Nová Opera Mini umí zálohovat záložky

Nová Opera Mini 4 beta 3 přináší jedinou, ale zato zásadní inovaci – zálohu a synchronizaci záložek oblíbených webů.

Opera Mini je v současnosti nejlepší prohlížeč internetu pro mobilní telefony. Můžete ji spustit téměř na každém telefonu s podporou Javy a často je využívána i u smartphonů a komunikátorů. Opera Mini je totiž rychlá, úsporná a skvěle se ovládá. Nyní můžete vyzkoušet další vývojovou verzi s označením Opera Mini 4 beta 3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různé weby v Opeře Mini

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Textová verze MobilManie v Opeře Mini 

Záložky stále připraveny

Nová verze přináší jednu důležitou novinku – nyní už nikdy nepřijdete o své záložky oblíbených internetových stránek. Můžete střídat telefony dle libosti, ale své záložky budete mít stále k dispozici. A uvidíte je také v prohlížeči na svém počítači, tedy pokud používáte nejnovější Operu 9.50.

Za novou funkcí stojí webová služba Opera Link. Pokud se zaregistrujete na webu Opery, dostanete svůj účet s několika zajímavými webovými službami a jednou z nich je i nová Opera Link. Je to seznam oblíbených webových odkazů, který si můžete synchronizovat jak s „dospělou“ Operou v počítači, tak s Operou Mini v telefonu. Pro každý prohlížeč si můžete vést odlišný seznam záložek, ale vždy se dostanete i k tomu druhému.

Tip: o ostatních funkcích Opery Mini 4 se dočtete zde

Co na webu, to v mobilu

Pokud chcete mít ve své Opeře Mini synchronizované záložky, navštivte stránku služby Opera Link. Pokud už jste se někdy dříve u Opery registrovali, stačí se přihlásit a přeskočit rovnou na další odstavec. Ostatní se musí zaregistrovat (zdarma a s minimem údajů). Registraci následně potvrďte kliknutím na odkaz, který vám přijde e-mailem.

Klepněte pro větší obrázek
Web služby Opera Link – tady se přihlašte nebo zaregistrujte

Po registraci a vstupu do služby uvidíte prázdný seznam záložek. Nyní nastal čas pro instalaci nejnovější Opery Mini. Zadejte přímo v prohlížeči telefonu adresu mini.opera.com/beta, případně navštivte stránku www.operamini.com a řiďte se instrukcemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalace Opery Mini – stažení, instalace a první spuštění

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Informace o nové funkci • standardní úvodní stránka • přihlášení pro sycnhronizaci • informace o synchronizaci

Při prvním spuštění prohlížeče se zobrazí informace o funkcích vašeho nového prohlížeče, které můžete klidně přeskočit. Na úvodní stránce přibyla nová položka Synchronize Opera, která nás teď nejvíce zajímá. Po její volbě jste vyzváni k zadání přihlašovacích údajů do služby Opera Link. Po přihlášení dojde k automatické synchronizaci.

Klepněte pro větší obrázek
Stav po první synchronizaci - na webu vydíme přednastavené odkazy z Opery Mini

Po synchronizaci se vraťte zpět k počítači. Seznam záložek už není prázdný – v kořenové složce Bookmarks přibyla složka Opera Mini a v ní najdete přednastavené odkazy (při výchozím nastavení Opera Mini, The New York Times a The Guardian). Můžete se pustit do mazání a přidávání vlastních odkazů. Chybí zde bohužel rozšířené možnosti organizace uspořádání, ale věřím, že se to s postupným vývojem služby spraví.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zadání nové záložky • upravený seznam mých oblíbených záložek • další záložky "bokem" v kořenové složce

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Původní stav • spustíme synchronizaci • za pár vteřin jsou záložky aktualizovány

Kromě klasických Bookmarků se můžete podívat také odkazy pro rychlou volbu. V Opeře Mini jsou takové odkazy, které uvidíte hned na úvodní stránce prohlížeče a lze je zvolit stiskem příslušeného tlačítka na numerické klávesnici telefonu (při výchozím nastavení Opera Community, Yahoo! a BBC News). Tyto odkazy najdete na záíložce Speed Dial a zatím si je zde můžete pouze prohlížet. Editovat je můžete přímo v Opeře Mini a na web se při synchronizaci zálohují. Nicméně věřím, že brzy přibude funkce editace i přímo na webu.

Klepněte pro větší obrázek
Odkazy Speed Dial

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Správa odkazů Speed Dial v Opeře Mini • nový seznam mých oblíbených odkazů

Oblíbené odkazy můžete ukládat také do kořenové složky Bookmarks, dostanete se k nim i v telefonu, kde jsou vedeny v oddělené složce. Záložky je možné synchronizovat také s Operou 9.50 pro běžné počítače. Předpokládám, že v tomto případě proběhne synchronizace včetně složek.

Klepněte pro větší obrázek 
Úvodní stránka Opery Mini s vlastními odkazy

Nejlepší ještě lepší

Možnost zálohy oblíbených odkazů jsme uvítali s nadšením. Telefony střídáme pochopitelně velmi často a Opera Mini nám nyní ušetří práci s opakovaným zadáváním záložek. Ještě bych uvítal rozšířené možnosti správy prostřednictvím webového rozhraní. Ale zatím se jedná o betaverzi této služby a jsem si jist, že se zanedlouho dočkáme vylepšení.

Diskuze (17) Další článek: Mobility Day: přijďte se poučit

Témata článku: Software pro mobily, Opera, Beta této, Nová opera, Min, Postupný vývoj, Opera Mini


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14