Nová Opera Mini umí zálohovat záložky

Nová Opera Mini 4 beta 3 přináší jedinou, ale zato zásadní inovaci – zálohu a synchronizaci záložek oblíbených webů.

Opera Mini je v současnosti nejlepší prohlížeč internetu pro mobilní telefony. Můžete ji spustit téměř na každém telefonu s podporou Javy a často je využívána i u smartphonů a komunikátorů. Opera Mini je totiž rychlá, úsporná a skvěle se ovládá. Nyní můžete vyzkoušet další vývojovou verzi s označením Opera Mini 4 beta 3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různé weby v Opeře Mini

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Textová verze MobilManie v Opeře Mini 

Záložky stále připraveny

Nová verze přináší jednu důležitou novinku – nyní už nikdy nepřijdete o své záložky oblíbených internetových stránek. Můžete střídat telefony dle libosti, ale své záložky budete mít stále k dispozici. A uvidíte je také v prohlížeči na svém počítači, tedy pokud používáte nejnovější Operu 9.50.

Za novou funkcí stojí webová služba Opera Link. Pokud se zaregistrujete na webu Opery, dostanete svůj účet s několika zajímavými webovými službami a jednou z nich je i nová Opera Link. Je to seznam oblíbených webových odkazů, který si můžete synchronizovat jak s „dospělou“ Operou v počítači, tak s Operou Mini v telefonu. Pro každý prohlížeč si můžete vést odlišný seznam záložek, ale vždy se dostanete i k tomu druhému.

Tip: o ostatních funkcích Opery Mini 4 se dočtete zde

Co na webu, to v mobilu

Pokud chcete mít ve své Opeře Mini synchronizované záložky, navštivte stránku služby Opera Link. Pokud už jste se někdy dříve u Opery registrovali, stačí se přihlásit a přeskočit rovnou na další odstavec. Ostatní se musí zaregistrovat (zdarma a s minimem údajů). Registraci následně potvrďte kliknutím na odkaz, který vám přijde e-mailem.

Klepněte pro větší obrázek
Web služby Opera Link – tady se přihlašte nebo zaregistrujte

Po registraci a vstupu do služby uvidíte prázdný seznam záložek. Nyní nastal čas pro instalaci nejnovější Opery Mini. Zadejte přímo v prohlížeči telefonu adresu mini.opera.com/beta, případně navštivte stránku www.operamini.com a řiďte se instrukcemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalace Opery Mini – stažení, instalace a první spuštění

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Informace o nové funkci • standardní úvodní stránka • přihlášení pro sycnhronizaci • informace o synchronizaci

Při prvním spuštění prohlížeče se zobrazí informace o funkcích vašeho nového prohlížeče, které můžete klidně přeskočit. Na úvodní stránce přibyla nová položka Synchronize Opera, která nás teď nejvíce zajímá. Po její volbě jste vyzváni k zadání přihlašovacích údajů do služby Opera Link. Po přihlášení dojde k automatické synchronizaci.

Klepněte pro větší obrázek
Stav po první synchronizaci - na webu vydíme přednastavené odkazy z Opery Mini

Po synchronizaci se vraťte zpět k počítači. Seznam záložek už není prázdný – v kořenové složce Bookmarks přibyla složka Opera Mini a v ní najdete přednastavené odkazy (při výchozím nastavení Opera Mini, The New York Times a The Guardian). Můžete se pustit do mazání a přidávání vlastních odkazů. Chybí zde bohužel rozšířené možnosti organizace uspořádání, ale věřím, že se to s postupným vývojem služby spraví.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zadání nové záložky • upravený seznam mých oblíbených záložek • další záložky "bokem" v kořenové složce

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Původní stav • spustíme synchronizaci • za pár vteřin jsou záložky aktualizovány

Kromě klasických Bookmarků se můžete podívat také odkazy pro rychlou volbu. V Opeře Mini jsou takové odkazy, které uvidíte hned na úvodní stránce prohlížeče a lze je zvolit stiskem příslušeného tlačítka na numerické klávesnici telefonu (při výchozím nastavení Opera Community, Yahoo! a BBC News). Tyto odkazy najdete na záíložce Speed Dial a zatím si je zde můžete pouze prohlížet. Editovat je můžete přímo v Opeře Mini a na web se při synchronizaci zálohují. Nicméně věřím, že brzy přibude funkce editace i přímo na webu.

Klepněte pro větší obrázek
Odkazy Speed Dial

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Správa odkazů Speed Dial v Opeře Mini • nový seznam mých oblíbených odkazů

Oblíbené odkazy můžete ukládat také do kořenové složky Bookmarks, dostanete se k nim i v telefonu, kde jsou vedeny v oddělené složce. Záložky je možné synchronizovat také s Operou 9.50 pro běžné počítače. Předpokládám, že v tomto případě proběhne synchronizace včetně složek.

Klepněte pro větší obrázek 
Úvodní stránka Opery Mini s vlastními odkazy

Nejlepší ještě lepší

Možnost zálohy oblíbených odkazů jsme uvítali s nadšením. Telefony střídáme pochopitelně velmi často a Opera Mini nám nyní ušetří práci s opakovaným zadáváním záložek. Ještě bych uvítal rozšířené možnosti správy prostřednictvím webového rozhraní. Ale zatím se jedná o betaverzi této služby a jsem si jist, že se zanedlouho dočkáme vylepšení.

Témata článku: Software pro mobily, Min, Opera, Beta této, Opera Mini

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 9