovníky Terracotta. Také na první pohled nezajímavé tapety na pozadí mají hlubší význam – symbolizují pět čínských elementů – Kov, Dřevo, Vodu, Zemi a Oheň.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia 6108 umí rozpoznávat nejen čínské znaky, ale také tradiční latinku. Tudíž nic nebrání jejímu  používání třeba i evropskými uživateli. Nelze však doufat, že se k nám bude dovážet. Cílové trhy jsou zřejmé - Asie. Přestože se mohou textové zprávy, stejně jako na jiných telefonech, psát také pomocí klávesnice, i při psaní perem je dispozici prediktivní slovník T9. A to jak v čínské verzi, tak v anglické. Velikost paměti pro textové zprávy výrobce nezveřejnil, ale pakliže vycházíme z předpokladu, že se jedná v podstatě o stejný telefon jako Nokia 6100 – paměť by měla být podobná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6108 je skutečně maličká, na prostřední fotografii vidíte srovnání s N6100

Čím se však Nokia 6108 od posledně jmenované liší, je přítomnost překladového slovníku. Uživatelé mohou překládat z čínštiny do angličtiny a zpět. Uvítal bych, kdyby i ostatní výrobci si vzali z modelu N6108 příklad a integrovali překladové slovníky do mobilů, namísto někdy zbytečných funkcí. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oheň jako jeden z elementů --- čínská T9 --- barevné logo operátora --- překladový slovník

Nová Nokia může pracovat ve třech pásmech (900/1800/1900 Mhz) a lze ji tudíž používat téměř po celém světě. Svému uživateli kromě zajímavého způsobu psaní nabídne třeba klienta elektronické pošty nebo XHTML prohlížeč internetu. Co pochybí, lze dodatečně doinstalovat díky přítomnosti Javy. Barevný displej a položka MMS zprávy v menu dávají tušit, že kamerka nemůže chybět. Díky sériovému konektoru Pop-Port, kterým se mohou pochlubit všechny nové Nokie, lze k telefonu připojit digitální foťáček, který není součásti balení. Je nutné jej dokoupit jako příslušenství. Všechny ostatní funkce vycházejí z vybavení Nokie 6100.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 Poznámka: Fotografie z prezentace poskytl Paul Matt, autor webu www.threegmobile.net

Ve zkratce:

  • Mobilní telefon Nokia 6108
  • Síť: GSM (900/1800/1900 MHz)
  • Rozměry: 106 x 46 x 26 mm
  • Hmotnost: 98 gramů
  • Displej: 128 x 128 pixelů, 4 096 barev
  • Pohotovostní doba: 170 až 410 h
  • Doba hovoru: 3 až 7 hodin
  • Další funkce a vlastnosti: MMS, Java, email, prohlížeč XHTML, kalendář, úkolovník, hlasitý odposlech, kalkulačka, stopky, hlasové vytáčení, WAP, GPRS, HSCSD, IrDA, digitální fotoaparát jako příslušenství.
Diskuze (37) Další článek: Oskarova SMS Trefa hlásí první milión textovek

Témata článku: Nokia, Nokia 6100, Nová Nokia, Evropský uživatel


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14