Nová Nokia N-Gage: lavina her a mobilní zábavy

Nokia tento měsíc spouští testovací verzi nového projektu Nokia N-Gage. Připravují se dokonalé mobilní hry pro všechny smartphony.

Byla jednou jedna N-Gage

Píše se 4. listopad roku 2002 a Nokia v dopoledních hodinách představuje další telefon s novým operačním systémem Symbian – Nokii N-Gage. Mnoho lidí se diví, proč nebylo použito standardní čtyřmístné označení, ale pravda vyjde najevo záhy. Jde o herní konzoli s rádiem, MP3 přehrávačem a vším, co takový telefon S60 v té době mohl mít. Absence fotoaparátu je tolerována. Pravidelně přibývají nové hry kompatibilní pouze s modelem N-Gage. Koupit si je můžete na speciálních paměťových kartách MMC. A jak se líbila? Měla buď zapřísáhlé obdivovatele, nebo stejně zaryté odpůrce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N-Gage
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nokia N-Gage QD

První generace nesplnila očekávání, proto je 14. dubna roku 2004 představen nástupce s označením Nokia N-Gage QD. Telefon to byl menší, měl větší výdrž, ale zato mu scházeno integrované rádio a MP3 přehrávač (ten však bylo možné díky otevřenému operačnímu systému doinstalovat).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

RozdílyNokia N-GageNokia N-Gage QD
rozměry134 x 70 x 20 mm118 x 68 x 22 mm
hmotnost137 g143 g
max. pohotovostní doba200 h240 h
max. doba hovoru240 min300 min
systémový konektor pro kabelanone
integrovaný MP3 přehrávačano, stereone
FM rádioano, stereone
připojení k PC přes kabelanone
GSM sítě900, 1800, 1900 MHz900, 1800 MHz

Po QD se zatím žádný nový model neobjevil a ani neobjeví. Sice bylo možné vidět spoustu fotomontáží a legrácek, které tvořili především majitelé a fandové herní konzole N-Gage, byla to však jen přání, nikoli návrhy přímo od Nokie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jeden z nejzdařilejších návrhů nové Nokie N-Gage

V roce 2005 Nokia oznámila, že N-Gage byl projekt, který velice zklamal. Místo plánovaných šesti milionů se prodaly jen dva miliony kusů. Přestávají se vyrábět hry a v tiskové zprávě se dozvídáme, že se bude Nokia nyní věnovat multimediální zábavě a mobilní televizi. Projekt N-Gage je odložen na začátek roku 2007. To bylo přede dvěma lety. Rok 2007 je zde a slib se splnil. Společnost přichází s projektem Nokia N-Gage, který nemá tentokrát nic společného s novým telefonem, ale je to projekt her do mobilních telefonů se Symbianem S60.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I takto by podle fantazie fanoušků mohla nová N-Gage vypadat

Nokia to dala dohromady s Elisou

Dva finští lídři se spojili a zakopaný název N-Gage znovu probudili k životu. Nokii představovat nemusím a tak přejděme rovnou ke druhé společnosti. Elisa je přední finskou firmou působící v oblasti komunikačních a ICT řešení. Nabízí komplexní spektrum komunikačních služeb, zahrnující služby hlasové a datové, připojení k internetu, standardní ICT řešení a služby síťového operátora. Elisa je poslem nových mobilních služeb a obsahu.

Co můžeme čekat?

Jedním slovem mnoho. Tyto dvě velký firmy rozpracovaly skvělý nápad. Neudělaly nový telefon s podporou ještě dokonalejších her, ale navrhly a budou provozovat platformu plnou her a mobilní zábavy kompatibilní se všemi Symbianovými telefony řady S60. Nechtěly, aby „hora přišla za nimi“, jak to bylo u dvou předchozích konzolí. Přišli oni k hoře. Hoře současných uživatelů využívajících smartphony se Symbianem S60. Ti si rádi zahrají dokonalé hry, ale nový herní telefon by si kvůli tomu nekupovali.

Díky jednoduchosti, přehlednosti, rychlému vyhledávání, snadnému nákupu a sdílení propracovaných a poutavých her, se můžeme těšit na velký převrat mobilní zábavy v telefonech S60.

Vytrženo z tiskové zprávy: „Naším cílem je nabídnout zákazníkům nový a unikátní zážitek, který nikde jinde nenajdou,“ řekl Mikko Mattinen za společnost Elisa. „Lidé, kteří mají rádi mobilní hry, obvykle také rádi experimentují s novými mobilními službami a obsahem. Společnost Elisa může těmto uživatelům nabídnout celou řadu obsahů a služeb, splňujících jejich nároky.“

„Základem strategie společnosti Nokia v oblasti her je zjednodušení vyhledávání, nákupu a hraní vysoce kvalitních mobilních her a nás velmi těší, že nám rozšíření našeho partnerství se společností Elisa umožní tento cíl uskutečnit,“ řekl Jaakko Kaidesoja, ředitel oddělení Games divize Multimedia společnosti Nokia. „Pilotní projekt nám pomůže v dalším zdokonalení uživatelské zkušenosti s N-Gage před jeho komerčním spuštěním, které je plánováno na druhou polovinu letošního roku.“

Jelikož půjde o velký a nákladný projekt, chyba se zde objevit nesmí. Důkladné testování, které začne ještě v březnu, potrvá až do poloviny roku 2007. Mělo by se postarat o to, aby platforma přišla ve stavu, kdy si ji uživatele jednoduše zamilují.

Trénujme palce

Jistě to bude něco úplně nového a podle toho, co se o nové platformě říká, to bude stát za to. Možná i vy si dnes rádi zahrajete nějakou jednoduchou hru předinstalovanou ve vašem telefonu. N-Gage posune tento zážitek na novou úroveň. Nejde jen o hry, ale třeba i o spojení s N-Gage arenou, kde si budete moci zahrát v kolektivu, sdílet vaše výsledky, diskutovat atd. Uvidíme, jak se nová platforma Nokia N-Gage uchytí a jaké bude slavit úspěchy.

Weby související s platformou N-Gage:

Témata článku: Nokia, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Lavina, Nová Nokia, Mobil

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50