Nová Nokia 6233: jednoduchý génius (první pohled)

Jednoduchý vzhled telefonu ještě zákonitě nemusí znamenat absenci kvalitních funkcí. Důkazem toho je i nová Nokia 6233. Nechybí jí podpora sítí třetí generace, vysoké rozlišení displeje, moderní pracovní prostředí ani stereo reproduktory. Je to oficiální nástupce Nokií 6230(i).
Nová Nokia 6233: jednoduchý génius (první pohled)

Nokia včera na akci Capital Market Days představila tři nové mobilní telefony. Jsou v podstatě všechny stejné, každý je jen určen pro jiné trhy. Nejdůležitější je zdánlivě jednoduchý, ale funkcemi napěchovaný model klasické konstrukce s označením Nokia 6233. Kromě obvyklých možností sítí GSM podporuje i UMTS.

Vážně, líbí se vám?

Ačkoli na to telefon vzhledem ani rozměry příliš nevypadá, Nokia 6233 je s hmotností 110 g docela slušný macek. V útrobách rámu z nerezové oceli (to bude důvod vyšší hmotnosti) najdete QVGA displej s rozlišením 320 × 240 bodů, ale také například stereo reproduktory s možností simulace prostorového zvuku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6233

Vzhledem k podpoře sítí třetí generace je nutná vyšší softwarová výbava než u standardních modelů. Nokia 6233 je proto založena na nejnovější platformě Series 40 3rd Edition s vylepšenou strukturou nabídek a menu. Třetí edice Series 40 s sebou přináší kromě jiného také aktivní pohotovostní režim známý z novějších symbianových smartphonů, lepší nástroj pro práci s hudbou, videozáznamy a webovým obsahem.

Nokia přímo výbavy zařadila také audio přehrávač. Poradí si jak se skladbami ve formátu MP3, tak s mobilním formátem AAC. Díky reproduktorům s trojrozměrným efektem si snad hudbu vychutnáte i bez sluchátek. Bez paměti by byl přehrávač prakticky k ničemu. Sedmdesát megabajtů vnitřní paměti můžete dovybavit paměťovými kartami typu microSD až do kapacity dvou gigabajtů.

Tip: živé fotografie Nokie 6233 si můžete prohlédnout na serveru Mobile Burn

Třetí generace

Pilířem sítí třetí generace jsou mimo rychlých datových přenosů také videohovory. Model 6233 je sice vybaven fotoaparátem s rozlišením až dva megapixely, ke snímání volajícího je však zapotřebí především čelní kamera. Není proto zcela jasné, jak chce Nokia v tomto případě videotelefonování řešit, protože podle oficiálních fotografií se na přední straně žádný objektiv nenachází.

Zmínka o datových přenosech mi připomíná, že bych neměl zapomenout ani na možnosti práce se soubory a internetovým připojením. Rychlý přenos dat je díky WCDMA zajištěn. Jak si však Nokia 6233 poradí s lokálními soubory? Na synchronizaci kalendáře, adresáře i úkolů je připraven klient SyncML. Spojení s počítačem pak zajistí datový kabel nebo Bluetooth.

Společně s Nokií 6233 byla včera představena i funkčně naprosto totožná Nokia 6234. Nepatrné rozdíly najdete snad jen v designu telefonu a logu Vodafone pod klávesnicí. Napovídá, že výhradním prodejcem tohoto modelu bude právě nadnárodní operátor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6234: pro Vodafone

S uvedením Nokie 6233 na trh se počítá v druhém čtvrtletí příštího roku. Očekáváme, že cena by se mohla vyšplhat někam na hranici dvanácti tisíc korun. Vzhledem k tomu, že se od příštího roku budeme u nás s operátorem Vodafone setkávat pravidelně, je možné, že se oba dva představené modely objeví i na našem trhu.

Všechny známé parametry Nokie 6233 si můžete prohlédnout v katalogu mobilů

Diskuze (52) Další článek: Drobnost, ale potěší: přehled recenzí na MobilManii

Témata článku: Nokia, Nokia 6233, Nokia 6234, První pohled, Pohled, Nová Nokia, Webový obsah, Výhradní prodejce

Určitě si přečtěte