Nová Nokia 6340: most mezi GSM, TDMA a AMPS

Ještě jsme se ani nedočkali nové Nokie 6310 a už nás finský výrobce láká na nový model nesoucí označení 6340. Jeho hlavní inovací je podpora jak GSM, tak i sítí TDMA a stařičké, nicméně nejrozšířenější AMPS. Podívejte se na obrázky.
Nová Nokia 6340: most mezi GSM, TDMA a AMPS

V pondělí vydala Nokia tiskovou zprávu, ve které (bohužel jen velmi zevrubně) informuje o chystaném modelu s názvem 6340. Již z označení lze odvodit, že se na první pohled rozeznatelných změn nedočkáme. Pravděpodobně zůstanou zachovány rozměry i design. Hlavní změny se budou konat uvnitř přístroje. Jak již nadpis napovídá, Nokia 6340 bude prvním telefonem podporujícím jak sítě GSM (lépe řečeno PCS-1900), tak i TDMA a velmi rozšířené D/AMPS. Tyto tři sítě nejsou „vzájemně kompatibilní“ a každá z nich má svou výhodu, nebo lépe řečeno, kde nebude dostupná jedna síť, Nokia 6340 umožní použít síť druhou. A to jak pro textovky, tak i pro WAP či další datové přenosy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tři sítě? Ale jistě!

Pomineme-li podporu tří sítí, nemá se Nokia 6340 ničím výjimečným pochlubit. Novinkou bude zvukový ekvalizér, pomocí něhož si vyvážíme basy a výšky sluchátka.  Ze zavedených funkcí můžeme vyzdvihnout elektronickou peněženku (speciálně zašifrovaný „kousek paměti telefonu“ do kterého si můžete ukládat různá čísla, PINy a podobně). Z této „peněženky“ lze data aplikovat přímo ve WAP browseru, jenž od verze 1.2.1 podporuje zabezpečený přenos při bankovních a jiných důležitých činnostech. Pravdou je, že pro elektronickou peněženku zatím není mnoho využití, je však dobré být připraven na budoucnost.

S paměťovou kapacitou je na tom Nokia 6340 podobně jako model 6310:

  • 500 položek pro telefonní seznam, ke každému jménu lze přiřadit pět čísel a tři textové informace (6310 umožňuje uložit čtyři textové informace, u 6340 se však může jednat o nepřesnou formulaci ze strany Nokie),
  • s kapacitou poznámek v organizéru je na tom 6340 lépe, umožní uložit až 500 poznámek (oproti 100 – 250 u 6310),
  • tři desítky úkolů,
  • deset pozic pro vlastní melodie a pět pro obrázky do textovek,
  • hlasový záznamník na tři minuty,
  • deset čísel lze vytáčet hlasem.

Drobnou změnou bude i baterie, ta bude mít o 100 mAh nižší kapacitu, tedy rovných 1000 mAh, než u modelu 6310. Výrobce uvádí až 16 dnů pohotovosti, či pět hodin komunikace v síti GSM a/nebo čtyři hodiny v síti TDMA.

Svůj účel splní

Nesmíme spílat, že Nokia 6340 nepřinese – po stránce funkcí – mnoho nového. Přinese však mnohem zajímavější kompatibilitu mezi sítěmi GSM (PCS-1900), TDMA a AMPS, respektive D-AMPS. Nekamenujte nás, prosím, za absenci podrobných informací; Nokia zatím podrobnou charakteristiku nezveřejnila, známá není ani předběžná cena. Přístroj by se měl objevit na trhu ještě v první polovině tohoto roku; u nás se jí stejně s největší pravděpodobností nedočkáme. Využití najde hlavně v Severní Americe, kde se tyto tři sítě vyskytují. Nokia 6340 však může být dobrým společníkem mnoha cestovatelů. 

Diskuze (15) | Jací jsme: výsledky velkého „mobilního“ průzkumu

Témata článku: Nokia, Nová Nokia, AMP, GSM, Most

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 11

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50